Yüksel Yalova ( 1955)
1955 yılında Aydın Karpuzlu ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı’nı bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde master ve doktora yaptı.

Fransa Nice Üniversitesi'nde eğitim aldı. Siyaset Bilimi ve Anayasa Hukuk Kürsüsü'nde asistanlık yaptı. 19, 20 ve 21 Dönem Anavatan Partisi Aydın Milletvekili seçildi. 2001 yılında TBMM Başkan Vekilliği yaptı.

Türk Fransız Kültür Derneği Başkanı. Okan Üniversitesi Danışma Kurulu Üyesi. Entelköy Efeköy’e karşı ve Vali isimli sinema filmlerinde oyuncu olarak rol aldı. Bir dönem Aydınspor’un başkanlık görevini üstlendi.

Ayşe Yalova ile evli. Melike İpek Yalova'nın babası. İyi derecede Fransızca ve İtalyanca bilmektedir.

HABER

Devlet Bakanı Yüksel Yalova istifa etti
Milliyet 1 Haziran 2001

Tütün Yasası ile ilgili tutumuyla piyasalarda şoka yol açan Devlet Bakanı Yüksel Yalova akşam saatlerinde görevinden istifa etti. Yalova, Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz tarafından da tepkiyle karşılanan sözlerinden sonra, Yılmaz ve Ecevit'le görüştü. Yalova'nın bu görüşmelerden sonra sunduğu istifasının Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edildiği bildirildi. Öte yandan Yüksel Yalova'nın yerine Devlet Bakanı Mehmet Keçecilerin vekalet edeceği de açıklandı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)