İrina Vlah
Gagavuzya Başkanı


Gagavuzya'nın 8. Başkanı


Dr. İrina Vlah


hukukçu, akademisyen26 Şubat 1974 tarihinde Gagavuzya'nın başkenti Komrat’ta doğdu. 1991 yılında liseden dereceyle mezun oldu. Genç yaşta babasını kaybetti.

İki çocuğunu büyütme mücadelesine girişen annesi Natalya Hanım'a yardımcı oldu. Annesi çocuklarına iyi bir eğitim aldırmak için iki işte birden çalıştı.

İrina Vlah Komrat Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Meslek hayatına Çadır-Lunga şehrinde Vergi Dairesi avukatı olarak başladı. 2003 yılında Gagauzya İcra Komitesi Hukuk Dairesi Başkanlığına atandı.

2005 yılında 31 yaşındayken aktif politikaya başladı. Moldova Parlementosu'na milletvekili olarak girdi. Bu başarısını halkının desteğiyle üç seçim daha tekrarladı.

2010 yılında ilk kez katıldığı başkanlık seçimlerini çok az bir farkla kaybetti. Seçimlerin ardından Komrat Devlet Üniversitesi'nde akademisyen olarak çalışmalarını sürdürdü. Burada eğitimli bir Gagauz gençliği yetiştirmenin mücadelesini verdi.

Vlah, 22 Mart 2015 tarihinde Gagavuzya Başkanı seçildi. Gagauzya’nın ilk kadın başkanı seçilerek tarihe geçti. 30 Haziran 2019 tarihinde oyların %91'ini alarak yeniden seçildi.

Vlah evli bir çocuk annesi. Kızı Anna Vlah önemli bir fotoğraf sanatçısı.
HABER

Irina Vlah yeniden seçildi
30 Haziran 2019

Gagavuz Yeri (Moldova) Başkanlığına oyların %91'ini alan Irina Vlah yeniden seçildi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)