Enver Baytan
vaiz, din adamı, yazar1925 yılında Balıkesir'in Gönen ilçesine bağlı Ömerler köyünde doğdu. Annesinin köyü olan Kaplama köyünde, merhum Hafız Server Efendi'nin yanında 7,5 yaşında hafızlığa başladı, 9 yaşında hafızlığı tamamladı.

Daha sonra Gönen'in Keçiler köyünde Hafız Hamid Efendi'den eğitim aldı. 1942'de İstanbul'a geldi ve burada Gönenli Hocaefendi'nin talebesi oldu, Osmanlıca yazı öğrenmeye başladı.

Meşhur kurralardan Fatih Camisi ikinci imamı Hafız Halil Efendi'den kıraat dersleri aldı. Daha sonra gittiği İzmit'te Hafız Cevdet Efendi'den aldığı kıraat derslerini tamamladı.

Üç yıl süren askerliğinin ardından 1949'da İzmit'e döndü imam-hatiplik sınavlarını kazanarak önce Akça Camisi, ardından Pertev Mehmed Paşa Camisi'ne (Yeni Cuma Camisi) atandı. İstanbul'da 1952'de açılan imam hatiplik ve müezzinlik sınavlarını kazandı ve görevine Yerebatan Camisi'nde devam etti.

Yaklaşık 6 ay süreyle Sultanahmet Camisi'nde imam vekili olarak görevine devam etti. 1978'de kendi isteğiyle emekli oldu. Askerliği de dahil 33 yıl görev yaptı. İstanbul Müftülüğü'nün teklifi ve izniyle vaizliği fahri olarak muhtelif camilerde sürdürdü. Evli ve 3 çocuk babasıydı.

Yayınlanmış 17 kitabı var.
HAKKINDA YAZILANLAR

Sırat-ı Müstakim Üzere Bir İslam Alimi Enver Baytan
Arslan Ateş
YENİDEVİR

Son devrin ehl-i sünnet âlimlerinden...

Sırat-ı Müstakim üzere bir İslam âlimi...

Okurken bir döneme tanıklık edeceğiniz, kendi dilinden hayat hikâyesi, mücadelesi, mesajı, nasihatleri, çağa tanıklığı...

Erbakan ile ilgili çok özel tespitler...

Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili bilinmeyenler...

Gönenli Mehmet Efendi, Ömer Nasuhi Bilmen Hoca, Seyid Şefik Efendi, Mustafa Sabri Efendi ve Ömer Nasuhi Bilmen Hoca'nın eğitim metodu, mücadelesi ile ilgili önemli bilgiler...

Yayın Tarihi: 01.10.2017
ISBN: 9786058334786
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 160
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 19.5 cmwww.biyografi.net (Binlerce Biyografi)