Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Nursultan Nazarbayev

Kazakistan Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı


Nursultan Abişulu Nazarbayev1940 yılında Alma-Ata'nın hakim bulunduğu Kazkalenski yöresindeki Çemolgan köyünde doğdu.

Daha sonra Ukrayna'ya giderek Metalurji öğrenimi gördü. 1958 yılında Karadağandı Maden İşletme Fabrikası'nda, beton döküm işçisi olarak hayata atıldı.

1960 yılında Karaganainski bölgesindeki Temirtav kentinde Kazmetallurgstroy Tröstü'nün inşaat işçiliğinde çalıştı. Bundan sonra ise Karaganda Demir-Çelik Fabrikası'nda çalışmasına devam etti. Buradaki yüksek fırında sırasıyla dökümcü, gaz tesisinde usta ve baş usta olarak çalıştı.

1967 yılında maden mühendisi oldu. İşe başladığı fabrikanın yöneticileri arasında yer aldı.

Nursultan Nazarbayev 1969 yılından itibaren parti çalışmasına yöneldi. Temirtav'daki Komsomol Kent Komitesi'nin I. Sekreteri oldu. 1971'de bu kentin parti üst komitesinin II. sekreterliğine seçildi. 1973'te Kombinası Parti Sekreterliği'ne getirildi. 1977'de Bölge Parti Üst Komitesi II. Sekreterliği'ne atandı.

1979 yılında Kazakistan Komünist Partisi'nin MK Sekreteri oldu. 1984'te Kazakistan Sovyet Yönetimi Bakanlar Kurulu Başkanlığı'nda bulundu. 1989'da Kazakistan Komünist Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi.

1990 yılının Nisan ayında Kazakistan Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığı'na seçildi. Ekonomi sahasında master yapmıştır.

Orta Asya Devletleri Dostluk ve Dayanışma Vakfı'nın Başkanlığı'nı da yapmaktadır.

19 Mart 2019 tarihinde cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etti.

HABER

TÜRK DÜNYASI HİZMET ÖDÜLÜ
NURSULTAN NAZARBAYEV'E VERİLDİ


(www.asilkan.org.) 17.10.2006
Türk Dünyası Hizmet Ödülü, bu yıl Türk ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesi çabaları sebebiyle Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev e verildi.

