Sami Uslu
Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı


bürokrat1941 yılında Bursa’da doğdu. İlkokulu köyünde okudu. İstanbul İsmail Hakkı Kuran Kursu’nda hafızlığını tamamladı. Daha sonra İstanbul İmam Hatip Okulu’nu bitirdi. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden 1967 yılında mezun oldu.

Bir süre imam hatiplik görevinde bulundu. Askerlik görevini yaptıktan sonra Bolu Müftü Yardımcılığı’na atandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Özel Kalem Şefliği, Özlük İşleri Müdür Yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, Derleme, Yayın ve Döner Sermaye İşletme Müdürlükleri yaptı. Daha sonra Başkanlık Vaizliği, müfettişlik görevlerinde bulundu. 4 yılı aşkın bir süre Din Hizmetleri Daire Başkanlığı yaptı. Bu görevde iken T.C. Riyad Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği görevine atandı. Yurtiçi görevine dönüşünde Başkanlık Vaizliği ve Başmüfettişlik görevlerinde bulundu. 9 Nisan 1992 tarihide atandığı Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini emekli olduğu 23 Kasım 2001 tarihine kadar sürdürdü. Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliğini uzun süre devam ettirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde şiir, makale ve yazıları bulunmaktadır.
HAKKINDA YAZILANLAR

BİR NESLİN ÖNCÜLERİ
İlk İmam Hatip Kuşağından Portreler

Yazar: Mahmut Çetin
Ön İnceleme: Şükrü Öztürk, Süreyya Balkış, Ömer Kara
Kapak Kompozisyonu: Ömer Kara
Sayfa Düzeni: Vadi Grafik
ISBN: 978-605-9004-04-6
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
1.Baskı Kasım 2017 Ankara
Sayfa: 702
Ebat: 16x23


BİR NESLİN ÖNCÜLERİ’nde anlatılan isimler:

Tayyar Altıkulaç, Hüseyin Albayrak, Hüseyin Aydın, Halis Ayhan, Niyazi Baloğlu, Ahmet Baltacı, Ali Şakir Ergin, Halit Güler, Kemal Güran, Ahmet Gürtaş, Yasin Hatiboğlu, Halil Hayıt, Avni İlhan, Hayreddin Karaman, Mehmet Kervancı, Hamdi Mert, Şevki Özkan, Şükrü Öztürk, Selahattin Parladır, Mehmet Ali Sarı, Rıza Selimbaşoğlu, Mehmet Solmaz, Bekir Topaloğlu, Sami Uslu, Ahmet Uzunoğlu, Mustafa Uzunpostalcı, Yakup Üstün, Mustafa Saim Yeprem, İrfan Yücel.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)