Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Abidin Cevher Özden

işadamı1933 yılında Trabzon'un Baştımar köyünde doğdu. 'Banker Kastelli’ olarak tanındı. Baba tarafından Cevahiroğulları, anne tarafından Hacı Yakupoğullarındandır. Hafız Baştımar annesinin amcası, Zeki, Dündar ve Yıldız Baştımar annesinin amca çocuklarıdır. Zeki Baştımar Türkiye Komünist Partisi Eski genel sekreteridir.

Babasının babası Hacı Tahirzade Tevfik Kaptan yirmi beş mavnadan oluşan bir deniz filosuna sahiptir. Karadeniz sahilleri ve Rusya’daki ticari faaliyetleriyle meşhurdur. Varlıklı bir aileden gelmektedir. Baştımar dağlarından çıkarak Karadeniz’e dökülen Baştımar deresinin sahil kısmına adını veren Kastel mevkiindendir. Bu yüzden iş hayatında da unvan olarak Kastelli adını kullanmıştır. 1980 sonrasında bankerlik kavramını gündeme getiren isimlerdendir. ‘Banker Kastelli’ markasıyla tefeciliğin kurumsallaşmasını sağlamıştır. Bu dönemde danışmanı mason yazar Yılmaz Karakoyunlu’dur. (Karakoyunlu, Hatırla Sevgili adlı dizi filmin de senaryo yazarıdır.) Özden, 2 Haziran 2008 tarihinde intihar ederek ölmüştür.Banker Kastelli intihar ettiBanker Kastelli olarak bilinen Abidin Cevher Özden, Kadıköy'de intihar etti.

Kuşdili Caddesi üzerinde bulunan Efes Çarşısı'nın ikinci katındaki bürosunda ağzına silah dayayan Abidin Cevher Özden, silahı ateşledi. Özden, olay yerinde hayatını kaybetti. Polis ekiplerinin büroda ve ceset üzerindeki incelemesi sürüyor.
HABER

Kastelli'nin eşi nereden nereye
Yüksel KOÇ / Hürriyet 28 Mart 2014

Banker Kastelli olarak tanınan Abidin Cevher Özden'in eşi Mukadder Özden, bankada bulunan 766 bin dolar tutarındaki parasına, oğlu Ali Korkut Özden'in kredisine karşılık bankaca el konulduğunu öne sürerek mahkemeye başvurdu.

Mukadder Özden adına davayı açan Avukat Yaşar Ağsu, servetini kaybeden müvekkilinin ailesinden gelen ve kendi biriktirdiği 766 bin dolar tutarındaki parasına,14 Kasım 2005 tarihinde bankaca el konulduğunu hatırlatarak, “Banka, oğlu Ali Korkut Özden'in kredi borcuna karşılık bu paraya el koydu dedi.

İMZA SAHTE İDDİASI
Ağsu dava dilekçesini şöyle sürdürdü, “Banka el koyma işleminin dayanağı olarak müvekkilin imzası olduğunu beyan ettiği iki adet faks mesajı göstermektedir. Faksların içeriğinde, hesaptaki paranın Ali Korkut Özden'in kredisi için mahsup edilmesine muvafakat verildiği beyan edilmektedir. Ancak müvekkilem Mukadder Özden, Ali Korkut Özden'in borcuna/kredisine kefil olmadığı gibi, parasının rehin tutulmasına da muvafakat vermemiştir. Belgedeki imzanın sahte ve fotokopi ürünü olduğu çıplak gözle dahi görülmektedir."

'BANKA İHMALKAR DAVRANDI
Ayrıca bankacılık mevzuatı gereği, bir kişinin hesabının başka bir müşterisinin borcuna rehin tutulabilmesi için mevduat sahibinin yazılı rızasının şart olduğunu savunan Avukat Ağsu, “1 milyonu aşan bir tutarın sadece faksa dayanılarak başka birinin borcuna mahsup edilmesi, bankanın kasıtlı yahut ihmalkar davrandığının açık göstergesidir" dedi.

'MİLYONU AŞAN BORCU ÜSTLENMESİ DÜŞÜNÜLEMEZ'
Dava dilekçesinde müvekkilinin aynı zamanda Demans ve Parkinson hastalığı bulunduğunu hatırlatan Avukat Ağsu, “Müvekkilin Demans hastası olduğu resmi olarak ilk defa 2005 yılının ortalarına doktor raporu ile sabittir. Dolayısı ile müvekkil fiil ehliyetine sahip değildir. Zaten bu hastalıklar insanın davranışlarını yönlendirme yeteneğini körelten hastalıklardır. Bu nedenle zaten müvekkille yapılan işlem ehliyetsizlik nedeniyle yok hükmünde sayılmalıdır. 1 milyonu aşan borcu üstlenmesi de düşünülemez" dedi.

ADLİ YARDIM İSTEDİ
Avukat Ağsu, müvekkiline ait 766 bin 229 doların karşılığı olan 1 milyon 377 bin TL'nin bankaca el konulduğu 14 Kasım 2005 yılından bu yana eklenecek yasal faizi ile tahsilini istedi. Ağsu, servetini kaybeden müvekkilinin mahkeme masraflarını karşılayamacağını belirterek, adli yardım talebinde bulundu.

DAVA MASRAFINI ÖDEMEDİ
Mukadder Özden'in, davayı açtığı tarihte, peşin nispi harç, gider harcı ve bilirkişi ücretinden oluşan üç kalemde masraf yapması gerekiyordu. Nispi peşin harç, dava değerinin binde 68.31'inin dörtte biri üzerinden yapılan hesaplama ile davayı açandan alınıyor. Bu durumda Mukadder Özden'in 1 milyon 377 bin TL dava değeri üzerinden yatırması gereken nispi peşin harç 23 bin 515 TL. 500 TL gider harcı ve 500 TL'de bilirkişi ücreti peşin olarak alınıyor.

Mukadder Özden, adli yardım talebinde bulunduğu için toplam 24 bin 515 TL tutarındaki dava masrafını ödemedi. Mahkeme, Mukadder Özden'in adli yardım talebini değerlendirmek için çeşitli resmi kurumlara yazı yazdı. Cevher Özden 2008 yılında arkasında bir not bırakıp yaşamına son vermişti.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com