Elazığ Valiliği tarafından düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü verilen ödül, Vali Muammer Muşmal tarafından Astana daki Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda takdim edildi. Nazarbayev in yurtdışında olması sebebiyle ödülü Kazakistan Devlet Genel Sekreteri Oralbeg Abdu Kerimoviç kabul etti. Kerimoviç ödül töreni sırasındaki konuşmasında, "Türkiye bağımsızlığımızı ilk tanıyan ülkedir. Bugün de ülkemdeki pek çok inşaatın zirvesinde Türk ve Kazak bayrağı ortaklaşa dalgalanmaktadır. Bu, kardeşliğin göstergesidir." dedi. Kazakistan ın Akmola eyaleti de jest olarak Gökçedağ daki bir caddeye "Elazığ" ismini vermeyi kararlaştırdı.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda gerçekleşen törene, Vali Muşmal ile birlikte Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Hamdi Muz ile çok sayıda yetkili katıldı. Türk dünyasına hizmet eden kişilere verilen ödülün ilki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş a, ikincisi ise merhum İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga ya takdim edilmişti. Ödülün üçüncüsü de Türk ülkeleri arasında sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliği ile dostluk ve kardeşliğe dayalı işbirliğinin sağlam temellere dayandırılarak sürdürülmesine hizmeti nedeniyle Nazarbayev e verildi. Kazakistan hükümeti, ödül programı çerçevesinde katılımcılara uranyum, altın, petrol ve doğalgaz yatakları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Devlet Başkanı Nazarbayev, ülkesini 2030 da dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına sokma hedefi çerçevesinde atılan adımların somut sonuçlarını da basın mensuplarına tanıttı. Türkiye nin Almatı Büyükelçisi Taner Saben de Kazakistan ın mevcut yatırımlar ve ekonomik göstergelerdeki olumlu tablo nedeniyle yakın geleceğin gelişmiş ülkeleri arasında yer alacağını belirtti. Kazakistan da Türk müteşebbisler tarafından kurulan Kazak-Türk okulları öğrencileri program boyunca resmi tercümeyi gerçekleştirdi. Başkent Astana yı da kapsayan Akmola Eyaleti Valisi Macit Esenbayev, Türk okullarının Kazak gençlerin eğitimine büyük destek verdiğini belirterek, bu okullarla gurur duyduğunu söyledi. Vali Esenbayev, "3 çocuğumuz bilim olimpiyatlarında derece aldı. Bu okuldan mezun olan birçok çocuğumuz da Cumhurbaşkanı mızın verdiği burslarla ABD ve İngiltere de eğitimlerini sürdürüyor. Bunlar bizim örnek çocuklarımız. Bir Rus olan Oleg de bu okulda Kazakça öğrendi. Bilim olimpiyatlarında Kazakistan adına ödül aldı. Bu okulları yakından tanıyorum. Burada okuyan çocuklarımızla gurur duyuyorum." dedi. Eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Shelengelek Eugeniy de Kazak-Türk okullarının eğitim sistemini örnek aldıklarını belirterek, "Yüksekokul imtihanlarında yüzde 83 lük başarı gösterdiler. Eyalet birincisini çıkardılar. Sürekli yükselen bir başarı görüyoruz bu okullarda. Biz de mümkün olduğunca destek veriyoruz." ifadesini kullandı.
HEDEF ORTA ASYA BİRLİĞİ
www.turkgundem.com

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, 22-23 Nisan günleri arasında Kazakistan'a resmi ziyarette bulundu. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in daveti üzerine gerçekleşen iki günlük...ziyaret kapsamında Kerimov bir diz temas ve incelemelerde bulundu.

İki ülke arasında bir dizi yeni anlaşmaların imzalanmasının da beklendiği ziyarette, Kazak lider Nazarbayev tarafından ortaya atılan " Orta Asya Ekonomik Birliği'nin" kurulması konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta da Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, Kazakistan'ı ziyaret etmişti. Bakiyev'in hemen akabinde Kerimov'un Astana'yı ziyaret planı dikkat çekti. Gözlemciler bu ziyaret trafiğinin Orta Asya'da planlanan ekonomik işbirliğinin ön çalışması olduğunu söylüyor.
HABER

Kazakistan mimarı Nazarbayev
5 Nisan 2011

Kazakistan'da halk bir kez daha 'Nazarbayev' dedi.

Sandık başına giden halkın yüzde 95,5'i Nazarbayev'e ülkeyi yönetmek için 4'üncü kez yetki verdi. Seçimlerde 21 yıldır ülkeyi yöneten Nazarbayev ile birlikte 3 aday daha yarıştı. 2005 yılında yapılan seçimlerde halktan yüzde 91 oranında oy alan Nursultan Nazarbayev, bu seçimlerde oy oranını 4 puan daha yukarı çekerek güven tazeledi. Oy kullanmanın mecburi olmadığı ülkede, seçime katılım oranı yüzde 89 olarak açıklandı.HABER

Kazaklar her gün 10 saat Türk dizisi izliyor
sondevir 6 Haziran 2012

Kazakistan'da yayın yapan televizyon kanallarında her gün ortalama 10 saat Türk dizisi gösteriliyor.

Kazakistan Psikologlar ve Danışmanlar Derneği Başkanı Nina Nastiş, Kazakistan'da yayın yapan televizyon kanallarının her gün ortalama 10 saat Türk dizisi yayınladığını belirterek, "Bu dizileri izleyenler, kendilerini büyük bir hayal dünyası içinde görüyorlar. Kazakistan'da her gün milyonlarca insan bu dizileri izleyerek, romantik bir aşk hayali kuruyor" dedi.

