Mustafa Akıncı
KKTC Eski Cumhurbaşkanı


KKTC TKP ve BDH Eski Genel Başkanı


KKTC Devlet Eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı1947 yılında Limasol’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1975 yılında oluşturulan Kurucu Meclis’te, Kurucu Meclis üyesi olarak görev yaptı. 1976, 1980 ve 1986 yıllarında 3 kez Lefkoşa Belediye Başkanlığına seçildi. Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin kuruluşunda etkin rol üstlenerek ilk başkanlığını yaptı.

1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı yaptı. 1993 Erken Genel Seçimlerinde ve 6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde Toplumcu Kurtuluş Partisin’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 30.12.1998 – 8.6.2001 yıllarında UBP-TKP Koalisyon Hükümetinde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

28 Haziran 2003’de sivil insiyatif olarak kurulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin kurucularındandır. 18 Temmuz 2003’de partileşen Barış ve Demokrasi Hareketi’nin Genel Başkanlığına seçildi.

14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde ve 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Barış ve Demokrasi Hareketi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 1 Mayıs 2009 tarihinde milletvekilliği görevi sona erdi.

26 Nisan 2015 tarihinde cumhurbaşkanı seçildi.
18 Ekim 2020 tarihinde yapılan seçimde Ersin Tatar KKTC Cumhurbaşkanı seçildi, aday olan Mustafa Akıncı kaybetti.
HABER

Mustafa Akıncı: Maraş'ı asıl sahiplerine vereceğiz!
24 Nisan 2015

KKTC cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, seçildiği takdirde kapalı bölge Maraş konusunda şu ana kadarki politikalardan farklı bir yol izleyeceğini açıkladı.

Akıncı, BM yönetimindeki bölgeyi ‘ister Rum olsun ister Türk’ yasal sahiplerine geri vereceğini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu ise ikinci turda yarışacağı rakibi için “Maraş’ı veren yarın da başka bir şey verebilir.” dedi.

KKTC’de pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde yarışacak bağımsız aday Mustafa Akıncı, seçilmesi halinde, BM yönetimindeki kapalı bölge Maraş’ı yasal sahiplerine geri vereceğini söyledi. Akıncı, Maraş’ın -Rum, Türk ya da diğer ülke vatandaşları olsun- yasal sahiplerine geri verileceğini belirtti. KKTC’de cumhurbaşkanı seçimlerinde Derviş Eroğlu ile birlikte ikinci tura kalan Mustafa Akıncı, dış basın temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Akıncı, burada yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkına anlattığı bir vizyon belgesi olduğunu kaydetti. Maraş konusunda şu ana kadarki politikalardan farklı bir yol izleyeceğine vurgu yapan Mustafa Akıncı, “Maraş’ın yasal sahipleri kimlerse, ister Rum olsun ister Türk’ün de yasal hakkı varsa, Amerika şirketinin ya da başka kişilerin hakkı varsa elbette, biz Kıbrıs’ta Mal Tazmin Komisyonu kurarak tapuları geçerli saydığımızı zaten kabul ettik.” diye konuştu. Eroğlu’ndan rakibinin açıklamalarına cevap geldi. Kıbrıslılardan bir kez daha cumhurbaşkanlığı görevini talep eden Eroğlu, Maraş’ın bütünlüklü çözümün bir parçası olduğunu dile getirerek “Müzakere masasında 6 başlık var ve bu başlıklardan bir tanesi de topraktır. Maraş da önemli bir topraktır. Bugün Maraş’ı veren yarın da başka bir şey verebilir.” şeklinde konuştu. Akıncı gibi yabancı basın mensuplarıyla bir araya gelen Eroğlu “Maraş’ta yasal sahibi dediği zaman her şey karışıyor. Ayrıca 3 büyük önemli vakıf vardır Maraş’ta… Şimdi Sayın Akıncı vakıf mallarını yok sayarak bunu söylüyor.” dedi.

