Osman Baydemir
Diyarbakır Büyükşehir Eski Belediye Başkanı1971 yılında Diyarbakır'da doğdu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 2002 seçimlerinde DEHAP'tan milletvekili adayı oldu. 2009 yılında yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Mayıs 2003-Aralık 2003 tarihleri arasında ABD'de İngilizce eğitimi aldı.

Toplumsal Hukuk Araştırma Vakfı, Göç ve İnsani Yardımlaşma Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı üyesi. GABB (Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği) Kurucu Üyesi ve Başkanı.

2014 yılında Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu seçimi kazanamadı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP Şanlıurfa milletvekili seçildi.HABER

Baydemir'in iddiası yalan çıktı
30 Haziran 2015

Şanlıurfa Milletvekili Baydemir'in iddialarına ilgili olarak ise AFAD ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü Tarafsız Bölge'ye bir açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Söz konusu kişi 18.09.2012 16.08.2013 tarihleri arasında Akçakale'de bir çadırkentte kalmış. Bu şahıs kampta kalırken şüpheli hal ve tavırlarından dolayı kamp yönetimi tarafından provokatör olarak tanımlanmış ve emniyet birimlerine gerekli bilgiler iletilmiştir.

Şahıs gönüllü olarak kamptan ayrılmış ve yurt dışına kaçak olarak geçmş ve 2013'ten bu yana da ülkemize gelmemiştir. Kobani'ye o bölgeden geri dönen kişi sayısı 70206. Türkiye'de 2 milyona yakın Suriyeli misafir var.

Ülkelerine dönmek istemeleri durumunda geri dönme hakkına sahiptirler. Üzerine AFAD kimliği bulunması bir dönem kamplarda kaldığı dışında herhangi bir anlama gelmez. Kaldı ki, söz konusu şahıs Suriye'ye gümrük kapılarını kullanarak geçmemiş, kaçak olarak geçmiştir."


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)