Haşimi Rafsancani
İran Eski Cumhurbaşkanı


Asıl adı Ekber Haşimi BehremaniKerman eyaletinin Rafsancan ilçesine bağlı Behreman köyünde 25 Ağustos 1934 tarihinde doğdu.

Fakir bir çiftçi ailenin çocuğudur. Humeyni hareketinde yer aldı. 1979’da Humeyni’nin Fransa’dan İran’a dönmesi ve Şah Rıza Pehvlevi’nin devrilmesinin ardından içişleri bakanlığı ve meclis başkanlığı görevlerini üstlendi. İran-Irak Savaşı’nı (1980-1988) sona erdiren anlaşmanın imzalanmasında kritik rol üstlendi. 1989-1997 yılları arasında iki dönem cumhurbaşkanlığı yaptı. 2005 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakibi Mahmud Ahmedinejad’a yenildi. İran’daki ılımlı ekibin önde gelen isimlerinden biri oldu.

8 Ocak 2017 tarihinde Tahran'da vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

RAFSANCANİ

Özelleştirme yanlısı olan Rafsancani, batılı ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesini savunuyordu ve bu yüzden sıklıkla muhafazakâr kesimin eleştirilerine hedef oluyordu.

Muhafazakârlar, 2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ahmedinejad’ın zaferini şaibeli bularak sokaklara dökülen binlerce İranlıyı Rafsancani’nin ‘kışkırttığını’ iddia etti. Bu süreçte adı öne çıkan oğlu Mehdi Rafsancani, 2015 yılında ‘Finansal ve güvenlik suçlarından’ 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığında Rafsancani bunun ‘siyasi bir karar’ olduğunu iddia etti. Rafsancani, 2013 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi desteklemişti.
HABER

İran eski Cumhurbaşkanı Rafsancani yaşamını yitirdi
Hürriyet 8 Ocak 2017

İran eski Cumhurbaşkanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani, kalp krizi nedeniyle 82 yaşında hayatını kaybetti.


Kalp rahatsızlığı sebebiyle dün akşam saatlerinde acilen hastaneye kaldırılan Rafsancani, İran'ın başkenti Tahran'da vefat etti.

Kalp krizinden hayatını kaybeden Rafsancani'nin vefatı sebebiyle ülkede üç gün yas ilan edildi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)