Kamil Kırıkoğlu
CHP Eski Genel Sekreteri


eski milletvekili1914 yılında Adıyaman’da doğdu. Orta öğrenimini Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nde tamamladı. Tıp tahsili görerek doktor oldu. 1950 sonrası binbaşı rütbesiyle ordudan istifa etti. 1954 seçimlerinde CHP'den milletvekili seçildi. 27 Mayıs 1960 Darbesi'nden sonra yapılan ilk seçimde Zonguldak milletvekili seçildi.

CHP içinde Turhan Feyzioğlu ve Kemal Satır'ın etkin hale gelmesiyle partiden istifa etti. 1969 kurultayından sonra tekrar partiye döndü. 1971 yılında Şeref Bakşık'tan boşalan genel sekreterliğe seçildi. (1971-1973) yılları arasında Genel Sekreterlik yaptı. İsmet İnönü ile parti politikası nedeniyle ters düştü.

Bülent Ecevit ile ittifak yaparak parti içi muhalefeti hareketlendirdi. 1972 yılında yapılan CHP 5.Olağanüstü Kurultayı’nda Bülent Ecevit genel başkan seçildi. İsmet İnönü istifa etti.

1973 seçimlerinde Ankara Milletvekili seçildi. Aynı yıl Bülent Ecevit ile de ters düşerek Genel Sekreterlikten ayrıldı.

9 Kasım 1979 tarihinde Ankara’da öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Anılarla Kamil Kırıkoğlu
Tanju Cılızoğlu
Büke Yayınları

"...Çevremdeki yoksul insanlara daha çok hizmet vermek istiyordum. Yoksulluğun nedenlerini kavramıştım.

Yoksulluğun, 'Bir elin beş parmağı bir mi, Allah herkesi yetmiyordu. Halkın büyük bir bölümü aşırı yoksul ve acılı bir yaşamı sürüklüyordu. Çocukluğumun fotoğraflarının tüm karelerini şimdi daha net görüyordum. Ve benim çocukluğumun fotoğrafları netleştikçe, çevremdeki yeni fotoğrafların kareleri de netleşiyordu. Tedirgindim. Bir yandan da 'Ne yapılabilir'i, 'Nasıl yapılabilir'i düşünüyordum. Bu sırada karşıma bir fırsat çıktı.

İktidarın icraatını hiç tasvip etmiyordum. Yakın çevrem tarafından bu da biliniyordu. İsmet Paşa'dan direkt bir teklif geldi...

-"Sayın doktor yaşamının bundan sonrasında halkına politikacı olarak hizmet etmek ister mi? Eğer böyle bir tercihi olursa gönlümüz ve partimiz kendisine
açıktır."www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)