Kazakistan'da yayın yapan televizyon kanallarında, "Yaprak Dökümü", "Aşk ve Ceza", "Fatmagül'ün suçu ne?", "Deniz", "Lale Devri", "Kurtlar Vadisi" gibi dizilerin yoğun olarak gösterildiğini anlatan Nastiş, "Kazakistan'da Kore, Rus ve Türk yapımı diziler büyük ilgi görüyor. Ancak bunlar içinde büyük çoğunluğu Türk dizileri oluşturuyor" diye konuştu.

Nastich, Türk dizileri ile aynı zamanda Türkiye'ye olan ilginin de arttığını kaydetti.
HABER

Kardeş Kazakistan lideri Nazarbeyev'e sıcak karşılama
11 Ekim 2012

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'i Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı.

Törende, Türkiye ve Kazakistan Milli marşlarının 21 pare top atışı eşliğinde çalınmasının ardından, Nazarbayev Onur Kıtası'nı ''Merhaba asker'' diyerek selamladı.

Daha sonra Büyük Şeref Kapısı'nın önündeki merdivenleri el ele tutuşarak çıkan Gül ve Nazarbayev, ellerini havaya kaldırarak gazetecilere poz verdi.

Törene, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nazarbayev'in heyetindeki bakanlar, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de katıldı.

Törenin ardından iki Cumhurbaşkanının görüşmesi başladı. Görüşmede, Davutoğlu ve Günay da hazır bulundu.

HABER

Astana’nın nüfusu 780 bine ulaştı
19 Mart 2013

Astana İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamada, başkent nüfusunun 780.000 kişiye ulaştığı bildirildi. Haberde, “1 Şubat 2013 tarihi itibariyle Almatı semtinde 363 bin 545 (%46.6), Esil semtinde 103 bin 438 (%13.2), Sarıarka semtinde 313 bin 897 (%40.2) kişi olmak üzere Astana şehrinin

Nüfusu son sayıma göre 780 bin 880 kişi oldu, denilmekte.

2013 yılının Ocak ayında da Astana’nın toplam nüfusu 2.797 kişi arttı. Bu artışın 1.542 adedi doğum, geri kalan kısmı ise göçlerden oluşmakta.

HABER

Türk-Kazak Ortak Yapımı Zırhlı Kobralar 2014’te Sahne Alacak
türkkazak.com 27 Mart 2013

Kazakistan 36. Hava Üssü Komutanı Tuğgeneral Almaz Jimukayev hali hazırda Kazak ordusunda 2011’den beri kullanılmakta olan Otokar tarafından üretilmiş olan Türk malı silahlı Kobra araçlarının Türk-Kazak ortak yapım üretiminin Astana yakınlarında başlayacağını ve 2014’te ilk araçların orduda kullanıma hazır olacağını açıkladı. Tuğgeneral, halihazırda zırhlı aracın askeri ünitelerde üretimine başlandığını da açıkladı. Üretim kapasitesi ile ilgili bilgi vermeyen tuğgeneral, sayının Kazak ordusu için yeter düzeyde olacağını açıkladı. Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. ile Kazak ordusu arasında Kadex-2012 fuarında araçların ortak üretimi konusunda anlaşma imzalanmıştı. Zırhlı Kobraların maksimum hızı saatte 100 km olup, kabinde 7 kişi taşıyabilmekte.
HABER

Kazakistan'dan Latin alfabesi adımı
30 Mart 2013

Kazakistan’ın Latin alfabesine geçmesi için komisyon kurulması teklifinde bulunuldu.

