Mehmet Solmaz
Türkiye Din Görevlileri Yardımlaşma Dernekleri Federasyonu Eski Genel Başkanı


din adamı, yazar1934 yılında Kayseri Talas ilçesi Vengicek köyünde doğdu. Kayseri Mustafa Taşcıoğlu Kur’an Kursu’nda hıfzını tamamladı. Özel olarak Arapça okudu. İlkokul diplomasını dışarıdan aldı. Tahsilini Kayseri İmam Hatip Okulu ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı. Mahalle imamlığı ile dini vazifeye başladı. Kayseri Şeker ve Yolbaşı camileriyle, Ankara-Altındağ Yeşilöz Camii’nde imamlık yaptı. Amasya Bölge Vaizliği ve Ankara Vaizliği vazifelerinde bulundu.

Cemiyet çalışmalarına 1961 yılında Kayseri’de başladı. Ankara’da devam etti. Çeşitli mesleki ve kültürel cemiyet ve federasyonlarda görev aldı. Türkiye Din Görevlileri Yardımlaşma Dernekleri Federasyonu’nda genel sekreterlik ve genel başkanlık görevlerini yürüttü. Hakses dergisinin sahip ve neşriyat müdürlüğünü yaptı. 1984 yılında Ankara Vaizliği’nden emekli oldu. Almanya ve İsviçre’de din görevlisi olarak hizmet etti. Evli ve dört çocuk babası.

ESERLERİ:
Kur’an-ı Kerime Göre Peygamberler ve Tevhid Mücâdelesi (Prof. Dr. İsmail Lütfü Çakan’la birlikte), Seçme Dualar, Mehmed Akif’ten Seçmeler, Dört Büyük İmam, Gerçeğin Özü, Peygamber Sözü: 301 Hadis, Âlim ve Mücahid Bediüzzaman Said-i Nursî (1998) Üçlü Tanrı İnancı: Teslis (2005), Geçmişten Geleceğe Vengicek Yazılı (Necati Solmaz ile Birlikte 2008), İki Ömer (2009), İncillerin Hikâyesi (2014), Yol Gösterenler (2014), Dua İbâdeti ve Kur’anda Dua (2014).

HAKKINDA YAZILANLAR

BİR NESLİN ÖNCÜLERİ
İlk İmam Hatip Kuşağından Portreler

Yazar: Mahmut Çetin
Ön İnceleme: Şükrü Öztürk, Süreyya Balkış, Ömer Kara
Kapak Kompozisyonu: Ömer Kara
Sayfa Düzeni: Vadi Grafik
ISBN: 978-605-9004-04-6
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
1.Baskı Kasım 2017 Ankara
Sayfa: 702
Ebat: 16x23


BİR NESLİN ÖNCÜLERİ’nde anlatılan isimler:

Tayyar Altıkulaç, Hüseyin Albayrak, Hüseyin Aydın, Halis Ayhan, Niyazi Baloğlu, Ahmet Baltacı, Ali Şakir Ergin, Halit Güler, Kemal Güran, Ahmet Gürtaş, Yasin Hatiboğlu, Halil Hayıt, Avni İlhan, Hayreddin Karaman, Mehmet Kervancı, Hamdi Mert, Şevki Özkan, Şükrü Öztürk, Selahattin Parladır, Mehmet Ali Sarı, Rıza Selimbaşoğlu, Mehmet Solmaz, Bekir Topaloğlu, Sami Uslu, Ahmet Uzunoğlu, Mustafa Uzunpostalcı, Yakup Üstün, Mustafa Saim Yeprem, İrfan Yücel.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)