Yurdaer Altıntaş
grafik sanatçısı1935 yılında İstanbul’da doğdu. 1952-1957 yılları arasında Güzel Sanatlar Akademisi’nin Afiş Atölyesi’nde eğitim gördü. 1964’te İstanbul Türk-Alman Kültür Merkezi’nde ilk Türk grafik tasarım sergisini gerçekleştirdi. 1954’te Almanya’da yayınlanan Gebrauchsgraphik dergisinde kendisine yer verilmesiyle dış yayınlarda yer alan ilk Türk grafik tasarımcısı oldu. 1968’de Grafik Sanatçıları Derneği’nin kurulmasına öncülük etti. Grafik tasarımının bir çok dalında ürün vermesine rağmen, 1974 yılında yaptığı Karagöz resimleri ve tiyatro afişleriyle tanındı. Uzun bir süre Dormen ve Kent Tiyatrosu’nun afişlerini yaptı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.
Sanatının Özellikleri

Yurdaer Altıntaş, sağlam bir figür anlayışıyla, figürler arası uyumu çok iyi belirten bir sanatçı. Geleneksel sanatımız olan Karagöz ve Hacivat tiplemeleri, Nasreddin Hoca ve Dede Korkut masallarını çağdaş bir anlatım tarzıyla resmetmiştir. Kendine özgü desen anlayışıyla stilize ettiği figürlerde estetik değerler ve renkler gölge ve ışık düzeniyle daha belirgin bir hale getirmiştir. 1988 yılından sonra Altıntaş “Melekler” dizisi resimleriyle de mizahı ön plana çıkarmak istemiştir. Resimlerinde ana tema ne olursa olsun, içeriğinde sevecen bir yaklaşımla ironi işlenmiştir. Altıntaş bir çok ülkede sergiler açıp, bienal, trienal ve karma sergilere katılıp, çeşitli ödüller almıştır. Eserleri çeşitli müze ve arşivlerde bulunmaktadır.
AYRINTI

Polenez yani Polanya kökenli. Cedleri 1832’de Osmanlı’ya sığınan baron Wilkowsky’e dayanır.
ENGLISH BIOGRAPHY

YURDAER ALTINTAŞ
Was born in 1935. He graduated from the advanced level of the Poster Workshop of the Academy of Fine Arts in 1957.

He worked for advertisement agencies for a short while, but then chose to be freelance artist. His first solo exhibition at the Turkish-German Cultural Center in 1964 is the very first graphic design exhibition in Turkey.

He became the first Turkish graphic artist whose works were published abroad when the German journal Gebrauchsgraphik published his works in 1965.
His works were accepted and exhibited in a variety of graphic design activities abroad starting with the second half of the 1960s.

He endeavored to achieve the recognition of Turkish graphic design in foreign countries. He initiated the foundation of the Association of Graphic Artists in 1968. His Nasreddin Hodja illustrations were collected in a book and published in England in 1974.

He began to teach at the College of Applied Industrial Arts of the Istanbul State Academy of Fine Arts in 1976.

He took on various educational posts in graphic design until he retired from the Graphics Department of the Faculty of Fine Arts of the Mimar Sinan University in 2002.

He was the chairman of the Professional Association of Graphic Artists first in 1982 and then from 1987 until 1993.

In 1996, he organized an international poster exhibition by invitation to celebrate his 60th birthday.

Currently, Yurdaer Altıntaş continues to produce graphic works. Many museums and archives in the world house the artist’s works.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)