Nora Armani
tiyatro ve sinema oyunucusu31 Ağustos 1956 tarihinde Mısır'ın Giza kentinde doğdu. Londra Üniversitesi Ekonomi Okulu ve Kahire'deki Amerikan Üniversitesi'nden mezun oldu .

UCLA Extension ve RADA'da oyunculuk ve yönetmenlik eğitimine devam etti.

1997 yılında Mıhitaryan Derneği’nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi. “Tahmin etmek güç” adlı kolaj oyunu dernek salonunda sahneledi.

Jirary Papazyan‘la birlikte oynadığı ‘Ararat’ta Misafir’ adlı oyunla uluslararası ödül aldı.

Sahnelediği eserleri:

Aramazd Stepanyan'lı Sevgilisi ( Harold Pinter - Los Angeles), Ermenistan'ın Uyarıları (Metropolitan Sanat Müzesi , New York), PeçeninÖtesinde ( Off-Broadway ), Plebeyalılar Ayaklanmayı Prova Etti - Londra, Kral ve Ben (Kahire), Silahlar ve Adam ( Genç Vic Tiyatrosu - Londra), Nora Armani ile Kanepede (Londra, Paris, NYC, Los Angeles ve turnede), Virile Celebration ( F. Gallaire - Paris), Olası Bir Dönüş Yok (H. Ghazanchyan - Ermenistan Ulusal Tiyatrosu).

Filmler ve TV:

Tadımı Tadıran (Film), Masum (Film), Salam Şalom (Film kurşun), Altın Boy (CBS TV dizisi), Bağdat'ta Noel Baba, Büyülü , Denis'in Kapıları, Le Néflier, La Nouvelle Eve , Yedi Günde Son Tarih, Son İstasyon (yardımcı yönetmen olarak), Labirent, Zayiat ( BBC -TV) ve Arkadaşları (Mısır-TV).

Kendi sahne kreasyonları:

Ararat'ta Uyandı (Gerald Papasian), Nannto Nannto, Nora Armani ile Kanepede ve Kar Taneleri.

Yönetmenlik çalışmaları:

William Saroyan'ın Babası Çılgın Oldunuz – Yerevan, Ermenistan (uyarlandı ve yönetildi), Ararat'ta Ufuk ( Çeşme Tiyatrosu - Los Angeles), Denizin Altındaki JJ Varoujean Ormanı (Paris & Los Angeles), Thornton Wilder'ın Bernice'i (Off-Broadway-Üretici Kulübü), Nisan Ayındaki Kar Taneleri (Chicago, Detroit), Nannto, Nanto (Paris ve Venedik), Son İstasyon (uzun metraj film), Ermenistan'ın Uyarıları (MET Müzesi Yeni York).

Ödülleri:

Ararat'ta Ufukta Performans ve Yaratılış için İki Drama Logue ödülü, En İyi Performans ve Yaratma (Ermenistan), Labirentte (Ermenistan) filmdeki En İyi Kadın Oyuncu. Nora Armani, Ermenistan Ulusal Tiyatrosu Onursal Üyesidir. Şiirleri ve yazıları antolojilerde ve edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır . Oyunları Paris'teki Aligre FM radyosunda yayınlandı.

Los Angeles (1981-1993) Londra (1993'ten beri), New York ve Paris’te yaşıyor.

ENGLISH BIOGRAPHY

Nora Armani Biography

Nora Armani was born in Cairo, Egypt and received her primary education at the Noubarian Armenian School. She later completed her studies at the American University in Cairo and the London School of Economics, from where she graduated with a M.Sc. in Sociology. She has starred in British, Egyptian, and American TV series, as well as in many feature and short films. In New York City, Nora has staged plays by Richard Kalinoski, William Saroyan, Agnès Jaoui, Jean-Pierre Bacri and Alexander Dumas. She staged Saroyan in Yerevan on the occasion of Saroyan’s 100th anniversary in 2008. Her prose and verse works have been published in various anthologies. The award-wining “Sojourn at Ararat” stage production, which she created and performed with Gerald Papasian, has been released on DVD. Her self-penned solo shows “On the Couch with Nora Armani” and “Lend me an Identity” have garnered international accolades and were broadcast over French and American radio.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)