Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ahmet Ertegün

işadamı31 Temmuz 1923 tarihinde İstanbul'da doğdu. Büyükelçi Mehmet Münir Ertegün'ün oğluydu. Babasının görevi dolayısıyla İsviçre, Paris, Londra ve Washington'da eğitim gördü. 1947 yılında dişçisinden 10 bin dolar alarak kurduğu Atlantic Records'u dünyanın en önemli müzik şirketleri arasına sokmayı başardı. Blues ve caz müzik ağırlıklı bir şirketi Atlantic Records'u dünyanın en önde gelen müzik şirketlerinden biri haline getirdi. Keşfettiği müzisyenler blues, soul ve rock müzikte çığır açtı ve modern müzik kültürünün şekillenmesinde büyük rol oynadı. Rock and Roll Hall of Fame Müzesinin de kurucusu oldu ve başkanlığını yaptı. Bugün Cleveland Ohio'daki müzenin ana sergi salonu Ertegün'ün ismini taşıyor. Atlantic Records'un kurucu başkanı olarak müzikle uğraştı. 14 Aralık 2006 tarihinde ABD’de vefat etti.
ÖDÜLLERİ:

Ertegün 1991 yılında Boston'daki Berklee Müzik Okulundan onursal doktora ünvanını, 1993 yılında da Sanat ve Bilim Kayıtları Ulusal Akademisinden (National Academy of Recording Arts & Sciences) bir ödül aldı ve 2000 yılında da ABD Kongre Kütüphanesi tarafından "Yaşayan Efsane" ünvanıyla onurlandırıldı. Haziran 2006'da 40. Montreux Caz Festivali'nin açılış konseri Ertegün onuruna verildi.
VEFAT-HABER

Müziğin efsane ismi öldü
Hürriyet 15 Aralık 2006

ABD’nin ünlü müzik şirketi Atlantic Records’un sahibi Ahmet Ertegün, New York’ta tedavi gördüğü hastanede son nefesini verdi. Ertegün’ün sözcüsü, bir süredir komada olan 83 yaşındaki müzik adamının dün gece hayatını kaybettiğini açıkladı.

29 Ekim pazar günü New York’taki Rolling Stones konseri sırasında ayağının kayması sonucu düşerek başını çarpan Ertegün, hastanede bitkisel hayata girmişti. New York’taki Presbyterian Hastanesi Weill Cornell Tıp Merkezi doktorlarından Howard A. Riina, son nefesini verirken tüm ailesinin Ertegün’ün başucunda olduğunu belirtti. Atlantic Records sözcüsü Bob Kaus da, cenazenin Türkiye’de defnedileceğini, yılbaşından sonra da New York’ta bir anma töreni düzenleneceğini açıkladı. Amerikan haber ajansı Associated Press (AP) müzik dünyasının efsanevi isimlerinden olan Ertegün’ün ölümünü acil koduyla dünyaya duyurdu.

Ertegün'ün müzik dünyasına kazandırdığı isimler

Ertegün'ün müzik dünyasına kazandırdığı isimler arasında Ray Charles, Big Jue Turner, Ruth Brown, La Vern Baker, The Clovers, The Drifters, John Coltrane, Ben E. King, Bobby Darin, Sonny & Cher, Aretha Franklin, Otis Redding, Solomon Burke, Wilson Pickett, Led Zeppelin, Eric Clapton, Crosby Stills Nash & Young, The Rolling Stones, Bette Midler, Roberta Flack, Phil Collins bulunuyor.
HAKKINDA YAZILANLAR

TIME, Ahmet Ertegün'ü tanıttı
Hürriyet 06.08.2001

Ünlü haber dergisi TIME dergisi son sayısında, ABD'de yaşayan Türklerin duayeni ve ''Atlantic Records'' plak şirketinin eşbaşkanı Ahmet Ertegün'e 4 sayfa ayırdı. Eski ABD başkanlarından Bill Clinton'ın Harlem'deki yeni ofisinin açılışında seslendirilen ''Stand by Me'' şarkısının ilk kez Ahmet Ertegün'e ait plak şirketi tarafından kaydedildiği ve ondan sonra meşhur olduğu hatırlatılan yazıda, şarkının, ırklar arasında dayanışmave kardeşliğin simgesi haline geldiğine dikkat çekildi.

