Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Osman Bölükbaşı ( 1911)

Millet Partisi Eski Genel Başkanı1913 yılında Kırşehir'in Mucur ilçesinde bağlı Hasanlar Köyü'nde doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. Türkiye'deki öğreniminden sonra, yüksek öğrenimini, Fransa'da Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'nde yaptı. Buradan 1937 yılında mezun oldu. 1938 yılında Türkiye'ye dönerek Kandilli Rasathanesi'nde asistan olarak çalışmaya başladı. 1940'ta Haydarpaşa Lisesi'nde öğretmenlik yapmaya başladı.

1945 yılında siyasi hayata atıldı. Demokrat Parti'nin ileri gelenleri arasına girdi. Fakat bir yıl sonra Hikmet Bayur, Fevzi Çakmak ve DP muhalif grubundan olan öteki milletvekilleri ile DP'den istifa ederek 1946 yılında Millet Partisi'ni kurdu.

Millet Partisi içinde güzel konuşmalarıyla ile ün yaptı. Hikmet Bayur'un genel başkanlığında görev aldı. 1950 Genel Seçimleri'nde Millet Partisi'nin tek milletvekili olarak Kırşehir'den TBMM'ye girdi. Millet Partisi laikliğe aykırı politika ürettiği gerekçesiyle 1953'te kapatıldı.

Şubat 1954'te bir grup eski Millet Partisi üyesi ile birlikte Cumhuriyetçi Millet Partisi'ni kurdu. Bu partinin genel başkanlığına getirildi.

1954 Genel Seçimleri'nde bu Kırşehir'in neredeyse bütün oylarını alarak (tulum yaparak) yeniden milletvekili seçildi. Demokrat Parti hükümeti Kırşehir'i ilçe yaptı ve Nevşehir'e bağladı. Kırşehir 3 yıl boyunca ilçe olarak kaldı. Bu dönemde hükümete sert eleştiriler yönelten Bölükbaşı da Temmuz 1957'de TBMM'ye hakaretten tutuklandı. Kırşehir, Haziran 1957'de yeniden il durumuna getirildi, ancak eski kazalarından Avanos, Kozaklı ve Hacıbektaş Nevşehir’de kaldı.

Osman Bölükbaşı’nın köyü Hasanlar köyü de yeniden il olan Kırşehir’e bağlanmayarak Nevşehir’e bırakıldı.

Ekim 1957 Genel Seçimleri'nde, Cumhuriyetçi Millet Partisi'nden seçilen 4 milletvekilinin arasında yer aldı. Seçim günü hapiste olduğu için milletvekili yeminini Ankara Merkez Cezaevi 10. Koğuşu’nda mahkûmların önünde yaptı.

1958'de DP'ye karşı güçbirliği oluşturmak amacıyla CMP'nin Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin (CKMP) Genel Başkanlığına getirildi. 1959 yılında 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

27 Mayıs Darbesi'nden sonra Kurucu Meclis Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Temsilciliği (6 Ocak 1961 - 15 Ekim 1961), 1961 Genel Seçimleri'nden sonra koalisyon hükümetine katılmayı reddetti. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Haziran 1962'de, İsmet İnönü'nün kurduğu II. koalisyona katılınca, 28 milletvekiliyle birlikte partiden ayrılarak ikinci kez Millet Partisi'ni kurdu.

Partinin genel başkanlığına getirildi. Millet Partisi, Şubat 1965'te Suat Hayri Ürgüplü başkanlığındaki koalisyon hükümetine katıldı. Ancak Bölükbaşı, kabinede görev almadığı gibi hükümete açık eleştiriler yöneltti.

1972 yılında Millet Partisi genel başkanlığından ayrıldı. Yerine eski Genelkurmay Başkanı Cemal Tural geçti. 9 Eylül 1973'te de, 1961'den itibaren Ankara'dan seçildiği milletvekilliğinden istifa ederek aktif siyasetten çekildi.

Emekli Büyükelçi ve eski MHP Ankara Eski Milletvekili Deniz Bölükbaşı'nın babasıdır.

6 Şubat 2002 tarihinde Ankara'da vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Anadolu Fırtınası dindi
Necati Zincirkıran
Sabah 7 Şubat 2002

Türk siyasetinin duayenlerinden Osman Bölükbaşı 89 yaşında hayata veda etti.

Türk siyasi yaşamının renkli isimlerinden "Anadolu Fırtınası" lakabıyla anılan Osman Bölükbaşı bir süredir tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesi'nde dün saat 05.30'da yaşamını yitirdi. Siyaset dünyasının duayeni ve müzmin muhalifi olarak da tanınan Bölükbaşı'nın ölümü siyaset dünyasında derin üzüntü yarattı.

Bölükbaşı'nın ölümünü kamuoyuna Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tümer Çorapçıoğlu duyurdu. Bölükbaşı'nın tedavisini 2 aydır sürdürdüklerini belirten Çorapçıoğlu, "Vefat nedeni septik şok ve buna bağlı kalp akciğer yetmezliği" dedi.

Bölükbaşı'nın oğlu Deniz Bölükbaşı, babasının cenazenin yarın TBMM'de düzenlenecek törenden sonra Cebeci Asri Mezarlığı'nda defnedileceğini bildirdi.

1913'te Hacıbektaş'ta doğan Bölükbaşı, 1946'da Demokrat Parti'de siyasete atıldı. 1947'de Millet Partisi'ni, 1953'te ise Cumhuriyetçi Millet Partisi'ni kurdu. 1958'de CMP'nin Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin genel başkanlığına getirildi. 1962'de 2. kez Millet Partisi'ni kurdu. 1973'te aktif politikadan çekildi.