Gazimağusa şehrinin Maraş bölgesi, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar dünyanın en gözde tatil mekânlarından biriyken harekât sonrasında adanın Türk ve Rum bölgelerini ayıran tampon bölgesi içerisinde kaldı ve bir hayalet şehre dönüştü. Kıbrıs’ta çözüm odaklı bir siyaset izlemek rotasıyla hareket edeceğini dile getiren Mustafa Akıncı, “Birleşmiş Milletler (BM) parametresi haline de dönüşen iki kesimli iki toplumlu bir sistemi öngören bir yapıyı oluşturmak için süreci devam ettireceğimi söylüyorum. Güven artırıcı önlemlerle de desteklenecek bir süreç öngörüyorum.” dedi. Kıbrıs Türk halkının kendi ayakları üzerinde durması için çabalayacağına vurgu yapan Akıncı, “Kıbrıs Türk halkının kendi kurumlarını yönetmesi ama bunları iyi yönetir olması önemlidir.” açıklamasında bulundu.

‘TÜRKİYE İLE KAVGA EDER’ İDDİASI

Bazı çevrelerce seçilmesi durumunda Türkiye ile kavgalı bir siyaset izleyeceği spekülasyonlarının yapıldığını belirten Akıncı, Türkiye’nin önemini kavramış bir siyasetçi olduğunu ifade etti. Eroğlu ise Akıncı ve ekibindekilerin Türkiye’ye geçmişten kalan bir öfkeleri olduğunu savundu. Eroğlu, bu ekipte “Geçmişte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kalıcılığının bile fazla olduğunu; ‘işte TSK görevini yaptı dönmesi gerekirken kalıverdiler’” şeklinde yorumlar yapanların olduğunu söyledi.HABER

KKTC'de yeni cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı
Radikal 26 Nisan 2015

KKTC Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı seçimini Mustafa Akıncı'nın kazandığını ilan etti.

KKTC cumhurbaşkanı seçiminde kullanılan oyların yüzde 63,78'si sayıldı. Oyların yüzde 60,17'sini Mustafa Akıncı, yüzde 39,83'ünü Derviş Eroğlu aldı.

176 bin 980 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede bugün 08.00-18.00 saatleri arasında 693 sandıkta oy kullanıldı.

Sabah 08.00’de başlayan ve kesintisiz 10 saat süren oy verme sürecinin ardından oy verme işlemleri tamamlanan sandıklarda oy sayımı işlemlerine geçildi. YSK, saat 17.00 itibarıyla seçime katılım oranını yüzde 56 olarak açıklamıştı.

İlk turu geçtiğimiz pazar yapılan ve 7 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması üzerine seçim bugün en çok oyu alan iki aday olan Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı arasında tekrarlandı. Mustafa Akıncı KKTC’nin 5 yıl süreyle görev yapacak yeni cumhurbaşkanı oldu.
HABER

Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanlığı yemini etti
30 Nisan 2015

KKTC'de 26 Nisan Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Bağımsız aday Mustafa Akıncı KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde yemin etmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenecek törenle görevi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'ndan devralacak.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın yemin etmesi gündemiyle toplandı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı meclise geliş ve gidişinde askeri törenle karşılandı ve uğurlandı.

Eski parlamenterler ve halkın da davetli olduğu toplantıda Akıncı, KKTC Anayasası'nın 100. maddesinde yer alan ''Cumhurbaşkanı Andı''nı okuyarak yemin etti. Milletvekilleri ve davetlilerin ayakta dinlediği yeminin tamamlamasının ardından İstiklal Marşı çalınarak, Cumhurbaşkanlığı forsu meclis özel gönderine çekildi ve 101 pare top atışı yapıldı. Resmi binalara da bir gün süreyle bayrak çekildi.

KKTC Cumhurbaşkanı yemini

KKTC Anayasasının 100. maddesi uyarınca, Cumhurbaşkanı Andı şöyle:

''Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ile özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa ve yasalara bağlılıktan ayrılmayacağıma; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içerim.''

KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Akıncı, Meclisteki yeminden sonra Lefkoşa'daki Atatürk Anıtı'na ve Anıttepe'deki Dr. Fazıl Küçük'ün kabrine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu, özel defterleri imzaladı.

ARINÇ KKTC'DE

Meclisteki yemin törenine ve devir teslim törenine, hükümeti temsilen katılmak üzere KKTC'ye gelen Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldı.HABER

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Ankara'da
6 Mayıs 2015

KKTC'de Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı, Ankara'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılayacak.

ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENECEK
Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Akıncı ortak basın toplantısı düzenleyecek. Erdoğan, Akıncı onuruna akşam yemeği verecek. İki lider Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda TRT Zümrüd-ü Anka Destanı gösterimine katılacak.

ERDOĞAN ÖZEL UÇAK GÖNDERDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yavru-kardeş polemiği yaşadığı KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya özel uçak tahsis etti.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU DA GÖRÜŞECEK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya gelecek.
HABER

Kıbrıs'ta Rumlarla barış süreci başladı
15 Mayıs 2015

Kıbrıs müzakereleri, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis'in ara bölgede bir araya gelmesiyle yeniden başladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde, ara bölgede bulunan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde bir araya geldi.

Görüşmede, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in yanı sıra Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyiannis de hazır bulundu.

Tarafların toplantısında, müzakerelerde bundan sonraki süreçte nasıl bir yöntem belirleneceği ve görüşmelerin ne sıklıkla gerçekleştirileceğinin belirlenmesi bekleniyor.

Rum lider Anastasiadis'in Doğu Akdeniz'de arama yapan Barbaros Hayrettin Gemisi'nin faaliyetlerini bahane ederek Ekim 2014'te masadan ayrılmasıyla müzakereler askıya alınmış, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin temasları ve Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi'nin arama faaliyetlerini durdurmasının ardından görüşmelere tekrar başlanacağı açıklanmıştı.
HABER

Kıbrıs doğalgazı Türkiye'den geçecek
3 Temmuz 2015

KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi, on yıllardır çözülemeyen Kıbrıs sorunu hakkında olumlu mesajlar verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, mayıs ayında yeniden başlatılan müzakerelerde kısa zamanda çok olumlu bir hava yakalandığını ve bu şartlar altında çözümün “çok yakında” gerçekleşeceğini belirtti.

Eylülde çoklu görüşme planı

Garantiler konusuna da değinen Akıncı, garantilerin uluslararası bir antlaşmadan kaynaklandığını, bunun için Yunanistan, Türkiye, İngiltere, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rumların hemfikir olması gerektiğini kaydetti. KKTC lideri Akıncı, konuyu görüşmek üzere eylülde çoklu bir görüşme öngördüklerini ancak görüşmenin gerçekleşmesinin eylüle kadar müzakerelerde alınacak yola bağlı olacağını söyledi. Akıncı, Türkiye'den gelecek su ve Akdeniz'den çıkarılacak doğalgazın Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için muazzam bir fırsat yaratacağı görüşünü aktardı. Doğu Akdeniz'de tespit edilen doğalgaz rezervlerinin kârlı bir şekilde Avrupa'ya taşınmasında tek mantıklı yolun Türkiye üzerinden gerçekleştirmek olduğunu söyleyen uzmanlar, bu durumu tarafların çözüm masasına oturmasını kolaylaştıran bir etken olarak beğerlendiriyor.
HABER

KKTC’de mülkiyet kaosu
Ömer Bilge/ Lefkoşa
Hürriyet 31 Temmuz 2015

BM’nin ‘Bireylerin 1974 öncesi mülk hakkı tanındı’ açıklaması Kıbrıs'ı karıştırdı! Kıbrıs'ta Rumların 1974 öncesi mülkiyet haklarının tanınarak, mahkeme niteliğinde özel komisyon kurulması kararı, topraklarının yüzde 80’i eski Rum mülkü olan KKTC’de kaosa yol açtı. Rumlar, KKTC’deki 30 bin dönümün tazminat ve takas yöntemiyle el değiştirmesini, 1 milyon 520 bin dönümün ise Rum sahiplerine iade edilmesini bekliyor. Bu durum günümüzdeki KKTC topraklarının yüzde 76’sının Rumlara iadesi anlamına geliyor. Muhalefet milletvekilleri, Rum ve Türklerin mülk konusunda karşı karşıya gelmesinin iç savaşa yol açacağı uyarısı yaparken, yabancılar da dahil Kuzey Kıbrıs’taki mülk sahipleri endişeye kapıldı.

Mülkiyet krizi, hafta başında Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis’in mülkiyet konusunu görüştükten sonra yapılan ortak açıklamayla başladı. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisi Espen Barth Eide, iki liderin yanında, “Liderler, 1974 öncesi bireylerin mülkiyet hakkını tanıdı. Çözümden sonra mahkeme niteliğinde mülkiyet komisyonu kurulacak” dedi.

