Branko Crvenkovski
Branko Crvenkovski, 28 Nisan 2004 tarihinde ikinci turda Makedonya cumhurbaskani seçildi. Eski cumhurbaskani Boris Traykovski'nin 26 Subat 2004'te bir uçak kazasinda hayatini kaybetmesinin ardindan ülkede erken seçime gidilmisti.

12 Ekim 1962'de Bosna Hersek'in Saraybosna sehrinde dogan Crvenkovski, 1986 yilinda Üsküp'teki St. Cyril ve Methodius Üniversitesi Elektrik Mühendisligi Fakültesi Bilgisayar Bilimi ve Otomasyon bölümünden mezun oldu.

Crvenkovski, bir süre Üsküp'teki Semos firmasinda bölüm müdürü olarak görev yaptiktan sonra, 1990 yilinda eski Yugoslavya'da yapilan ilk çok partili seçimlerde Makedonya Cumhuriyeti Meclisi'ne girdi.

Eski bir komünist olan Crvenkovski, Nisan 1991'den bu yana Makedonya Sosyal Demokrat Birligi'nin (SDSM) basinda bulunuyordu.

Makedonya'nin Yugoslavya'dan ayrilmasindan sonra, 5 Eylül 1992'de ülkenin ilk basbakani oldu ve Aralik 1994 seçimlerinin ardindan dört yil daha görevde kaldi.

Crvenkovski'nin SDSM'sinin basi çektigi genis çapli muhalefet koalisyonunun, 15 Eylül 2002'de yapilan parlamento seçimlerini kazanmasinin ardindan Crvenkovski, partisi tarafindan basbakanliga aday gösterildi ve 7 Ekim'de eski cumhurbaskani Boris Trajkovski tarafindan ülkenin yeni hükümetini kurmakla görevlendirildi.

Iktidardaki SDSM, 14 Nisan'daki cumhurbaskanligi seçimleri için Crvenkovski'yi aday gösterdi. Oy kullanma oraninin düsüklügü nedeniyle Crvenkovski ve rakibi VMRO-DPMNE'den Sasko Kedev, 28 Nisan'da yapilan ikinci turda yeniden karsi karsiya geldi. Crvenkovski, oylarin yüzde 63'ünü alarak seçimlerin galibi oldu.

Crvenkovski, 12 Mayis'ta parlamentoda yaptigi ilk konusmasinda, "Iyi etnik iliskiler, Makedonya'da istikrarin temel direkleri ve ayni zamanda Avrupa ve Avrupa-Atlantik ile ortaklik süreçlerinin parçasi olmaya giden en kisa yoldur," dedi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)