Ahmet Baytursınov Dil Bilim Enstitüsü tarafından yapılan toplantıda ülkenin dil bilimcileri Kazakistan’ın Latin alfabesine geçişini tartıştı. Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada ülkenin bir an önce Latin alfabesine geçmesi için bir devlet komisyonukurulması çağrısında bulunuldu.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in milletvekili kızı Dariğa Nazarbayeva, hafta içi yaptığı açıklamada ülkenin Latin alfabesine geçiş sürecinde dost ve kardeş ülkelerin bilgi ve tecrübelerden yararlanacaklarını söylemişti. Nazarbayeva, Türkiye, Azerbaycan ve Özbekistan'ın Latin alfabesine geçiş tecrübelerinden yararlanmanın yeterli olacağını ifade etmişti.

Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, "2050-Strateji" adlı eylem planında da 2025 yılına kadar Latin alfabesine geçileceğini belirtmişti.
HABER

Kazakistan’da Türk Dizisi Sevdası Artarak Devam Ediyor
10 Nisan 2013

Daha önce Meksika dizileri ve Hint filmlerine ilgi duyan Kazak halkı, son yıllarda Türk dizilerine merak sardı.

Kazakistan’da Türk dizilerine olan ilgi de devamlı giderek artıyor. Son birkaç yıl boyunca her gün yeni Türk dizilerinin ekrana geldiği Kazakistan’da yayımlanan bazı Türk dizileri reyting rekorları kırıyor. 2012 yılında yapılan araştırmalara göre Kazakistan’da bir günde toplam 10 saat Türk dizisi gösterildiği ortaya çıkmıştı. Türkkazak.com olarak Kazakistan’da yayın yapan ve en çok izlenen televizyon kanalları gözden geçirdik ve ülkede hangi Türk dizileri hangi kanallarda gösteriliyor bunu araştırdık.

Sonuçlar şöyle:

Ulusal Khabar Kanalı: Kurtlar Vadisi, Muhteşem Yüzyıl
31. Kanal: Akasya Durağı, Samanyolu, Fatmagül’ün Suçu Ne? ,Yer, Gök ve Aşk.
KTK: Sıla, Eve Dönüş
Astana TV: Sırlı İstanbul
El Arna: Melekler Korusun
HABER

Nazarbayev: Kazakça ülkenin çimentosudur
26 Nisan 2013

Çarşamba günü gerçekleştirilen Kazakistan Halklar Asamblesi’nde konuşan Nazarbayev ülkedeki halklar arasındaki çimentonun Kazak dili olduğunu söyledi.

Nazarbayev “Biz Kazakistan’da yaşayan etnik gruplar arasındaki kültürel farklılığı sürdürecek koşulları dikkatli bir şekilde yarattık. Kazak topraklarında 100’den fazla etnik grup birleşik bir şekilde yaşıyor. Bu farklılıktan tek bir millet yaratmak için bir çimento gereklidir. Bugün, ulusu birarada tutan çimento Kazak dilidir” dedi.

Nazarbayev konuşmasına şöyle devam etti: “ Sıklıkla çok etnikli ülkelerden söz ediyoruz…Örneğin, ABD’ye Çin’den, Arap ülkelerinden, Asya’dan gidenlerin hepsi Amerikalı’ya dönüşüyor ve hepsi İngilizce’yi benimsiyor. İngiliz dili burada birleştirici öğe. Aynı şey Fransa, Almanya ve diğer devletlerde de geçerli… Yıllar içinde Kazakistan içindeki ortam da değişti. Biz de özellikle gelecek nesiller için dilin bizleri birleştirici öğe olmasını birinci önceliğimiz olarak önümüze koymak durumundayız” dedi.

Nazarbayev konuşmasının devamında Kazakça ile ilgili tonunu biraz yumuşatarak konuşmayı şöyle sürdürdü: “Bu topraklar etnik orijinine bakmaksızın burada yaşayan herkes için bir fırsatlar ülkesi olacaktır. Burada Kazak dilinin yayılması doğal yollarla olacaktır, zorlama ile değil…Öyle ki, Kazakistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1991’den beri Kazakistan’daki etnik gruplar kendi dillerini, geleneklerini ve kültürel aidiyetlerini güçlendirdiler…Tek bir etnik grup bile dilini yitirmedi. Birçok dilde basın-yayın ve tiyatrolar bulunmaktadır dedi.

