Osman Mahdum
gazeteciAilesiyle Afganistan'dan Pakistan'a, oradan da Türkiye'ye göç etti. Pakistan'da iki yıl mülteci olarak yaşadı. Sonra 1982 yılında 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Türkiye'ye getirildi. Ailesiyle Tokat'a yerleşti. Eğitim hayatına Tokat'ta devam etti. Anadolu Ajansı Türkmenistan Temsilcisi olarak başkent Aşkabat'ta yedi yıl çalıştı.

ESERLERİ

1.Hasır İzi
2.Farklı Bir Lider Türkmenbaşı
3.Üstadın Duası
HAKKINDA YAZILANLAR

Gazeteci Mahdum'un "Hasır İzi" Kitabı Çıktı
11 Mayıs 2011

Gazeteci Osman Mahdum'un, hayat hikayesini kaleme aldığı "Hasır İzi Afganistan'dan Anadolu'ya Son Göçün Hikayesi" adlı kitabı çıktı.

Anadolu Ajansında görev yapan Mahdum, Çizgi Kitabevi tarafından basılan "Hasır İzi Afganistan'dan Anadolu'ya Son Göçün Hikayesi" adını verdiği kitabında, Afganistan'dan Pakistan'a, oradan da "cennet vatanım" dediği Türkiye'ye kadar uzanan maceralı hayat hikayesini anlatıyor.

Pakistan'da iki yıl mülteci olarak yaşadıktan sonra 1982 yılında 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Türkiye'ye getirilen Afgan Türklerinden Mahdum, şöyle konuştu:

"Kitabımı yazarken konusu gereği çok zorlandım. Şu kısacık ömrümde başımdan geçen onca olaylar ve hüzünlü anılarımı yeniden yaşamak, benim için katlanacak en zor işlerden biri oldu. Çocukluk dönemini doya doya yaşayamadığım bir atmosferde, başımıza gelen onca olay, aile fertlerimle birlikte yaşantımızın alt üst olması ve bu olumsuzluklara rağmen hayattan bir ders çıkarmamız benim için ayrı bir yeri oldu."

Mahdum, zaman zaman ayrılık acısı ve vatan hasretiyle yanıp tutuştuğunu dile getirerek, "Ben bu iki kuşağın yaşamış olduğu badirelerin kayda geçmesi ve gelecek nesillerin merakla okuyacakları bir eseri yaratabilmek için bu kitabı yazdım. Zevkle ve büyük bir beğeniyle okuyacağınız bu kitaptan sizler de belki kendi hayatınızdan bazı kesitleri göreceksiniz" dedi.

Osman Mahdum, AA Türkmenistan Temsilcisi olarak çalıştığı başkent Aşkabat'ta yedi yıl takip ettiği merhum Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın icraatlarını kaleme aldığı, "Farklı bir Lider: Türkmenbaşı" kitabı, Orta Asya'da Bolşeviklere karşı son direnişi gösteren dedesinin babası ve bölgede saygın bir yere sahip olan Halife Kızılayak'ın hayatı ve icraatlarını içeren

"Türkistan'ın Manevi Önderi Halife Kızılayak" adlı kitapları da bulunuyor.

1982 yılında Afgan Türklerinin Lideri Abdulkerim Mahdum önderliğinde Pakistan'dan Türkiye'ye getirilen Özbek, Türkmen Kazak, Kırgız ve Tacik asıllı 4 bin 500 Afgan göçmeni Tokat, Hatay, Kayseri, Gaziantep ve Van'a yerleştirilmişti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)