-- Rum mülkü: 1 milyon 550 bin dönüm
-- Türk mülkü: 380 bin dönüm.
-- Kamu alanı: 470 bin dönüm (Dağlar, yollar)
-- Güney Kıbrıs’ta kalan Türklerin mülkü: 450 bin dönüm

RUM TARAFINDAKİ TÜRK MÜLKLERİ

-- KKTC elindeki Rum mülklerini geliştirirken, Rumlar kendi topraklarındaki 450 bin dönüm Türk mülkünü atıl ve boş bıraktı, altyapı yatırımı yapmayarak değersizleştirdi.
-- Rumlar, KKTC’nin tapu işlemlerini tanımıyor ve el değiştirilen yerlerin yeni sahiplerini ‘mevcut kullanıcı’ olarak kabul etmiyor.
HABER

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Barış Suyu için Türkiye'ye teşekkür ederiz!
17 Ekim 2015

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Türkiye'den, Anamur'dan Geçitköy'e akacak olan bu su Kıbrıs'ın üretimini artıracak. Sarı olan rengimiz gerçek anlamda bizi yeşil bir adaya döndürecek ve bu sadece üretimi değil aynı zamanda ekonominin gelişmesini, KKTC'nin kalkınmasını da getirecek" dedi.

Akıncı, Anamur Stadyumu'nda KKTC'ye Su Temin Projesi kapsamında Alaköprü Barajı'nın açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hassas bir dönemden geçtiğini, 2 hafta sonra sandık başına gidilip oy verileceğini anımsattı.

"Sizlerle beraber biz de ağladık"

Ankara'da korkunç bir terör olayı yaşandığını anımsatan Akıncı, "Bu olay yaşandığında sizlerle beraber biz de ağladık. 'Eğer Ankara ağlıyorsa Lefkoşa gülemez' dedik. 'Eğer Türkiye yas tutuyorsa KKTC de yas içindedir' dedik. Temenni ederim ki o korkunç olaylar bu ülkede yaşanmasın. Bu güzel ülke huzura, barışa ve istikrara kavuşsun. En büyük temennim bu oluyor" dedi

Avrupa mesajı

Mustaf Akıncı, "Türkiye'den, Anamur'dan Geçitköy'e akacak olan bu su Kıbrıs'ın üretimini artıracak. Sarı olan rengimiz gerçek anlamda bizi yeşil bir adaya döndürecek ve bu sadece üretimi değil aynı zamanda ekonominin gelişmesini, KKTC'nin kalkınmasını da getirecek. Böyle bir yapı gelecekte bir çözümde çok daha güçlü olacaktır, gelecekte Avrupa'nın içinde daha çok yarışabilecektir. Yeni bir teknolojiyle ilk defa böylesi bir proje gerçekleşiyor" deid.

İsrail ve Mısır vurgusu

Doğu Akdeniz'de doğalgaz, su ve elektriğin karşılıklı bağımlılık ilişkileri içerisinde tüm taraflara kazanç sağlayacağını şimdiden görebildiğini ifade eden Akıncı, "Kıbrıs'ın güneyindeki doğalgaz yatakları sadece Rumlara ait değil. Orada bizim de hakkımız var. Bir enerji koridoru ile o doğalgaz muhtemelen İsrail ve Mısır gazıyla da birleştirilerek gelecekte Türkiye üstünden Avrupa'ya kadar gönderilmesi en akılcı yoldur. Bunu uzmanlar söylüyor.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür"

Akıncı, gerçek anlamda bir barış suyunun konuşulduğunu vurgulayarak, projeye yönelik kararlılığı ve sarf ettiği emek nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Erdoğan'ın gösterdiği iradenin olmaması halinde bu konuda bir sonuç alınamayacağını vurgulayan Akıncı, bu kararlılık ve katkıyı söylemenin bir vicdan borcu olduğunu söyledi.
HABER

Kıbrıs görüşmeleri tıkandı
22 Kasım 2016

Birleşmiş Milletler gözetiminde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasındaki Le Mirador Hotel'de, Pazar gününden bu yana sürdürülen Kıbrıs görüşmelerinin ikinci turunda taraflar arasında anlaşma sağlanamadı.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Aleem Siddique yaptığı açıklamada, "Taraflar ellerinden geleni yapmalarına karşın, görüşmelerde son aşamanın yolunu açacak. Arazi mülkiyetleri konusundaki ayarlamalar hakkında bir yakınlaşma sağlayamadılar. İki taraf da Kıbrıs’a dönmeye ve konu hakkında biraz daha fazla kafa yormaya karar verdi" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades arasında son bir aydır Kıbrıs’ın birleşmesi için yoğun görüşmeler yapılıyordu.