HABER

Türk ülke liderleri Azerbaycan'da toplandı
14 Ağustos 2013

Türk Konseyi Devlet başkanları zirvesinin üçüncüsüne bu yıl Azerbaycan ev sahipliği yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı zirvenin ağırlıklı gündem maddesi ulaşım ve iletişim sektöründe işbirliği oldu.

Zirve kapsamında önce Dışişleri Bakanları 15 Ağustos’ta bir araya geldi.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda bölgesel ve uluslararası konular masaya yatırıldı.

Türk Konseyine üye ülkeler arasında işbirliği konuşuldu.

Bu görüşmenin hemen ardından, 16 Ağustos Cuma günü devlet başkanları toplantısı oldu.
HABER

Nazarbayev ve Gül'e Gönül Bağı Ödülü
29 Kasım 2013

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Türk Dünyası Gönül Bağı ödül töreni gerçekleştirildi. Nazarbayev ve Gül, Türk Dünyası Gönül Bağı ödülüne layık görüldü

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Türk Dünyası Gönül Bağı ödül töreni gerçekleştirildi.

Kültür Konseyi ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Türk kültürüne katkılarından dolayı Türk Dünyası Gönül Bağı ödülüne layık görüldü.

Törene, Cumhurbaşkanı Gül'ü temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Nazarbayev'i temsilen Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev katıldı.
HABER

Nazarbayev’in hayatını anlatan filim: “Çocukluk Çağımın Gökyüzü”
21 Nisan 2014

Kazakistan sinemasından örnekler 21-25 Nisan 2014 tarihleri arasında Fatih Üniversitesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında sinemaseverlerle buluşacak.

Üniversitenin Sahne Sanatları Ofisi tarafından gerçekleştirilecek organizasyonda bugün Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in hayatını konu alan “Çocukluk Çağımın Gökyüzü” adlı filmle açılış yapılacak. Film günleri kapsamında yarın “Göçebeler”, 24 Nisan Perşembe günü “Kız Jibek” ve 25 Nisan Cuma günü “Bayterek” adlı filmler izlenebilecek. Filmler üniversitenin İstanbul Büyükçekmece kampüsünde ücretsiz ve Türkçe dublajlı olarak gösterilecek.

HABER

Avrasya Ekonomik Birliği kuruldu
30 Mayıs 2014

Avrasya Ekonomi Birliği'nin kurulması hakkında hazırlanan anlaşma, Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya gelen Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Belarus Devlet Başkanları tarafından imzalandı.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya gelen Vladimir Putin, Nursultan Nazarbayev ve Aleksandr Lukaşenko, Avrasya Ekonomik Birliği'ni kuran anlaşmayı imzaladı. Ria Novosti Ajansı tarafından konuyla ilgili olarak geçilen haberde, 2014 yılının sonuna kadar üç devletin parlamentoları tarafından onaylanması beklenen ve 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan anlaşmanın katılımcı ülkelerin ekonomileri açısından yüksek seviyede iktisadi entegrasyon imkanı sağladığı belirtildi.
HABER

Nazarbayev, Türkiye’yi Avrasya Ekonomik Birliği’ne davet etti
9 Haziran 2014

“Türkiye artık hem doğusuna hem batısına bakıyor”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye’yi Rusya öncülüğünde kurulan Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) üye olmaya resmen davet etti. Bu davet, Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamayla duyuruldu. Birliğin yeni üyelerin katılımına açık olduğunu söyleyen Kazak lider, "Türkiye ve diğer ülkeler gelecekte birliğe üye olabilir” dedi. Kazak lider, Kırgızistan ve Ermenistan’ın da birliğe dahil olması için planlamalar içinde olduğunu da vurguladı.

