Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Aydın Tomakin

televizyon program yapımcısı


emekli gazeteci1956 yılında Ordu'da doğdu. İlk ve orta tahsilini Ordu’da tamamladı. Yüksek Okulu Ankara’da bitirdi. 1979 A.İ.T.İ.A. Mezunu.

1975 Yılında Başbakanlık D.İ.E’de memuriyete başladı. 1978 Yılı Eylül ayında Ordu’dan Diyarbakır iline sürgüne gönderildi. 20 Şubat 1979’da memuriyetten istifa etti.

21 Ocak 1980 tarihinde Ordu’da Müjgan (Türker) Tomakin’le evlendi. Tesadüfün en güzeli aynı gün 21 Ocak 1980 tarihinde İmar ve İskan Bakanlığı, Afet İşleri Genel Müdürlüğünden göreve başlama daveti aldı. Afet İşleri Genel Müdürlüğünde 1981 yılında şef oldu.

Ocak 1983’te TRT’ye naklen geçerek TRT Van Radyo Müdürlüğünde yine Şef olarak göreve başladı. 1989 yılında TRT Ankara Televizyonu, Yayın Yönetim Müdürlüğünde Yayın şefi (Yayın Sorumlusu) olarak görevine devam etti.

Özel televizyonların kurulduğu yıllarda 1992 yılının sonlarında yeni kurulmakta olan ve uydu test yayınında olan TGRT’den teklif aldı. Ocak 1993’te TGRT TV’de Yayın Yönetim Müdürü olarak fiilen göreve başladı. 22 Nisan 1993 tarihinde yayına başlayan TGRT TV’nin yayın öncesi ön hazırlıklarını tamamladı.

15 Nisan 1993 tarihinde TRT’deki görevinden istifa etti. TGRT yayınları yayına Londra stüdyolarından başlatıldı. İlk bir ay sonunda Londra’da işlerin iyi gitmediğini hisseden yönetim Aydın Tomakin’i TGRT Londra sorumlusu olarak görevlendirdi. RTÜK Yasası ile yayınlar Türkiye’ye taşınmak durumunda kaldı. Yayınların Türkiye’ye taşınmasından sonrada bir süre Londra’da kalarak çeşitli yayın kuruluşlarında İngilizce ve yayıncılık kurslarına devam etti. Türkiye’ye döndükten sonra TGRT’de birçok üst düzey görevlerde bulundu.

TGRT’den istifa ettikten sonra Natural Şirketler Grubunda İdari ve Mali Koordinatör olarak göreve başladı.

1999 Seçimlerinden sonra kurulan 57. Hükümet döneminde PTT Genel Müdürlüğü “Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi” Başkanlığına getirildi. 2001 yılında görevden alındı ve Genel Müdürlük Müşaviri oldu.

Özel hayatında ise; 1970 yılında tanıştığı Genç Ülkücüler Teşkilatı ile başlayan siyasi düşünce yapısı bugüne kadar taviz vermeden devam etmiştir.

Ordu DİE’de memur iken 1976-77 yıllarında aynı zamanda Ordu Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptı. O yıllardaki siyasi çalışmaları nedeniyle suçu olmadığı halde karşı görüşlülerin ihbarı sonucu mahkemece tutuklanmış ve Ordu Cezaevine giriş/çıkış yapmıştır. Yine Ankara’da ki siyasi çalışmaları nedeniyle 6 defa Mamak Cezaevine girmiş 4’de yatmış 2’sinde ise suçüstü mahkeme tarafından serbest bırakılmıştır. Tüm bu mahkemelerden alnının akıyla çıkmış, suçsuzluğu tespit edilmiş ve hepsinden de beraat etmiştir.

Aydın Tomakin evli ve Alperen, Kurtkağan ve Nazlı Hilal adlarında 3 çocuk babasıdır. Gökalp adında bir de torun sahibidir.
Özgeçmişinden ayrıntılar:

HOBİLERİ:
TV programlarını, Yapımcı / Yönetmen olarak eleştirel gözle takip etmek, spor yapmak, Ankara’daki Ordulular Vakfı ve Derneğinin asil üyesi olarak faaliyetlerini takip etmek, Ankara Emek Akademi ve Fakülteliler Derneği Genel Başkanlığını yürütmek.

ÖZGEÇMİŞ DETAY BİLGİLERİ:
Aydın Tomakin, yayıncılık hayatına çocuk denilecek yaşta 1971 yılında ‘Ordu Ticaret Lisesi Radyosu’nda’ başladı Bu radyoda aralıksız 3 yıl program yaptı ve sundu. Ordu ilinde yayın yapan ‘Hamle’ gazetesinde 4 yıl köşe yazarlığı yaptı. Ayrıca çeşitli gazete ve dergilerde makale ve yazıları yayınlandı. Halen Ankara ve İstanbul’da yayınlanmakta olan ‘Dört Mevsim Ordu’ ve ‘Ordulular’ dergilerinde köşe yazılarına devam etmektedir.

TGRT Yayınlarının yurt dışından yapıldığı dönemde yayınların başında Londra’da 1 yıl görev yaptı. Bu süre içinde ‘BBC ve REUTERS‘te değişik mesleki kurslara katıldı. Ayrıca bu dönemde, yabancı dilini (İngilizce) geliştirme kurslarına da devam etti. TGRT’de Yapımcı / Yönetmen olarak birçok programa imza attı. Bunlardan bazıları şunlar: ‘Prof “Dr. Nevzat Yalçıntaş’la Başbaşa”, “Prof Dr. Bener Karakartal’ın sunduğu “Geniş Açı” ve gazeteci Rahim Er’in sunduğu “Entelektüel Boyut” ve bir borsa programı olan “Yatırımcıya Özel” gibi programları yaptı ve yönetti.

Yine İfpaş tarafından TGRT TV adına çekilen “Emir Sultan Hazretleri” filmini Yücel Çakmaklı ile birlikte çekti. PTT Genel Müdürlüğünde Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yaptı. Görevi süresince PTT Dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com