Kerkük  Kızı
Türk Halk Müziği Sanatçısı


Selime Ahmed Kırdar1928 yılında Kerkük’ün Avcılar Mahallesi'nde doğdu. Türkmeneli bölgesinde Kerkük Kızı adıyla tanındı.

1959 yılında Bağdat Radyosu'nun Türkmence Bölümü'nden sesini duyurdu. Irak Türklerinin ilk kadın ses sanatkârıdır. Hoyrat tarzında muçula ve muhalif usullerini büyük bir ustalıkla icra etti.

Kerkük Belediyesi muhasebecisi Salih Efendi’nin eşidir. Üçü kız, ikisi erkek beş çocuk annesidir.

16 Mayıs 2008 tarihinde Kerkük'te vefat etti.HAKKINDA YAZILANLAR

Kerkük Kızı Hakkında

Radyoda ilk kes bir Türkmen kadın sanatkârının sesini duyurması, Türkmeneli halkı, özellikle de Kerküklerin sevinçle karşılanmış ve ırak Türklerinin gönlünde taht kurmuştur. Türkiye’mizin Sanat çevrelerinde de beğenilen Kerkük kızı, ırak Türkmen kültürü ile büyük benzerlik taşıyan şanlıurfa’da da büyük bir üne kavuşmuştur.

Bağdat Radyosunun Türkmence bölümünde okuduğu şarkı ve türkülerle sanat hayatını yaşatmış ve hoyrat tarzında Muçula ve Muhalif usûllerini büyük bir ustalıkla icra etmiştir. Sosyal hayatımızda kadının konumu ile ilgili eski ananeyi ilk yıkan, cesur ve müstesnâ bir kadın olarak tanınmıştır.

Uzun hava türü olan bu usûlleri okudukça, Kerküklüler tarafından daha da çok sevilmiş, hatta Ona Kerkük kızı adını vererek ödüllendirilmiştir.

Kerkük kızı, Kerkük’te kadınlara mahsus birkaç konser vermiştir. Bir sohbette kendisini anlatırken, müziğe küçük yaşta ilgi duyduğunu ve Türkmen sanatçılarından dinlemiş olduğu mani ve hoyratları ezberlediğini söylemişti.

Değerli ses sanatkârımız Abdülvahit Küzeçioğlu’nun yardımıyla bir çok hoyrat ve türküyü Radyo Evi için kaydetmeye muvaffak olmuştur.

Gizlilik perdesinden çıkmayan ve sesiyle, diğer kadın türkücülere iyi bir örnek olan sanatkârımız, bu sahada başarılı adımlar atmıştır. Bu eşi görülmemiş adımlar takdire şâyandır. Ümidimiz, güzel sese sahip olan çekingen bayanlarımızın da bir an önce Kerkük kızı kadar cesur olup onun izinden yürümeleridir.

Gerçekten de Selime hanım 1958 senesinde karşımıza bir kadın ses sanatçı olarak çıkmış; o tarihlerde Türk ve İslam dünyasında bu alanda ender görülen öncü kadın sanatçıların listesine hem Kerkük kızı adını altın harflerle yazdırmış hem de Türkmeneli müziğini kadın sesiyle dünyaya duyurmuştur.

Uzun seneler geçmesine rağmen Türküleri ve Hoyratları Türkmeneli halkınca hala haz alarak dinlenen, narin sesiyle, Hoyrat okuma ustalığıyla Türkmeneli klasiklerinde yer edinmiştir.

Türkmenelinin mümtaz evladı olan Kerkük Kızı’nı, Türkmeneli ses sanatında kadınların da yer alması gerekliğini bize bilfiil bu görevi üstlenerek gösterdiği için ve Türkmen toplumun önemli bir eksikliği giderdiği için de ona her zaman minnettarız.

Görevini başarıyla ifa eden sanatkârımızı her zaman yad edeceğimizi belirtir, kendisine ulu Tanrı'dan sağlık, afiyet ve de uzun ömürler niyaz ederiz.

Kerkük kızının Bağdat Radyosu Türkmence bölümüne kaydettiği Hoyrat ve türkülerden örnekler aşağıda 1 –Kerkük Hoyratları ve Manileri –Atâ Terzibaşı. Ötüken Yayın evi. Nu.95.Kültür Serisi:8 . Birinci Cilt .Üçüncü Baskı.1975-İstanbul

2 - Kerkük Kızı . Sevilen Kerkük Manileri -Ahmet FİKRİ 1961- Kerkük
Kaynak: ırak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği – Genel merkezi , kadın kollarının yayın organı olan Türkmen Bohçası dergisinde yıl:1sayı :2 kasım –aralık 2002. yayınlanmıştır

Muhalif Usûlü

Baba bu gün ...
Sürme meni
Çek göze sürmemeni
Gözlerim ağam ...
Eskiden emekdarım
Kapuvdan sürme meni
Aman aman aman aman aman
Aman aman elivden
Hiç bilmem hara gedim

Baba bu gün...
Göze daim
Çek sürme göze daim
Gözlerim ağam...
Nahsı yoldan gelisen
O yola göz edeyim
Aman aman aman aman aman
Aman aman elivden
Hiç bilmem hara gedim

Muçula Usûlü

Zalim zalim zalim zalim
Harab adım
Dost atar Harab adım
Rakipler yığnağ etti
Koydular harab adım
Ah men yoh sen
Düşkünüvem bu günde men zalim

Zalim zalim zalim zalim
Harab adım
Dost demez Harab adım
Avcını dağdan eder
Bir yavlış harab adım
Ah men yoh sen
Mahsübüvem zalım
VEFAT-HABER

Irak Türklerinin Divası Öldü
İHA 17.05.2008

Irak'ın Ünlü Türkmen Kadın Ses Sanatçısı "Kerkük Kızı" Olarak da Bilinen Selime Ahmed Kırdar, Dün Gece Hayata Veda Etti.

Irak'ın ünlü Türkmen kadın ses sanatçısı "Kerkük Kızı" olarak da bilinen Selime Ahmed Kırdar, dün gece hayata veda etti.

Ülkesinde Türkmen Divası olarak bilinen 80 yaşındaki ses sanatçısı, yaklaşık 1.5 yıldır mücadele ettiği pankreas kanserine dün gece yenik düştü.

Türkmen çevrelerce Kerkük Kızı olarak da anılan ünlü şarkıcı, 1928 yılında dünyaya geldiği Kerkük'ün Avcı Mahallesi'ndeki evinde son 13 gündür komada bulunuyordu. En az 3 kuşağa ilham veren Kerküklü sanatçı, 1959 yılında ilk kez Bağdat Radyosu'nda Türkmence şarkılar dillendirerek adını duyurmuştu.

Türkiye'de de bir dönem en sevilen Türkmen şarkıcılar arasında yer alan Selime Ahmed Kırdar'ın, doğum yeri olan Kerkük'teki cenaze törenine çok sayıda seveni katıldı.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)