Sadun Boro
denizci, gezgin, yazar


Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk1928 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti.

Denizcilik hayatına önce sandalla başladı. Liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu. 1952'de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere'den Karayip Adaları'na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi.

En büyük hayalini 1965'te Alman asıllı eşi Oda Boro ile birlikte gerçekleştirdi. Üç yıl süren dünya turu anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra 'Pupa Yelken' adlı kitapta toplandı.

Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları Deniz'le beraber Karayip Adaları'nı, Amerika'nın doğu sahillerini gezdi.

1980'den beri Bodrum'da yaşıyordu. Özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcadı.

46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı 'Kısmetim' adlı teknesini İstanbul'daki Rahmi Koç Müzesi'ne bağışladı. Ardından 'Sonbahar' isimli katamaran tipi tekneyi satın aldı.

5 Haziran 2015 tarihinde Bodrum'da vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, aniden fenalaşarak Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki özel bir hastanede tedaviye alınmıştı.

Sadun Boro, "Kısmetim" teknesinin yelkenlerini, Çukurova'da çalıştığı bir tekstil fabrikasında binbir emekle yapmıştı.

Naim Dilmener, ünlü denizcinin ardından şunları yazdı: 'Deniz sevenden hep iyilik/güzellik gelmiştir. Sadun Boro yaşamını yitirmiş, maviler içinde uyusun...'
VEFAT-HABER

Ünlü Türk denizci Sadun Boro hayatını kaybetti
5 Haziran 2015

TEKNESİYLE dünya turu yapan ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, Marmaris’te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

87 yaşında hayata veda eden Sadun Boro, mesanesindeki kanser bulgusu nedeniyle 3 gündür Marmaris’teki özel Ahu Hetman Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Sadun Boro, 1952 yılında bir İngiliz ile İngiltere'den Karayip Adaları'na kadar açık deniz yolculuğu gerçekleştirmiş, 1965'te de eşi ile 3 yıl süren dünya turu yapmıştı.

Boro, böylece tekneyle dünya turu yapan ilk Türk olarak tarihe geçmişti.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)