Masum Türker ( 1951)
DSP Eski Genel Başkanı1951 yılında Mardin'de doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Yeminli mali müşavir oldu. Türkiye Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odalar Birliği Genel Başkanı seçildi. Devlet Bakanı ve İstanbul Milletvekili oldu.

Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) Eğitim Komitesi Üyesi, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği Başkanı, Gazi Üniversitesi Bolu İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi oldu.

Güneş Gazetesi Murahhas Üyesi, Yeni Yüzyıl Yazarı, Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Sahipleri Derneği Başkanı seçildi.

İngilizce ve Arapça biliyor. Evli ve 2 çocuk babası.

2009 yılında DSP Genel Başkanı seçildi. 13 Aralık 2015 tarihinde genel başkanlıktan ayrıldı.


HABER

DSP’de Türker dönemi
17 Mayıs 2009

Devlet Eski Bakanı Masum Türker, 431 oy alarak Eski Genel Başkan Zeki Sezer'e karşı ipi göğüsledi. Zeki Sezer ise 375 oyda kaldı. Rahşan Ecevit'in desteklediği Alemdar Yalçın da 20 oy aldı.

Zeki Sezer, "Bundan sonra partiden ayrılacağız." diyen taraftarlarına, "Beni seviyorsanız ayrılmayın!" çağrısı yaptı.

Seçimin ardından DSP Genel Başkanı sıfatıyla kürsüye gelen Masum Türker, teşekkür konuşması yaptı.
"DSP büyük bir camiadır, her geçen gün büyüyecektir." diyen Türker, Sezer'in gönüllerinde genel başkan kalmaya devam edeceğini söyledi.

Kongrede söylenenlerin artık geride kaldığını belirten Masum Türker, "DSP Genel Başkanlığı'nı yürütmek büyük bir sorumluluktur, tek başına yürütmek mümkün değildir." diyerek, DSP'yi bir örgüt partisi haline getireceğini kaydetti.

"Ezilen halkın sesi" olacaklarını belirten Türker, partiden ayrılanlara da, "Gelin birlik olalım" çağrısı yaptı.

Türker, artık 27 ay sonraki genel seçimlere yürüyüş başlatacaklarını ifade ederek, "Allah bu yürüyüşte yardımcımız olsun." şeklinde konuştu.
HABER

DSP Genel Başkanlığı'na yeniden seçildi
10 Temmuz 2011

DSP Olağanüstü Kurultayı'nda, genel başkanlığa yeniden Masum Türker seçildi. Büyük Anadolu Oteli'ndeki kurultayda, genel başkanlık için yapılan oylamanın üçüncü turunda, 531 delegenin 418'inin oyunu alan Türker, yeniden DSP Genel Başkanı oldu. Diğer aday Emrah Konuralp ise 112 oy aldı.

Merkez Disiplin Kurulunu da Türker'in listesi kazandı.
HABER

DSP olağanüstü kurultaya gidiyor
24 Kasım 2015

DSP Genel Başkanı Masum Türker, tüzükteki yetkisine dayanarak 13 Aralık 2015 Pazar günü olağanüstü kurultayı toplayacak.

DSP genel merkezinden yapılan açıklamaya göre; Cumartesi günü gazetede çağrı ilanı yayınlandı ve delegelere kurultay davetiyesi gönderildi.

Kurultayla ilgili açıklama yapan Türker, "Hafta sonunda Parti Meclisi üyeleri ve il başkanlarını toplantıya çağırdım. Ayrıca Merkez Disiplin Kurulu üyeleriyle de görüşüp yol haritasını birlikte belirleyeceğiz. Bu kurultayda yalnızca genel başkan seçimi yapılacaktır." dedi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)