Cemal Kaşıkçı
Suudi gazeteci, köşe yazarı


El-Arab News Channel Eski Genel Yayın Yönetmeni


Cemal Ahmed Hamza Kaşıkçı


Jamal Khashoggi13 Ekim 1958 tarihinde Medine'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Suudi Arabistan'da gördü. 1982 yılında Indiana Devlet Üniversitesi'nden işletme yüksek lisansı yaptıktan sonra ülkesine döndü.

1991'den 1999 yılına kadar Al Madina gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yürüttü. Ayrıca bu dönemde Afganistan, Kuveyt ve Sudan’la ilgili haberler yaptı. 1999'dan 2003'e kadar Suudi Arabistan'ın İngiliz gazetesi Arab News'te yazı işleri müdür yardımcılığı yaptı. Buradan Al Watan'a geçti. Suudi Arabistan'ın dini kuruluşları hakkında eleştirel yazılar yazdığı gerekçesiyle görevden alındı. Bunun üzerine ülkeyi terk eden Kaşıkçı, Londra'da büyükelçilik yapan Prens Türki al Faysal'ın danışmanlığını yaptı.

Nisan 2007'de ikinci kez Al Watan'da yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. Mayıs 2010'da yazdığı eleştirel bir yazıdan dolayı istifa etmek zorunda kaldı.

2010 yılında Al Watan'daki istifasının ardından, El-Velid bin Talal tarafından Bahreyn'deki el-Arab News Channel'ın genel yayın yönetmenliğine atandı. Ayrıca BBC ve Al Jazeera gibi kanallarda politik yorumculuk yaptı.

Eylül 2017'de Suudi Arabistan'ı terk etti. ABD'de yaşamaya başladı ve Washington Post gazetesinde köşe yazarı oldu.

2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürüldü.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)