Daha önce Başbakan Erdoğan da Avrasya'ya yeşil ışık yakmıştı. Başbakan’ın Rusya ve Çin’in başını çektiği “Şangay İşbirliği Örgütü”ne katılımla ilgili sözleri, kamuoyunda günlerce tartışılmıştı. Başbakan Erdoğan “Sayın Putin'e söyledim, bizi Şangay beşlisine alın, biz de AB'ye 'allahaısmarladık' diyelim” ifadelerini kullanmıştı.

HABER

Nazarbayev'in rüyasını Aselsan gerçekleştirdi
26 Kasım 2014

Türkiye ve Kazakistan'ın mutabakata vardığı “Ortak savunma sanayi fabrikası kuralım” hayali; Aselsan'ın Kazakistan'da açılan fabrikasıyla gerçekçekleşti.

2010 yılında Türkiye ve Kazakistan'ın mutabakata vardığı “Ortak savunma sanayi fabrikası kuralım” hayali; Aselsan'ın Kazakistan'da açılan fabrikasıyla gerçekçekleşti.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2010 yılında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile mutabakata vardığı “Ortak savunma sanayi fabrikası kuralım” fikri dün gerçek oldu. Kazakistan Aselsan Engineering (KAE) Fabrikası'nın açılışı Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'la Kazakistan Savunma Bakanı Adilbek Jaksıbekov tarafından gerçekleştirdi. Gece görüş silah nişangahları, gözlük ve dürbünü ile gündüz görüş nişangahı termal kamera silah nişangah sistemlerinin üretileceği fabrikada yüzde 50 Kazakistan, yüzde 49 Aselsan ve yüzde 1 Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın payı var bulunuyor. Üretilecek ürünler Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ile sivil kuruluşları ile bölge ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak. 36 milyon dolara mal olan fabrikanın 10 yılda 1 milyar dolarlık ihracat yapması öngörülüyor. Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Özcan Kahramangil, 50 kişinin istihdam edildiği, 8 bin 500 metrekare olan fabrikanın önümüzdeki yıllarda üç katına çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi. Kahramangil fabrikanın Aselsan'ın Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün'ün ardından üçüncü fabrika olduğunun altını çizdi. Kahramangil Aselsan'ın Kazakistan'ın T72 tank ve mi helikopterlerinin aviyonik sisteminin modernizasyonunu da yapabileceğini kaydetti.

HABER

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, Türkmenistan'da
4 Aralık 2014

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkmenistan'a geldi.

Nazarbayev, Orta Asya'yı Basra Körfezi'ne bağlayan demiryolu hattının açılışı törenine katılacak. Bu sabah Aşkabat'a gelen Nazarbayev, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından Oğuzhan Köşkü'nde resmi tören ile karşılandı.

KAZAKİSTAN- TÜRKMENİSTAN-İRAN DEMİRYOLU

Kazakistan-Türkmenistan-İran uluslararası demiryolu hattı, yarın törenle açılacak. Açılışla demiryolunun Türkmenistan-İran bölümü hizmete girecek. Dev projenin Kazakistan-Türkmenistan bölümü geçen yıl Mayıs ayında açılmıştı. Demiryolunun hizmete girmesiyle Avrupa, Orta ve Güney Asya'ya, Orta Doğu yönünde yük taşımacılığında düşük maliyetli ve hızlı ulaşım koridoru oluşacak.
HABER

Nazarbayev, arabuluculuk için Ukrayna’ya geliyor
22 Aralık 2014

KİEV (QHA) - Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Ukrayna'ya ziyaretinden sonra bu kez Rusya'nın Gümrük Birliği'ndeki diğer ortağı olan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de Ukrayna'ya geliyor.

Kiev ziyareti öncesi konuşan Nazarbayev, Ukrayna’nın doğu bölgesindeki savaşın durdurulmasına yardım etmeye hazır olduğunu belirtti.

Ukrayna ziyaretinden sonra Nazarbayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün toplantısına katılmak için Moskova’ya gidecek.

