Mir Hüseyin Musevi
İran Eski Başbakanı, Cumhurbaşkanı Adayı1941 yılında Doğu Azerbaycan eyaletinin Hamane şehrinde doğdu. İran İslam devriminden sonra Cumhuriyi İslami Partisi’nin siyasi bölüm başkanlığı ve bu partinin resmi yayın organı Cumhuriyi İslami gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Bir süre Dışişleri Bakanlığı görevinde bulundu. 1981-1989 döneminde başbakan olarak görev yaptı. Aktif siyasetten sonra bir süre Terbiyet-i Müderris Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevinde bulundu. Başbakanlık görevinden sonra “nizamın maslahatını teşhis kurulu”nun üyelerinden biri olarak kadar görev yaptı. Aynı zamanda ülke yönetiminde etkili olan kurumlara danışmanlık yaparak, ülke siyasetinde dolaylı da olsa etkili oldu.

İran Cumhurbaşkanı adaylığı

Musevi’nin destekçilerinden biri de kuruluşundan beri İslam Cumhuriyeti’nin temel direklerinden olan, 1980-1997 arasında iki kez cumhurbaşkanlığı yapmış olan Ali Ekber Haşimi Rafsancani. Musevi ayrıca, iki dönem cumhurbaşkanlığı yapmış reformcu Muhammed Hatemi tarafından da destekleniyor.

Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Kum’daki ulema da dahil, katı muhafazakarların tümü tarafından da desteklenmiyor.

Mir Hüseyin Musavi'nin eşi Zehra Rahnavard

Musavi'nin eşi Zehra Rahnavard, şah döneminde Tahran Üniversitesi'nde heykel eğitimi aldı. İslami Azad Üniversitesi'nde siyaset bilimi yüksek lisansı yaptı. İslam Devrimi'nin fikir babalarından Ali Şeriati'ye yakınlığıyla tanınıyordu. Devrimden sonra ülkenin sanat ve kültür politikasını yönetti. Ülkede üniversite rektörlüğüne getirilen ilk kadın oldu. 1998-2005 arasında Cumhurbaşkanı Hatemi'nin, siyasi danışmanlığını yaptı. 62 yaşında.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)