Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ali Memlük

Suriye Genel İstihbarat DirektörüSuriye istihbaratının en önde gelen isimlerinden birisi olan Ali Memlük Umumi İstihbarat Direktörlüğü yapmaktadır. Aslen İskenderunlu, Sünni bir aileden gelen Ali Memlük, 1945 yılında Şam’da doğmuştur. İstihbaratın değişik kademelerinde 1970’lerden beri çalışan Memlük, Gazi Kenan’ın emri altında Lübnan’da askeri istihbaratta ve Hava Kuvvetleri istihbaratında çalıştıktan sonra 2005 yılında şu anki görevine getirilmiştir.

Memlük hem Suriye’deki değişik istihbarat yapılanmaları hem de özellikle Arap dünyasındaki istihbarat örgütleri ile iyi ilişkiler sürdürmesi ile ülkedeki istihbarat sisteminin köşe taşlarından birisi haline gelmiştir. Aynı zamanda Suudi Arabistan ve ABD ile yapılan görüşmeleri yürütmüştür. Wikileaks’in yayınladığı 2007 yılında yapılan bir görüşmeye ait notlarda da belirtildiği gibi Ali Memlük ve direktörü olduğu istihbarat örgütü, Suriye içindeki az sayıdaki sivil toplum kuruluşunun ve muhalefetin bastırılmasında ve kontrol altında tutulmasında kilit konumda bulunmaktadır. Deraa’da başlayan ve ülkeye yayılan gösterilerin şiddet yolu ile bastırılmasında da etkin rol oynayan Memlük, ABD’nin ekonomik yaptırımlar kararına tabi tutulan Suriyeli yetkililer arasında yer aldı.

Seta Bülteni
HABER

Suriye'de Ulusal Güvenlik'in başına Memlük getirildi
Hürriyet Planet 25 Temmuz 2012

Suriye’nin başkenti Şam’da geçtiğimiz hafta düzenlenen intihar saldırısında Esad'ın üst düzey kurmaylarının hayatını kaybetmesinin ardından bugün yeni atamalar yapıldı. Adı açıklanmayan bir kaynağın AFP’ye bildirdiğine göre, Devlet Başkanı Beşar Esad Ulusal Güvenlik Bürosu’nun başkanlığına General Ali Memlük’ü getirdi.

Kaynak, “Daha önce devlet güvenlik biriminin başı olan General Memlük, bakanlık yetkisiyle tüm güvenlik aygıtının denetiminden sorumlu olacak” dedi. Sünni Müslüman olan Memlük’ün “doğrudan Esad’a bağlı çalışacağı” belirtildi.

Esad’ın en yakın çevresindekilerden biri olarak değerlendirilen Memlük devlet güvenlik biriminin başı olduğu dönemde ayaklanmaların bastırılmasında önemli bir rol oynadı. 2011 ortasından bu yana ABD ve Avrupa Birliği yaptırımlarının hedefi olan Memlük, insan hakkı ihlalleriyle suçlanıyor.

MEMLÜK'ÜN YERİNE ZEYTUN

Bu atamanın ardından Memlük’ten boşalan yere siyasi güvenlik şefi Dib Zeytun getirildi. General Rustam Gazali ise Zeytun’un yerine yeni siyasi güvenlik şefi oldu.

Humus askeri istihbarat şefi Refik Şihadi de askeri istihbarat birimlerinin başkanlığına getirildi. Daha önce askeri istihbarat şefi olan Abdul Fettah Kudsiya ise Memlük’ün asistanı oldu.

MERKEZİLEŞME HAMLESİ

AFP’ye konuşan kaynak, “Şu ana kadar güvenlik güçleri farklı bakanlar arasında bölünmüş durumdaydı. Askeri istihbarat ile ordu ve hava kuvvetleri savunma bakanlığına, siyasi istihbarat içişleri bakanlığına, devlet güvenlik birimi ise devlet başkanlığına bağlıydı. Bir süredir bir merkezileştirme süreci devam ediyordu ancak saldırı süreci hızlandırdı” dedi.

Suriye’de 18 Temmuz’da düzenlenen ve Özgür Suriye Ordusu’nun üstlendiği bombalı saldırıda Savunma Bakanı Davud Raciha, Esad’ın kayınbiraderi Asıf Şevket, Ulusal Güvenlik şefi Hişam İhtiyar ile ayaklanmaların bastırılmasından sorumlu kriz hücresinin başkanı Hasan Türkmani hayatını kaybetmişti.
HABER

Hakan Fidan, Suriye istihbaratının başı Ali Memlük ile görüştü
14.01.2020

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, "YPG'ye karşı mücadelenin" de masada olduğu bir toplantıda, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ile Suriye istihbaratının başı Ali Memlük'ün görüştüğünü açıkladı.

Moskova'da Pazartesi günü gerçekleştiği bildirilen görüşmeye ilişkin bir haber, Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da da yer aldı

Reuters haber ajansı görüşmeyi, yıllardır gerçekleşen "ilk resmi temas" olarak duyurdu.

Ajansa görüşmeye ilişkin konuşan bir Türk yetkili, Hakan Fidan ve Suriyeli meslektaşının, İdlib'deki ateşkesi ve "YPG'ye karşı mücadele konusunda olası bir işbirliğini" ele aldığını belirtti.

SANA haber ajansında yer alan habere göre ise, Ali Memlük, Suriye'nin egemenliğinin, bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün Türkiye tarafından tam olarak tanınmasını istedi.

İki ülke ilişkileri, Suriye iç savaşının başlaması sonrası Türkiye'nin muhaliflerin yanında yer alması sonrası bozulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı "terörist" olarak tanımlamıştı.

Hakan Fidan Pazartesi günü Moskova'da yapılan ve Libya'daki ateşkesi imza altına almak için düzenlenen toplantıda Türk heyeti içinde yer alıyordu.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com