HABER

Kazak Hanlığı’nın Kuruluşunun 550. Yıl dönümü Kutlanıyor
9 Şubat 2015

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı üzerine ülkede bu yıl Kazak Hanlığı’nın kuruluşunun yıl dönümü kutlanacak.

Nazarbayev’in, bu hususla ilgili Devlet Sekreteri Gulşara Abdıkalikova ile görüştüğü bildirildi. Görüşme sırasında Nazarbayev, ülkede bu yıl düzenlenecek kutlamalarla ilgili bazı talimatlar verdi. Nazarbayev’in verdiği talimatlar uyarınca bu yılülkede Kazak Hanlığı’nın 550. yıldönümünün görkemli törenlerle ve coşkuyla kutlanması planlanılıyor. Nazarbayev’e göre Kazakistan, temeli Kazak Hanlığı’na ve 550 yıl öncesine dayanan güçlü bir devlet geleneğine sahip bir devlet. Kazak tarihçiler, Kazakistan’ın devlet olarak ilk kez temellerinin, 550 yıl önce Kerey ve Janıbek Han tarafından ülkenin güney doğusundaki “Jetisu” (Yedi Su) nehri kıyı boylarında atıldığını ve şu anki sınırlar içerisinde Kazak Hanlığı’nın ilk olarak 1465 yılından itibaren devlet olarak ortaya çıktığını; bununla birlikte Kazak varlığının çok daha eskiye dayanmakta olduğunu belirtmekteler.

KAZAK ARKEOLOGLAR HANLARIN MEZARLARINI BULMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Kazak bilim adamları, tarihte yer almış ve günümüze kadar gelen hanların mezarlarını bulmak için harekete geçti. Başkent Astana’da bulunan Gümilev Avrasya Devlet Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü’nde kurulan bir ekip Kazak hanlarının bilinmeyen yönlerinin ortaya çıkarmak için kolları sıvadı. Kazak devletinin ilk kuruluşunun yeteri kadar araştırılmadığını ifade eden Kazak araştırmacısı Sergazi Sakenov, daha önce Kazak hanları hakkında kimsenin herhangi bir araştırma yapmadığını söyledi. Kazı çalışmalarına 2015 yılında başlayacaklarını dile getiren Sakenov, araştırmalar çerçevesinde ülkenin Ulutau, Sarayşık, Türkistan ve orta Kazakistan bölgelerine uzman ekipler göndermeyi planlandıklarını da sözlerine ekledi.

HABER

Nazarbayev: Terörü, İslam'la haklı çıkarmaya çalışmak küfürdür!
11 Haziran 2015

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, yaptıkları katliamlar ve vahşi infazlarla barış dini İslam'ı lekeleyen IŞİD ve benzeri gruplara sert tepki gösterdi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Dünya Dinleri ve Geleneksel Dinlerin Liderleri Kongresi'nde konuşan Nazarbayev, İslam'ın barış dini olduğunu belirtirken, aşırılıkları ve Terörü meşru göstermek için İslam'ı kullanmanın küfür olduğunu söyledi. IŞİD terörünün küresel boyutlara ulaşan tehlikeli bir hal aldığını kaydeden Kazak lider, bu tehdidin önünü alabilmek için din adamlarının barış, hoşgörü, uyum ve affedicilik gibi konulara daha fazla odaklanmaları gerektiğini vurguladı. Farklı inançlara mensup dini önderleri, terör ve şiddete karşı ortak bir tavır sergileyip, barış ve hoşgörü için çağrı yapmaya davet etti. Nazarbayev, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün de katıldığı kongrede İslam dünyasında artan mezhep gerilimine de değindi. İzlenen yanlış etnik ve dini politikaların neticesinde çıkan bu çatışmaların toplumları ve aileleri böldüğünü anlattı. Uzun ömürlü ve iyi komşuluk ilişkilerinin kurulması için halklar, dinler ve kültürler arasında ilişkilerinin artırılması gerektiğini kaydetti. Ban da Kazakistan'da farklı etnik ve dini kökene mensup grupların barış içinde yaşadığına dikkat çekerek övgüde bulunurken Finlandiya lideri Niinistö ise Kazakistan'ın tüm dünya için gerekli olan böyle bir diyalog platform kurmasının önemli olduğunu söyledi. Bu yıl 5.si düzenlenen uluslararası kongreye 42 ülkeden heyet katılıyor.
HABER

