Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Hasan Cihat Örter ( 1958)

besteci, aranjör, yazar24 Ekim 1958 tarihinde İstanbul'da doğdu. Çok küçük yaşlarda “harika çocuk olarak” piyano ve keman ile tanışarak müziğe başladı. Daha sonra klasik gitar ile tanıştı ve ilk ciddi derslerini de 5 yaşından itibaren Prof. Antonio Doumezitch‘den aldı (1963-68) ve bu derslere 5 yıl devam etti. Bu arada Jazz gitar ile de ilgilenmeye başladı ve 12 yaşında küçük orkestralarda çalarak profesyonel oldu.

Üsküdar Musıki Cemiyeti'nde Emin Ongan’ın Türk Müziği derslerine katıldı, makam ve nazariyat dersleri aldı (1970-74). Bağlama üstadı Şemsi Yasdıman ile Türk Halk Müziği araştırmasına yönelik çalışmalar yaptı ve bağlama üzerine sentezler geliştirdi.(1973-76), Kadıköy Ticaret Lisesi'nden mezun oldu.

Boston Üniversitesi Berklee Müzik Akademisi'nden (Berklee College of Music) özel burs kazanarak Amerika’ya gitti. Buradaki Kompozisyon ve Armoni derslerini tamamladıktan sonra dört yıllık okulu iki yılda üstün ”Master of Degree” derece ile bitirdi (1977–79). (Anotolian Folk Song’s Composotions) William G. Leavitt, Barrie Nettles, Oliver Nelson ile çalıştı ve Prof. Gordon Delamond’un öğrencisi olarak O’nun tavsiyesi ile Belçika Kraliyet Liege (Royal Conservatory of Liege) Konservatuarı'nda, daha önce aldığı yüksek kompozisyon dersleri ile (1979 -80) doktorasını yaptı . (Türk Müziği çok sesli denemeler..Müzikle Terapi) Tezleri kitap olarak sunuldu. İstanbul Teknik Üni. ve Mimar Sinan Üni. Devlet Konservatuarları Rektörlüklerince; TÜRK MÜZİĞİNE HİZMET ETMİŞ ÖNCÜ BÜYÜKLERİMİZ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

Ülkesine vatani vazife dolayısıyla döndü ve daha sonra burada büyük orkestra çalışmaları ve stüdyo çalışmalarında bulundu. (Festival, Eurovision Orkestraları).

Bu arada reklam, belgesel ve tiyatro müzikleri yapmaya başladı. 1989 yılında kurulan Kent Orkestrası'na kadrolu sanatçı olarak girdi ve 8 yıllık hizmetten sonra kendi isteği ile ayrıldı (1998). 1994 yılında Dr. Ahmet Kurtaran’ın ricası üzerine Modern Folk Üçlüsüne girdi , orada gitar çalıp vokal müziği yaptı ve bu grubun aranjörlüğünü üstlendi. 1995 yılında da Amerika da Uluslararası Houston Jazz Festivali'ne bu grup ile katıldı. Harbiye Açık Hava Konseri (MFÜ. 1996) Aynı Grup ile 7 Şehirde Konserlere katıldı. Aynı yıl Uluslararası Akbank Jazz Festivali'nde grubuyla çaldı (1995 Ak sanat Kültür Merkezi).

Kıbrıs 1. Girne Altın Zeytin yarışmasında Beste ve Şarkıcılık dalında 1. oldu. Ve(İlk basımını 1983 yılında yaptığı) 1993 yılında ilk albümü olan 1. Albüm, ANADOLU EZGİLERi KLASİK GİTARA ADAPTASYON (Classical Guitar Recital”Anotlian Folk Music”) albümünü çıkardı (Kent Plak -EMI).

Bu albüm 2.Albüm olarak INSPIRATION serisinden bütün dünyada satılmaya başladı ve Sanatçı dünyanın en büyük plak firmalarından E.M.I Klasik kataloğuna girdi ve ALTIN PLAK aldı. Bu kompozisyonları daha sonra araştırmalar ve denemeler halinde kitap olarak çıkardı. (Hayatım Gitarım ve Müziğim 1995 Pan Yayıncılık). Bu kompozisyonların tamamı 1000'e yakındır.

Daha sonra tüm dünya kadınlarına ve çalışan kadınlara adadığı 3.Albüm, KADIN’IN SENFONİLERİ albümünü yaptı. (Kent Plak-EMI, 1995).

