Oğuz Kalelioğlu
emekli asker, Kıbrıs mücahidi, akademisyen1945 yılında Artvin'de doğdu. İlk ve orta tahsilini İzmit'te tamamladı. Kara Harp Okulu'nu bitirdi. 1966 yılında Topçu Subayı oldu. Farklı kıtalarda Batarya Komutanlıkları ve Harp Okulu Öğrenci Alayı'nda görev yaptı.

1973 yılında Kıbrıs'a atandı ve Magosa Mücahit Tabur Komutanı oldu.

Harp Akademileri'ni 1978 yılında tamamladı. Adıyaman ve Şanlıurfa'da Kurmay Yüzbaşı olarak görev yaptı.

Yurtdışında değişik ihtisas kurslarına katıldı. Daha sonra NATO Karargahı'nda Daire Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği koordinatörlüğü yaptı. 1990 yılında 105 nci Topçu Alay Komutanı oldu.

1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı'nda Psikolojik Harp Daire Başkanlığı'nı kurarak dönemin dış tehdidi Yunanistan ve iç tehdidi PKK üzerine demoralize çalışmaları yaptı.

1997 yılında kadrosuzluk sebebi ile emekli oldu. Türkiye ve KKTC vatandaşıdır. Evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Madalyaları

Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası
Eser Yazma Şerit Rozetleri

ESERLERİ:

Kıbrıs Barış Harekatı ve Gazimagosa Savunması (Biyografi Net 2020)
İşte Gerçek Psikolojik Harp
Atatürk İlke ve İnkılâpları (2001)
Muş Yemen Türküsü Gerçeği (2006)
Türk Yunan İlişkileri ve Megali İdea (2007)
Kıbrıs Barış Harekâtı ve Gazi Magosa Savunması (2011)
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi (2014)
ESER-AYRINTI

Kıbrıs Barış Harekatı ve Gazimagosa Savunması
Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kalelioğlu

BİYOGRAFİ.NET
Yayın Tarihi 2020-05-07
ISBN 9758204205
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 230
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Gazimagosa Savunması’nı planlayan Tabur Komutanı Oğuz Kalelioğlu’nun Magosa’da 15 Temmuz 1974’de Nikos Sampson Darbesi ile başlayan ve 16 Ağustos 1974’de Türk Barış Kuvvetlerinin Magosa’ya gelişlerine kadar geçen bir aylık muharebelerin anlatımını kapsar.

Yürütülen muharebeler tamamen gerçeğe uygun şekilde açıklanmış olup, muharebenin içinde tutulan notlar, cerideler, harekatın bitiminde bölük ve takım komutanlarından alınan detaylı raporlar ile Rum karargahından ele geçen harekat emirleri, harita ve krokilerden istifade edilmiştir.

Ayrıca harekata katılan Türk ve Yunan subaylarının yayınlanan hatıraları da konuya dahil edilmiştir.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)