Kamran İnan ( 1929)
Bitlis ve Van Eski Milletvekili


büyükelçi, bakan1929 yılında Bitlis'te doğdu. Selahattin Bey ile Mecbure Hanım'ın evladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Cenevre Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Cenevre Üniversitesi'nde hukuk doktorası yaptı.

Birleşmiş Milletler Nezdinde Büyükelçi ve Daimi Temsilci oldu.

Cumhuriyet Senatosu Bitlis Üyesi (1973-1979) ve 17, 18, 19, 20. Dönem Bitlis Milletvekili seçildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar ve Devlet Bakanlığı yaptı. TBMM Dışişleri Komisyonu Eski Başkanı'dır. Evliydi. Fransızca, İngilizce ve İtalyanca biliyordu.

23 Kasım 2015 tarihinde Ankara'da vefat etti.
HABER

Yaşar Kemal ödül aldı, Erdoğan Teziç ve Kamran İnan iade etti

Fransa, soykırım inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasayı çıkarmanın arifesinde İstanbul’da Fransız Sarayında düzenlediği törenle, Yaşar Kemal’e 17 Aralık 2011 tarihinde “Grand Officier-Büyük Subay” ödülü verilmişti.

Erdoğan Teziç, Chirac’a nişanı iade mektubunda:
Fransa Ulusal Meclisi’nin, 12 Ekim 2006’da gerçekleştirdiği toplantıda “Ermeni soykırımının inkarını suç sayan” kanun tasarısını kabul ettiğini anımsatarak, şunları kaydediyor:

“Sayın Cumhurbaşkanı, yapılan açıklamalarda bu önerinin milletvekillerinin girişimi ile gündemde yer aldığı, hükümetin bunun dışında kaldığı, yer yer tarafınızdan dile getirilmektedir. Oysa Ekim başında Ermenistan’a gerçekleştirdiğiniz resmi ziyarette “Türkler’in Ermeni soykırımı yapmış olduğunu ifade etmekle bu konunun Fransa’nın bir devlet politikası olduğu , hukuken bütün açıklığıyla teyit edilmiştir...

Ermeni soykırımının inkarını suç sayan metin, henüz kanunlaşmamış olsa da bu konunun Fransa’nın bir devlet politikası haline gelmiş olması karşısında sizin tarafınızdan Türkiye’deki Büyükelçiliğiniz aracılığıyla bana tevdi edilen Fransa’nın en yüksek devlet nişanlarından biri olan ‘Commandeur de la Legion d’Honneur’ü taşıyamayacağım için mektubumla iade ediyorum.”

"Hayır Diyebilen Türkiye" adlı kitabın yazarı eski bakanlarımızdan Kamran İnan da verilen nişanı iade mektubunda şunları yazıyor:

"Fransız Parlamentosunun ve hükümetinin memleketime karşı aldığı düşmanca kararlardan sonra, daha önce Cumhurbaşkanınız Francois Mitterrand'ın bana verdiği Legion d'Hanneor nişanını muhafaza edemeyeceğimden ilişikte size iade ediyorum"
VEFAT-HABER

Kamran İnan vefat etti
23 Kasım 2015

Eski Devlet Bakanlarından Kamran İnan 86 yaşında hayatını kaybetti. Kamran İnan Bitlis'in Hizan İlçesi'nin Gayda köyünde toprağa verilecek.

Eski Devlet Bakanı Kamran İnan, hayatını kaybetti. 86 yaşındaki İnan'ın cenazesi yarın Bitlis'in Hizan İlçesi'nin Gayda köyünde toprağa verilecek.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)