Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Vural Akışık

işadamı


Ahmet Vural Akışık1944 yılında Malatya'da doğdu. Robert Kolej ve ODTÜ Ekonomi mezunu. Doktorasını yaptığı Univercity of California Berkeley'de yaptı. ODTÜ'de 7 yıl öğretim üyeliği yaptı.

1976 yılında Çukurova Grubu'yla birlikte özel sektöre geçti. Türkiye'nin ilk yatırım bankası olan Türk Merchant Bank'ı kurdu. Buradaki hisselerini sattıktan sonra Finansbank'ta yönetim kurulu üyeliği yaptı. Dışbank Murahhas Azası olarak görev yaptı. Petrol Ofisi ve Doğan Holding yönetim kurulu başkan vekili oldu.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı yönetim kurulu üyesi ve İstanbul Eğitim Vakfı kurucu üyesi.
HABER

Akışık, kamu bankalarına patron
Hürriyet 4 Nisan 2001

Kamu bankalarının ortak yönetim kurulu başkanlığına Dışbank Murahhas Azası Vural Akışık getirildi. Emlakbank ve Halkbank'ı bünyesinde toplayacak olan Ziraat Bankası'nın dün yapılan genel kurulunda yeni yönetimin diğer üyeleri de belirlendi.
Daha önce Aclan Acar'ın adının geçtiği hem Ziraat Bankası, hem de üç kamu bankasının ortak yönetim kurulu başkanlığını sürpriz bir gelişmeyle Vural Akışık üstlendi. Ziraat Bankası'nın dün saat 16.00'da yapılan genel kurul toplantısı öncesinde, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile görüşen Vural Akışık, Halkbank ve Emlakbank'ı da bünyesine katacak olan Ziraat Bankası'nın yönetim kurulu başkanlığına getirildi.

Akışık'ın da katılımıyla yapılan dünkü Ziraat Bankası genel kurulunda, ana sözleşmenin birinci maddesi iptal edildi. Bu maddeye göre, Ziraat Bankası'nın şubat ayında yapılan genel kurulunda yönetim kurulu üyeliğine seçilenlerin üç yıl süreyle görv yapması öngörülüyordu. Söz konusu maddenin iptaliyle mevcut yönetim kurulu üyelerinin görevi sona erdirilmiş oldu. Bunun ardından yeni yönetim ve denetim kurulu üyelerinin belirlendiği genel kurulda, bankanın sermayesinin 500 trilyon liradan 1.5 katrilyon liraya çıkarılması da ele alındı.

Yaklaşık 15 dakika süren genel kurulun ardından, yönetim kurulu şöyle belirlendi: Dışbank Murahhas Üyesi Ahmet Vural Akışık, DPT Müsteşar eski Yardımcısı ve MNG Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz Arınsoy, Emlakbank Eski Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Atalay, Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Gürşen Çakaloz, KİT Genel Müdürlüğü Daire Başkanı M. Cüneyt Yener, Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Volkan Taşkın getirildiler. Ayrıca Eşref Ayaş ile Turgay Oğuz Denetim Kurulu Üyeliklerine seçildi.

Dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, inşaat ve konut faaliyetleri Toplu Konut İdaresi'ne devredilecek olan Emlakbank, Ziraat Bankası ve Halkbank'ın olağan veya olağanüstü genel kurullarında seçilecek yönetim kurulları aynı kişilerden oluşabilecek. Halen hukuken Ziraat Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Osman Tunaboylu bu sürecin kendisinin fikri alınmadan gelişmesi nedeniyle emekliye ayrılma kararı almıştı. Tunaboylu, halen izin kullanıyor.

Süper yönetimde kim, kimdir?

VURAL AKIŞIK:
Robert Kolej ve ODTÜ Ekonomi mezunu. Doktorasını yaptığı Univercity of California Berkeley ve ODTÜ'de 7 yıl öğretim üyeliği yaptı. 1976 yılında Çukurova Grubu'yla birlikte özel sektöre geçti. Türkiye'nin ilk yatırım bankası olan Türk Merchant Bank'ı kurdu. Buradaki hisselerini sattıktan sonra Finansbank'ta yönetim kurulu üyeliği yaptı. Akışık, son olarak Dışbank Murahhas Azası olarak görev yapıyordu.

AHMET ÇAKALOZ:
ODTÜ ekonomi mezunu. Öğrenciyken AST'ta profesyonel tiyatrocu olarak çalıştı ve ödüller aldı. Tiyatroyu bırakıp bankacılığa geçti. Yapı Kredi, Anadolu Bankası, Bank Ekspres ve Garanti Bankası'nda Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.

ÖZCAN ATALAY:
Emekli hakim. DSP'nin kuruluşunda Ecevit çiftine en yakın isimlerden biriydi, DSP'nin tüzüğünü yazdı. Sonradan Ecevit ile yolları ayrıldı. ANAYOL döneminde ANAP kontenjanından Emlakbank Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

YAVUZ ARINSOY:
DPT kökenli bir bürokrat. Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu. Şimdiki Hazine Müsteşarı Faik Öztrak'ın yakın çalışma arkadaşı. MHP DPT'nin sorumluluğunu alınca görevine son verildi. MNG Holding'de Yönetim Kurulu üyesi oldu.

CÜNEYT YENER:
Hazine Müsteşarlığı'nda KİT Genel Müdürlüğü bünyesinde Kamu Bankalarından Sorumlu Daire Başkanı olarak görev yapıyor.

VOLKAN TAŞKIN:
Hazine Müsteşarlığı'nda Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü bünyesinde İç Borçlardan Sorumlu Daire Başkanı olarak görev yapıyor.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM 16 MAYIS 2001

Akışık: Kriz 2.5 senede geçer
Milliyet 16 Mayıs 2001

Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık, Türkiye’nin bir geçiş döneminde olduğunu belirterek, "Geçiş dönemi iyi yönetilirse kriz 2 - 2.5 senede hallolacak. Sonra yeni bir döneme gireceğiz" dedi.

Dün ODTܒde "Bankacılık Sistemi ve Etik" konulu bir konferans veren Akışık, çıkan Bankacılık Yasası’nın reaksiyonel olduğunu, bankaların kötü yönetiminden doğan zararın ise bugün ve yarın ödenmeye devam edileceğini dile getirdi.

Acılı’ birleşme
Akışık, bankacılıkta ‘küçük güzeldir’in yerine, ‘büyük sağlamdır’ anlayışının geçerli olmaya başladığına, bu nedenle birleşmelerin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Dalgalanmalara karşı koyabilmek için bankaların birleşmek zorunda kalacağını söyleyen Akışık, "Aklın yolu birdir. En birleşemeyecekler bile menfaatlerini görünce birleşecektir. ABD’de nasıl oluyorsa, bizde de acılı macılı olacaktır" dedi.

Kamu bankalarının görev zarar toplamının 12 milyar dolar (15 katrilyon lira) olduğunu kaydeden Akışık, Ziraat Bankası ve Halkbank’ın ayrı ayrı özelleştireceğini, Emlak Bankası’nın ise tasfiye edileceğini söyledi.

Akışık, Emlakbank’ın yeniden yapılandırılması için harcanacak paranın satılarak karşılanmayacağını bu nedenle tasfiye edileceğini söyledi. Akışık, "Ziraat’e harcayacağımız paranın ötesinde bir değeri var. Halkbank gelecekte piyasalar için kârlı. Her iki banka rahatlıkla özelleştirilebilir" dedi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com