Hasip Kaplan
hukukçu, siyaset adamı1 Ocak 1954 tarihinde Şırnak İdil’in Harapşeref köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uluslararası Hukuk Uzmanı olarak çalıştı. Türkiye Barolar Birliği Delegeliği yaptı. İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi’nde Uluslararası Hukuk dersleri verdi. Avrupa Hukukçular Birliği’nin Türkiye Üyesi oldu. Birçok dernek ve vakfın üyeliğinde bulundu. Hukuk dergisi, Esmer dergisi ve Gündem gazetesi yazarı olup, yurtiçi ve yurtdışında bir dizi konferansa katıldı.

1999 yılında İmralı’da yargılanan, PKK kurucusu Abdullah Öcalan’ın avukatlığını yaptı.

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Bin Umut Adayları olarak Şırnak’tan bağımsız milletvekili seçildi. Daha sonra TBMM’de DTP grubuna dahil oldu. TBMM XXIII. Dönem BDP Şırnak Milletvekilliği, Plân ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı.

12 Haziran 2011 genel seçimlerinde BDP’nin desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’ndan Şırnak’ta bağımsız aday olarak seçildi. 5 Temmuz 2011 tarihi itibarıyla Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili oldu.

28 Nisan 2014 tarihinde diğer BDP’li milletvekilleri ile beraber Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) geçti.

Beş kitabı yayınlandı. İyi derecede Fransızca ve orta düzeyde Arapça bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.
HABER

HDP’li Hasip Kaplan: Eş başkanlığa bir Türk göz dikmesin!
9 Ocak 2008

Eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, eş başkan Selahattin Demirtaş’tan boşalan koltuğa ‘bir Türk’ün göz dikmemesi gerektiğini’ söyledi.

Edirne Cezaevi’nde Kasım 2016’dan beri tutuklu olan Demirtaş, yeniden aday olmayacağını bildirmişti. Bunun üzerine partinin 11 Şubat’taki kurultayında eş başkanın kim seçileceği tartışmaları başlamıştı.

Partinin etkili isimlerinden Kaplan, Twitter hesabından kongreye dair mesajlarını paylaşarak başkanlığa talip olanlara seslendi.

“HDP’nin 11 Şubat kurultayıyla net görüşüm, kusura bakmayın, eş başkanlık bir Kürt olacak” diyen Kaplan, halkın istediğinin olacağının, herkesin konumunu buna göre belirlemesi gerektiğini ifade etti.

CHP ve MHP’nin eski adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na sözü getiren Kaplan, “2019’da Ekmeleddin oyunu iflas etti, yeni bir denklem zamanı! HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek!” diye yazdı.

Kaplan şöyle devam etti: “Bahçeli’ye kızmıyorum, AKP’ye desteğinde kızmıyorum, siyaset çıkar işi, muhalefet ilkesiz, ona kızıyorum, Barış ve demokrasiyi savunurken ne kadar ilkelisiniz, ona bakıyorum. Kusura bakmayın barajı aşan Kürt halkının oyları üzerinde sörf yapacak hiçbir halkın zamanı yoktur, Başur ve Rojava söz konusu olacaksa, bu işi ruhundan anlatacak liderler zamanı. Bana bakın her türlü ırkçılar, Kürt halkının yüzde 11 oyunu alan bir partide, Kürt halkının yüzde 12 iradesine saygınız yoksa, benim de binde 1 iradenize saygım yok, terbiyenizini takının, yoksa çok daha ağır konuşurum. HDP kurultayıyla ilgili görüşüm çok nettir. Şaklabanlarla liderler arasında net görüş ifademdir!”

Kaplan, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder için “Sırrı gitsin film çeksin” derken sözlerini şöyle sürdürdü: “Sırtımızdaki ki asalakları ve kamburları dökerek, öz gücümüzle karar vereceğiz! Birileri çok rahatsız ama hala nedenini öğrenemedim! Beni kızdırmayın, çözüm sürecinde yer alan İdris Baluken 18 yıl hapis cezası alırken, aynı konumda kimse HDP eş genel başkanı olamaz.”

Bu mesajlardan sonra hesabın hack’lendiği iddia edildi. Ancak Kaplan, Özgürüz muhabirine “Diyeceğimi dedim. Tweetler benim. Hack’lenmedim” dedi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)