1996 yılında 4.Albüm, MODERN FOLK ÜÇLÜSÜ İSTANBUL ŞARKILARI albümünü yaptı. (Yapı Kredi Kültür Hizmetleri) . 14 şehirde konserleri verildi ve bu albüm için klip çalışması yapıldı (İstanbul Harbiye Açık hava Tiyatrosu 1996 ) .1997 yılının sonunda
5.Albüm, RE-FORMATION (TÜRK MÜZİĞİ SAZ ESERLERİ NEW-AGE) albümünü yaptı. 1997 'nin sonunda bu albümün London Southern Cross stüdyolarından re-mixi çıktı.
6.Albüm, (INSPIRATION RE-MIX). Sony Music European Catalogue'a girdi. USA Billboard dergisi Hasan Cihat Örter’ i albümleri 30 ülkede satılan ilk Türk Sanatçısı ilan etti. Türk Jazzında birinci sıraya koydu (1998).

1999'da 7. Albüm, MEKTUP FİLMİ SAUND TRACK (1998 RAKS). 8.Albüm, RE-FORMATION 2 (ANADOLU ESİNTİLERİ NEW-AGE/ Sony Music)

9.Albüm, AŞK VE HÜZÜN (Ezgi Medya-2002). 10. Albüm, GİTARIN SESSİZ ÇIĞLIĞI (Genç Müzik 2003 ), Albümlerini yaptı.

12.Albüm, İKİ DERVİŞİN AŞK YARASI (Seyhan Müzik 2004 ). 13. Albüm, İSTANBUL’ DA MODERN OYUN HAVALARI (Seyhan Müzik 2004 ),14. Albüm, SYMPHONY OF KABE AND HİCRET (Genç Müzik & Baha Boduroğlu Prd. 2005),15, 16, 17, Albüm H.C.Ö. KLASİKLER, 18.ALBÜM, SENDEN YANAYIM (Artvizyon 2005), 19.ALBÜM, FRETLESS SONG’S (DMC.Osman İşmen projesi 2005), BUDDHA BAR 3 KATOLOĞUNA GİRMİŞTİR. …22.Albüm, WORLD CLASSICAL GUITAR PIECES (Genç Müzik 2007),,23. Albüm, PERDESİZ GİTAR İLE GİZ (Genç Müzik 2007), 24.Albüm, KLASİK GİTAR İLE HAZ (Genç Müzik 2007), 25. Albüm , MUSTAFA KEMAL VE VATAN SENFONİSİ (Atlantis Müzik 2008),,,vb.26.Albüm, SADABAD (Tabur icraatı ile besteler, Anadolu Müzik, 2008)..……Toplam bugün itibarı ile 26 Albüm sahibi oldu.

"Bizim Sazımız - Bizim Cazımız, Ne Var ? Ne Yok ?" TRT programına orkestrasıyla canlı müzik yaparak katıldı. Sürgündeki Devlet, Menderes, Kızıl Güneş, Sultan Galiyev, DÜNDEN BUGÜNE (TGRT), KIBRIS BELGESELİ (SHOW TV.), KIBRIS BELGESELİ SOUND-TRACK CLIP”, CUMHURİYET BELGESELİ, OSMANLI’NIN DOĞUŞU (TRT 2), FATİH VE FETİH (TRT 1),DOĞDUĞUM TOPRAKLAR (TRT) ,SON TANIKLAR (TRT), ATATÜRK BELGESELİ TRT 1 (Yapımcı Abdülhamit Avşar) SUMMER UNIVERSITY 2003- İSTANBUL TANITIM MÜZİKLERİ (42 ÜLKE – 72 ŞEHİR), gibi 300'e yakın belgesele özgün ve jenerik müzikleri yaptı. Cemal Reşit Rey Gençlik Festivali , Uluslararası Gitar Festivali (C.R.R. Ocak 2001),(2002), (2003),(2004),(2005), İstanbul Müzik Şenliği, 1995 Akbank Jazz Festivali gibi birçok uluslararası festival de çaldı.