Zirveyi Rum göçmen sayısındaki aşırı talep tıkadı

Kıbrıs Rum kesiminin, "Yunanistan'ın garantör ülkelerin katılacağı beşli konferansta Türkiye'yi devre dışı bırakmak istemesi ve Türk askerinin Kıbrıs'tan çekilmesi talebine yönelik takvimde" diretmesinden çıktı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin tarafları uzlaştırmak için liderlerle birebir ve sık sık görüşmeler yapması, müzakerelerin ikinci gün de devam etmesini sağladı. Eide'nin tüm girişimlerine rağmen taleplerinde geri adım atmamakta ısrar eden Rumlar, İsviçre'de ikincisi yapılan Kıbrıs zirvesinin sonuçsuz sona ermesine neden oldu.

Mont Pelerin'deki zirvenin ikinci gününde gece yarılarına kadar süren müzakerelerde Rumların aşırı taleplerle masaya gelmesiyle bir kriz daha yaşandı. Rum tarafının, zirveyi çıkmaza sokmasındaki en önemli nedenlerinden biri, 92 bin Rum'un Kuzey'e geri dönüşüne imkan sağlayacak toprak talebi oldu.
Kuzey'e dönecek Rumların sayısının 92 bin olacağını ve bundan asla geri adım atmayacağını dile getiren Rum lider Anastasiadis, çoğu bugün hayatta olmayan Rumlar için geri dönüş hakkı talep etti ve talebin makul olmadığı yönündeki tüm kanıtları da reddetti.

Türk tarafı, müzakerelerdeki tıkanıklığın nedenini, Güney Kıbrıs'ın masaya Rum göçmen sayısı hakkında aşırı taleplerle gelmesi, bu talepleri konusunda hiç pazarlık yapmaması, Kıbrıs Rum Kesimi'nin dönüşümlü başkanlığı bile beşli konferansta bir pazarlık konusu olarak cebinde tutması ve toprak konusunda yüksek bir pazarlık marjıyla masada durması olarak sıraladı. Türk tarafı ayrıca Mont Pelerin'de masanın dağılmasında ve zirvenin sonuçsuz kalmasında Rumların makul çizgiye yaklaşmayı reddeden uzlaşmaz tavrının etkili olduğu görüşünde. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Mayıs 2015'te göreve gelmesinin ardından yoğun bir şekilde süren Kıbrıs müzakerelerinin bundan sonra nasıl devam edeceği önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
HABER

Akıncı: Kıbrıs Türk Halkı çok açık bir şekilde Türkiye'nin güvencesini istiyor!
15 Ocak 2017

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta devam eden müzakerelere ilişkin, "Kıbrıs Türk halkı çok açık ve net şekilde Türkiye'nin güvencesinin devamını istiyor" dedi.

KIBRIS TÜRK HALKI TÜRKİYE'NİN GÜVENCESİNİN DEVAMINI İSTİYOR

Akıncı, şunları kaydetti:

"Kıbrıs Türk halkının çok açık ve net şekilde Türkiye'nin güvencesinin devamını istiyor. Artık garantör ülkeleri de sürece iterek hep birlikte bu süreci bitirme ve sonuç alma heyecanını yaşarken sabırlı olmak ve referanduma giden bu süreci desteklemek, desteklenemiyorsa en azından referandum gününü beklemek gerek. Çünkü henüz ortada her şeyiyle bitmiş ve benim bile evet tamamdır 'hadi sandıklara gidip evet diyelim' diyeceğim bir metin henüz ortaya çıkmış değil. O noktaya gelene dek sabırlı temkinli ihtiyatlı olmak ve Kıbrıs Türk halkına destek olmak gerekir."www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)