Kinyas Kartal
Van Eski Milletvekilil900 yılında Erivan'da doğdu. Harp Okulu mezunu. Askerlik, çiftçilik ve tüccarlık yaptı. 13, 14, 15 ve 16. Dönem Van Milletvekilliği yaptı. 5 Haziran - 17 Kasım 1977 tarihleri arasında 5 ay boyunca en yaşlı üye sıfatıyla TBMM Başkanlığını yürüttü. Evli ve on çocuk babasıydı. 19. Dönem Van Milletvekili Nadir Kartal'ın babasıdır.

24 Mayıs 1991 tarihinde vefat etti.

ESERİ:

Erivan'dan Van'a Hatıralarım
1987, Anadolu Basın Birliği Genel Merkezi Yayınları
22 sayfa
HAKKINDA YAZILANLAR

Sosyolojik Açıdan Bıruki Aşireti ve Kinyas Kartal
Burhan Kartal
Kurgu Kültür Yayınları
Türkçe
384 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
İstanbul, 2014
ISBN : 9786055009601

"Wextê em zarbun navê Kinyas begê zımanê diyamın nedıket."
"Bizim çocukluğumuzda Kinyas Beyin adı annemizin dilinden düşmezdi."
-Prof. Dr. Nadir Nadirov-

1964 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde kaydolduktan sonra Kürdistan'ın çeşitli illerinden gelen Kürt öğrencilerle tanışmaya başlamıştık, bu tanışmada ortak değerlerimiz Kürt Yurtseverliği idi. Burhan Kartal ilk tanıştığım kişilerden biri idi. Gösterişi sevmeyen mütevazı kişiliği saygı değerdi, kibarlığı ve ağırbaşlılığı en önemli özelliklerindendir. Geç yayımlamış olsa bile gelecek nesillere ve araştırmacılara önemli bir kaynak olacaktır.
Değerli dostum Burhan Kartal'ı kutluyorum, başarılar diliyorum.
-Avukat Feridun Yazar-

Öneme haiz bu çalışma; Kültür birliği, Kan bağı ve Göç birliği gibi birleşenler organizasyonu olan tipik Kürt aşiret yapılarından biri olarak öne çıkan Bıruki Aşiret Federasyonu'nu kamuoyuna yakından tanıma fırsatı sunmaktadır. İstenç dışı sosyal bir vaka nedeniyle asırlar önce Karacadağ'dan Kafkasya'ya doğru oluşan Bıruki Aşireti'nin göç serüveni ve dünü-bugünü tüm boyutlarıyla sosyoloji biliminin disiplini ölçeğinde irdelenmiştir. Bu sosyolojik çalışma, Kürt tarihi, kültürü ve folkloruna önemli ölçüde ışık tutmaktadır.
-Sosyolog-Yazar Mustafa Balbal-

"... Bizim Brukilere karşı iyi davranmamız Kürdistan'ın diğer Kürtleri için de iyi sonuçlar doğuracak. Sovyetler'e umutla bakarlar ve gerektiği anda da kendilerinden yaralanılır."
-Rus Arşivinde Brukiler-

"Herke bızıneke weji hebe, bıfraşın pê zarrê xwu bıdınexwundınê."
"Bir tek keçiniz bile varsa satın çocuklarınızı okutun."
-Kinyas Kartal-
(Tanıtım Bülteninden)www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)