TRT 2 'de MÜZİK VE BİZ adlı programı hazırlayıp sundu ( Cumartesi akşamları 20:20 ). Program 4 yıl sürdü.(1995-1999) Aynı zamanda STV. De 3 yıl canlı olarak benzeri daha önce yapılmamış “GECEYİ ÖRTEN MÜZİK” programı yaptı (1996-1999) ve ülkemiz de ve tüm dünyada bu program çok sevildi, takdir gördü. Amcası Rembetiko uzmanı Erol ÖRTER (Buzuki Erol) ile BUZUKİ EROL - EROL ÖRTER adı altında piyasaya sunulan kitabın hazırlanmasına katkıda bulundu ve rebet şarkılarını aranje etti, notasyonladı. Özel radyo ve televizyon kanallarında programları yayınlanmaktadır ve bu programlar çok ilgi görmektedir.

Sanatçı yapmış olduğu sanatsal çalışmalarla 3000 e yakın ödül almıştır .

İKİ SATIRLIK ŞİİRLER (Birun Yayınevi-2000, )

ESERLERİ-SANATÇI (Bemol Müzik 2002), SAZ ESERLERİ (Bemol Müzik 2003), MÜZİKLE TEDAVİ VE ARAŞTIRMALAR (Nefisto ve Genç Müzik CD.lil Müzik 2005) Hasan Cihat Örter ' in şimdiye kadar yazdığı 8 kitabı vardır. Ayrıca sanatçının TCDD. DEVLET DEMİR YOLLARI BESTESİ,TRAFİK CANAVARI İLE MÜCADELE DERNEĞİ BESTESİ, POLİS KOLEJİ MARŞI, ELAZIĞ 8. KOLORDU MARŞI, BEŞİKTAŞ SPOR KLUBÜ MARŞI, ÜSKÜDAR BESTESİ, ÜMRANİYE BESTESİ, BANDIRMA, SARI PAŞA SENFONİSİ, ORDU GİTAR FESTİVALİ BESTESİ, ÖZTÜRKLER MARŞI, BURHAN FELEK LİSESİ MARŞI, TC.80.YILMARŞI (TÜRKİYE)gibi birçok marş besteleri de vardır.

SANATÇININ ADI SALACAKTAKİ İSKELE ARKASI SOKAK ADI DEĞİŞTİRİLEREK, BESTEKAR HASAN CİHAT ÖRTER SOKAĞI İSMİ VERİLMİŞTİR. (Üsküdar Belediye Meclisinin 4. Seçim Dönemi 5. Seçim Yılı 1. Olağan Toplantılarının 25.06.2003 günü 7. Birleşimince okunarak komisyondan geldiği şekli İle kabulüne oybirliği ile karar verilmiştir.)(İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin, 4. Seçim Dönemi, 5. Toplantı Yılı, Temmuz Olağan Toplantılarının 01 Ağustos 2003 tarihli 9. birleşiminde okunarak; Raporun aynen ve Oybirliği ile kabulü kararlaştırılmıştır. Ali Müfit GÜRTUNA, Büyükşehir Belediye Başkanı. ) Ordu Barosunca Türkiye de ilk olarak FAHRİ AVUKATLIK Ünvanı verilmiştir.(27.10.2005) Eski Ordu Baro Bşk.Kenan Çebi ve Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu tarafından. EYÜP SULTAN FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI (99), BANDIRMA FAHRİ HEMŞEHRİ BERATI (’05), ORDU FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI(’07) VE ESKİŞEHİR BESTEKAR HASAN CİHAT ÖRTER PARKI(’08) (Orhangazi Mah. Aslıhan Sok. Bld. Bşk. Burhan Sakallı ’08 tarafından..)

Sanatçı: A.B.D., Rusya,Hollanda, Belçika,İngiltere,Fransa, Yugoslavya, İspanya, İtalya,Almanya, Hindistan, Azerbaycan, Afganistan (Nato-ISAF) ve Kıbrıs…. gibi 70 ülkede konserler ve resitaller vermiştir. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN dediği gibi; Türk müziğinin çok sesli müziğe uyarlamasındaki çalışmalarını güçlendirmek için yurtiçi ve yurtdışı konserlerine devam edip, basında ve seminerlerde yaptığı aydın ve de ufuk açan konuşmaları ile insanları çok etkilemektedir. Yapmış olduğu çağdaş müzik ile enstrümanlardaki virtüözitesinden dolayı, özellikle gençler tarafından daima aranılan ve sevilen bir sanatçı olmuştur.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com