İlham Gencer
İlham Gencer hayatını kaybettiCaz müzisyeni İlham Gencer, 101 yaşında hayatını kaybetti. Usta sanatçının oğlu Bora Gencer, "Kalp masajı yaptım ama kurtaramadık" dedi.Bir süredir Bodrum'da tedavi gören ünlü sanatçı, dün akşam hayatını kaybetti.

Acı haberi oğlu Bora Gercer, sosyal medya hesabından duyurdu. Bora Gencer şu ifadeleri kullandı:

"Babam,
Türkiye'nin babası,benim canım,varlığımın sebebi.
Dünya iyisi,insan, adam gibi adam Bozkurt İlham Gençer’i kaybettik.
Gereken bilgileri daha sonra vereceğim.Büyük üzüntü içindeyiz.
Çok uğraştık,çok emek verdik. Keşke elimizden daha fazlası gelebilseydi, Ahu Atmaca ve ailesine verdikleri sonsuz emek ve uğraşı için binlerce teşekkür ederim.
Hastane sürecinde doktorlarına ve hemşirelerine çok minnettarız.
Allah sevenlerine sabırlar versin.
Herkese sevgi ve saygılarımla."

24.05.2023
şarkıcı, besteci


Bozkurt İlham Gencer27 Ağustos 1926 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası İbrahim Gencer, annesi Nihal Türkaydı’dır. Müziğe ilk kez 1931 yılında henüz beş yaşındayken annesinden aldığı derslerle ve evlerindeki konsol piyanoyu çalarak başladı. Müzik eğitimi almadı. Kabataş Erkek Lisesi'nde başladığı lise eğitimini Beyoğlu Erkek Lisesi'nde bitirdi. Lise yıllarında Atilla Dorsay’la birlikte bir “ikili” kurarak okulda konserler verdi.

18 yaşında profesyonel anlamda müziğe başladı. Askerliğini 1951 yılında Ankara Sıhhiye’de bulunan Ordu Evi'nde yaptı.

1953 yılında Ayten Alpman’la evlenen İlham Gencer’in İlhan ve Ayşe adında iki çocuğu oldu. 7 sene süren bu evlilik 1960 yılında bitti.

Gencer, 1961 yılında Fransız şarkıcı Bob Azzam'ın "C'est écrit dans le Ciel" adlı şarkısına Fecri Ebcioğlu'nun Türkçe olarak yazdığı "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" adını alan bu şarkısını Türkçe olarak seslendirdi. Böylece Türkiye'de aranjman müzik akımını başlatan şarkı olarak Türk Pop Tarihi'ne geçti.

1961-1965 yılları arasında 3 kez düzenlenen Boğaziçi Festivali’nin hepsinde ödüller aldı.

İlham Gencer Devlet Tiyatrolarında sergilenen Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gûlyabani’sine sahne müziği bestelediği gibi İstanbul Ülkü Ocakları’nın isteği üzerine 3 Mayıs Türkçüler Bayramı’nın 30 yılına armağan olarak bir de plak seslendirdi.

İlham Gencer, İzmir, Ankara ve İstanbul’un tanınmış mekanlarında, Divan Oteli, Hilton, Tokatlıyan oteli, Çınar oteli gibi yerlerde senelerce sanat icra etti.

İlham Gencer, 1996 da İstanbul’un Güzelliklerini Koruma ve Yaşatma Derneği’ni kurdu, başkanlığını yaptı.

24 Mayıs 2023 tarihinde bodrum'da vefat etti.
HABER

İlhan Gencer'den sokak dinletisi
11 Mayıs 2016

89 yaşındaki caz piyanisti ve şarkıcı İlham Gencer, önceki gün Bebek’teki sokak dinletisiyle müzikseverleri şaşırttı.

İlham Gencer, önceki gün Bebek’teki bir kafedeydi. Aynı saatlerde mekan önüne gelerek müzik yapmaya başlayan sokak müzisyenleri, ünlü sanatçıyı tanıdı.

Hem çaldı hem söyledi

Gencer, yanına gelip kendisine eşlik etmesini isteyen kişinin ricasını kırmadı. Akordeonu boynuna takan ve hem çalıp hem söyleyerek çevredekileri mest eden sanatçı büyük alkış aldı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)