Kazakistan, Letonya'yı yendi
13 Ekim 2015

EURO 2016 Elemeleri A Grubunda Letonya evinde Kazakistan'ı konuk etti. Karşılaşma Kazakistan'ın 1-0'lık üstünlüğüyle sona erdi.

Milli takımımız için hayati önemi bulunan bu karşılaşma sonunda hayaller gerçek oldu ve Türkiye A Milli Takımı'na Fransa yolu göründü.

İŞTE İLK 11'LER:

LETONYA: Vanins, Maksimenko, Dubra, Gabovs, Gorkšs, Laizans, A. Višnakovs, Cauna, Zjuzins, Šabala, Rakels
KAZAKİSTAN: Pokatilov, Maliy, Smakov, Engel, Suyumbayev, Shomko, Logvinenko, Kuat, Dosmagambetov, Nuserbayev, Khizhnichenko Islambek Kuat (Tanat Nusserbayev)
GOL: lslambek Kuat (Kazakistan)
HABER

Nazarbayev: Teröre karşı İslam Forumu düzenleyelim
15 Ekim 2015

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, teröre karşı uluslararası düzeyde İslam forumu düzenlemeyi teklif etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, teröre karşı uluslararası düzeyde İslam forumu düzenlemeyi teklif etti. Kazakistan’a resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ortak basın toplantısı düzenleyen Nazarbayev, teröre karşı uluslararası düzeyde İslam forumu düzenlemeyi teklif etti.

SURİYE SORUNU ORTA ASYA ÜLKELERİNİ ENDİŞELENDİRİYOR

Putin ile yaptığı ikili görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleleri de ele aldıklarını kaydeden Nazarbayev, Putin’in Rusya’nın Suriye’de mücadelesi hakkında kendisine bilgi verdiğini açıkladı. Suriye ve Irak’ta yaşananların Orta Asta ülkelerini endişeye sevk ettiğini belirten Nazarbayev, sorunun sadece Şii-Sünni çatışması olarak ele alınmasının yanlış olacağını, meseleye bütün olarak bakılması gerektiğini vurguladı. Nazarvayev, bu anlamda eğer diğer ülkeler de desteklerse, İslam’ın teröre karşı olduğunu anlatan uluslararası bir forumu düzenlemek istediklerini ifade etti.
HABER

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev istifa etti
ntv 19 Mart 2019

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev istifa etti. Kazakistan'da 28 yıl iktidarda kalan Nazarbayev istifasını ulusa sesleniş konuşmasında duyurdu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, cumhurbaşkanı olarak kendi görevini fesheden kararnameyi imzaladı.

Nazarbayev, devlet televizyon kanalları aracılığıyla yaptığı halka hitabında, bugünkü hitabının özel olduğunu, kendisi için zor bir karar aldığını belirterek, "Cumhurbaşkanı olarak yetkilerimi feshetme kararı aldım" dedi.

YENİ CUMHURBAŞKANI TOKAYEV OLACAK

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, kalan görev süresi bitene kadar cumhurbaşkanlığı yetkisinin Senato Başkanı Kasım Jomart Tokayev'e devredileceğini, yeni cumhurbaşkanının yemin töreninin yarın parlamentoda yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, konuşmasının ardından 20 Mart tarihi itibariyle cumhurbaşkanı yetkisini feshetme kararını aldığına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Parlamentoda yarın yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevini Nazarbayev'den devralacak olan Tokayev, 2020'ye kadar görev yapacak.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com