Metin Feyzioğlu
Türkiye Barolar Birliği Başkanı


akademisyen1969 yılında doğdu. Turhan Feyzioğlu'nun kızı Saide Buçukoğlu ile Mehmet Buçukoğlu'nun tek çocuğu. Annesini doğduktan iki saat sonra kaybetti. Dedesi Turhan Feyzioğlu tarafından yetiştirildi. TED Koleji ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1996'da mezun olduğu Hukuk Fakültesi'ne Ceza Hukuku alanında Yardımcı Doçent olarak atandı.

Columbia Üniversitesi'nde Hukuk İngilizcesi sertifikası aldı. Profesör olduktan sonra 2007 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı oldu. 2010'da Ankara Barosu'nun başkanlığına aday oldu. Demokratik Sol Avukatlar Grubu'nun adayı olarak Baro Başkanlığı'na seçildi. 26 mayıs 2013 tarihinde Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'na seçildi.Ailesi

Metin Feyzioğlu'nun dedesi Turhan Feyzioğlu da CHP içinde etkin siyasi figürlerden biriydi. 1965'te Ecevit'in ortanın solu hareketini ideolojiden sapma olarak gören Feyzioğlu, 1967'de Cumhuriyetçi Güven Partisi'ni kurarak CHP'yi bölmüştü. Kökleri Kayseri'nin eski ailelerinden Feyzioğulları'na dayanan Feyzioğlu, hukukla ilgilenmişti. İki dönem milletvekilliği yapan babası Sait Azmi de hakimlik, öğretmenlik ve avukatlık yapmıştı.

HABER

Doğumda annesini kaybedince onu dedesi büyüttü
19 HAZİRAN 2011

Kılıçdaroğlu muhaliflerinin CHP liderliğine düşündükleri Metin Feyzioğlu ilginç hikayesiyle dikkat çekiyor. 1967'de Ecevit'e bayrak açan Turhan Feyzioğlu'nun torunu Metin Feyzioğlu, doğduktan 2 saat sonra annesini kaybetti. Feyzioğlu'nu bu nedenle dedesi yetiştirdi.
HABER

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'na, Feyzioğlu seçildi
26 Mayıs 2013

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'na, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu seçildi.

Türkiye Barolar Birliği'nin toplanan 32. Olağan Genel Kurulunda, başkanlık için seçim yapıldı.

Birlik merkezinde toplanan genel kurulda başkanlık için TBB Başkanı Vedat Ahşen Coşar, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ve eski İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu yarıştı.

Türkiye genelinde 80 bini aşkın avukatı, 79 barodan 447 delegenin temsil ettiği genel kurulda yapılan seçim sonucunda, TBB'nin yeni başkanlığına Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu seçildi.

Feyzioğlu 209 oy alırken, en yakın rakibi Vedat Ahsen Coşar 159 delegeden oy alabildi.

Başkanlık için bir diğer aday İstanbul Barosu Eski Başkanı Kazım Kolcuoğlu'nu 79 delege destekledi.

HABER

Feyzioğlu, katil Cem Garipoğlu'nun avukatıymış!
Sondevir 12 Mayıs 2014

Vahşice öldürülen Münevver Karabulut'un babası Süreyya Karabulut: Feyzioğlu adalet sahibi biri olsaydı, Cem Garipoğlu'nun ailesinin avukatlığını yapmazdı...
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)