''Stand by Me''nin yanı sıra ''Spanish Harlem'' gibi sevilen çok sayıda parçayı geniş kitlelere duyuran ve meşhur olmalarını sağlayan kişinin Ahmet Ertegün olduğuna işaret eden TİME dergisi, Ertegün'ün, şirketin kuruluş günlerinde sözleşmelerin imzalanmasından, şarkıların yazılmasına ve üretime kadar her şeyi üstlendiğini vurguladı.

Ahmet Ertegün, ''Atlantic Records'' plak şirketini 1947 yılında Jerry Wexler ile birlikte kurmuştu.

Görme özürlü siyah şarkıcı Ray Charles'ın da ''Atlantic Records''ageldikten sonra üne kavuştuğunu kaydeden TİME dergisi, Nat King Cole'un da şöhretinin bu şekilde geldiğine dikkat çekti. Ahmet Ertegün'ün, anılarını, 1959 yılında kaleme aldığı ''What'd I Say'' adlı kitapta topladığını kaydeden TİME, bu başlığın daha sonra Ray Charles tarafından şarkı haline getirildiğini ve büyük başarı sağladığını yazdı.

ELVIS PRESLEY'i DE KENDİNE BAĞLAYACAKTI

Son birkaç yıldır Broadway sahnelerinde büyük başarıyla temsil edilen ''Smokey Joe's Cafe'' adlı oyunun şarkılarının da 1950'li yıllarda ''Atlantic Records'' plak şirketi tarafından üne kavuşturulduğunu hatırlatan TİME dergisi, Ertegün'ün 1955 yılında Elvis Presley'in ''Sun'' şirketiyle mukavelesini 25 bin dolara devralma girişiminde bulunduğunu, fakat RCA şirketinin 20 bin dolar daha fazla vererek Elvis Presley ile mukavele imzaladığını hatırlattı.

Ahmet Ertegün ile ilgili yazıda, Ertegün ve şirketinin New York'a geldikten sonra sadece ünlü şarkıcılar ve gruplar değil, kendi başına bir müzik türü yarattığı da vurgulandı. ''Atlantic'' plak şirketinin meşhur ettiği bir zamanların ünlü şarkıları arasında ''Save the last dance for me'', ''Charlie Brown'', Aretha Franklin'in söylediği ''Spanish Harlem'', Donna Summer'ın söylediği ''There goes my Baby'', Tom Jones'un seslendirdiği ''Who have nothing'' ve son
günlerde dillerden düşmeyen ''Stand by Me'' bulunuyor.
HABER

Ahmet Ertegün'ün eşinden Oxford Üniversitesi'ne rekor bağış
29 Şubat 2012

İngiltere'nin dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi, 900 yıllık tarihinin en büyük bağışlarından birini Ertegün ailesinden aldı. 2006'da hayatını kaybeden müzik yapımcısı Ahmet Ertegün'ün eşi Mica Ertegün, üniversiteye 41 milyon dolar bağışladı.Oxford Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, bağışlanan parayla yüksek lisans öğrencilerine burs verilecek.

Eşinin, sanata ve beşeri bilimlere değer verdiğini vurgulayan Mica Ertegün, dünyada bu kadar fazla çatışma varken, bu bilimlerin potansiyelini zenginleştirmenin önemli olduğunu vurguladı.

Mica ve Ahmet Ertegün Yüksel Lisan Burs Programı kapsamında edebiyat, tarih, müzik, sanat tarihi, Asya çalışmaları, Ortadoğu çalışmaları ve arkeoloji alanında yüksek lisans yapacak öğrencilere destek verilecek.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com