Osman Bölükbaşı ile aynı dönem siyaset yapan Afyon eski Milletvekili Muzaffer Özdağ (69) da dün yaşamını yitirdi.

Bölükbaşı tam 51 yıllık dostumdu...
Gerçi, onunla dost olabilmek kolay bir iş değildi. Çünkü, Osman Bölükbaşı (ölenin arkasından söylenmez ama) zor bir insandı. Elli yıllık eşinden sonra ayrılmaya kalkmadı mı?

Eskilerin deyimiyle "Nev'i şahsına münhasır" bir Anadolu politikacısıydı. Ama çok renkli bir kişiydi.

Osman Bey'i 1950 yılında çiçeği burnunda bir gazeteciyken tanıdım. Hürriyet Gazetesi'nin Beyoğlu muhabiriydim. Bir seçim gezisinde gazetem onu takip etmeye beni görevlendirilmişti.

Fransa'da Yüksek Matematik ve Astronomi okuyan, bir süre Kandilli Rasathanesi'nin efsane müdürü "Fatih Hoca"ya asistanlık yapan Bölükbaşı 1946 yılında Celal Bayar ve Adnan Menderes'in Demokrat Partisi ile siyase atılmış dedik ya, Osman Bey'le geçim zor!.. Birkaç yıl sonra Demokrat Parti'den ayrılıp Millet Partisi'ni kurmuştu. Daha sonra Mareşal Fevzi Çakmak'ı da partisine almıştı.

1950'li yıllarda yıldızı parlayan Bölükbaşı çok çalışkan ve sistemli bir siyaset adamıydı. İnanılmaz büyüklükte kütüphanesi ve arşivi vardı. Eşini "Asistan Sekreter" olarak yetiştirmişti. Kitaplarını, dosyalarını, konularını, kupür arşivini ve belgelerini eşi bilirdi.

ÇOK İYİ KONUŞMACIYDI
Başbakan Adnan Menderes, Bölükbaşı'na hiç tahammül edemezdi. O, kürsüye çıkınca Menderes, Meclis'eki koltuğundan kalkar odasına gider hoparlörden dinlerdi. Osman Bey, Türkiye'ye gelmiş geçmiş en iyi hatiplerinden biriydi. Konuşmalarını çok iyi hazırlar ve irticalen yapardı. Arasına fıkralar sokar, dinleyenleri çok memnun ederdi..

Bir gün Meclis'in sataşmacı vekillerinden Murat Ali Ülgen ön sıralardan Osman Bey'e "Sen erkek misin" diye laf atmıştı. Osman Bey eliyle bu DP milletvekiline işaret ederek:

- Bana bak Murat Ali eğer ben erkekliğimin zekatını versem senin gibi 40 tane daha çıkar, demişti. Meclis'te yer yerinden oynamıştı.

Osman Bey'in gezileri zengin olurdu. Partililer kuzu sevdiğini bildiği için kuzular çevrilir, pilavlar pişirilirdi. Osman Bey de küçük bir kuzuyu tek başına götürürdü.

Türk siyasetinin bu renkli siması 1962'de 22 Şubat - 21 Mayıs Talat Aydemir İsyanı'nda zamanın Başbakanı İsmet İnönü'ye:

- Birlikte Meclis'e gidelim, gelsinler orada bizi öldürsünler veya teslim alsınlar, diye cesurca bir teklifte bulunmuştu.

Demirel: Yeri doldurulamaz
Osman Bölükbaşı'nın vefatının duyulması sonrasında hastaneye ilk giden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel oldu. Çok üzgün olan Demirel, şöyle konuştu: "Sayın Bölükbaşı, ülkemizin siyasetinde duayendi. Yaşamakta olan en eski siyasetçiydi ve aynı zamanda ülkemizin fevkalade değerli renkli bir simasıydı. Yeri doldurulamaz, unutulamaz, büyük bir siyaset ve devlet adamıydı. Onun ailesine, sevenlerine, milletimize taziyede bulunuyorum. Milletimiz bir büyük evladını kaybetmiştir. Hayatını sadece bu ülkenin insanları ve bu ülke için yaşamıştır. Büyük bir milliyetçi, lider, vatanperver ve yiğit, kabadayı, yürekli, halkın sesiydi. Onu hep Anadolu fırtınası olarak tanıdık."

BAHÇELİ: ÜZÜNTÜMÜZ BÜYÜK
Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de, hastaneye gelerek yetkililerden bilgi aldı. Bahçeli, "Türk milleti, değerli bir evladını, Türk siyaseti, değerli bir devlet ve siyaset adamını kaybetmiş bulunuyor. Üzüntümüz çok büyüktür,Türk milletinin başı sağolsun" diye konuştu.

Bölükbaşı'nın vefatı üzerine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, bakanlar, siyasi parti genel başkanları ile çeşitli kurum ve kuruluşların yöneticileri başsağlığı mesajları yayınladılar.
HABER

Bölükbaşı'nın eşi vefat etti
Akşam 15 Ekim 2011

TÜRK siyasetinin renkli siması merhum Osman Bölükbaşı'nın eşi, eski MHP Milletvekili Deniz Bölükbaşı'nın annesi Mediha (Büyükyağcıoğlu) Bölükbaşı, son yolculuğuna uğurlandı.

Bölükbaşı'nın Kocatepe Camiindeki cenaze törenine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanı sıra çok sayıda MHP'li milletvekili de katıldı.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com