Şeyh Said
siyaset adamı1865 yılında Elazığ'ın Palu ilçesinde doğdu. Babasının adı Mahmud Fevzi, annesi ise Gulê Hanım’dır.

Palu, Elazığ, Diyarbakır ve Muş’ta eğitim gördü. Babasının Palu’dan Hınıs'a göç etmesiyle oraya yerleşti. Birinci Dünya Savaşı sırasında Rusya'nın Doğu Anadolu'yu işgal etmesi üzerine Piran'a taşındı.

Savaştan sonra Hınıs Kolhisar'a yerleşti. 14 Şubat 1925 tarihinde isyan etti. Yakalandı ve yargılandı.

29 Haziran 1925 tarihinde Diyarbakır'da idam edildi. Zazaca konuşurdu.

HABER

Diyarbakır'da meydana Şeyh Said'in adı verildi
11 Aralık 2014

Diyarbakır'da adı Şeyh Said Meydanı olarak değiştirilen Dağkapı Meydanı'na giden yollarda bulunan yön tabelalarına ‘Şeyh Said Meydanı’ yazıları konuldu.

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından, Dağkapı Meydanı'nda asılarak idam edilen Şeyh Said'in adı, geçen ağustos ayında alınan karar uyarınca, kentteki trafik yön tabelalarına konuldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Şeyh Said'in asılmasının haksızlık ve adaletsizlik olduğunu belirterek, "Şeyh Said'in asılması toplumun hafızasında çok derin acı ve iz bırakmıştı. Toplumun beklentileri doğrultusunda ismini yaşatmak için Dağkapı Meydanı'na verdik" dedi.

HABER

ŞEYH SAİD'İN TORUNU BELÇİM BİLGİN KURAL TANIMADI
Zelal ÖZALP
Hürriyet 16 Aralık 2014

Yönetmen Nesli Çölgeçen’in yeni sinema filmi “Çalsın Sazlar”ın ilk fragmanı yayınlandı.

Hikâyesi 1960’lı yıllarda geçen filmde başrol oynayan Belçim Bilgin’in canlandırdığı karakter, hem görüntüsü, hem tavırları hem de yaşadıklarıyla Türkan Şoray’ın gençliğine benzetildi.

Kurallarıyla meşhur Türkan Şoray’ın aksine Belçim Bilgin öpüşme sahnelerinde oynadı.

HABER

Şeyh Said'in oğlu vefat etti
Hürriyet 15 Ocak 2014

Şeyh Said'in hayattaki tek oğlu olan 85 yaşındaki Ahmet Fırat, bir süreden beri tedavi görmekte olduğu Bölge Eğitim Araştırma Hastahanesi'nde sabah saatlerinde solunum yetmezliğine bağlı olarak vefat etti.

7 çocuk babası Fırat'ın cenazesi Hınıs'ın Kolhisar Mahallesi'ndeki aile mezarlığında bugün toprağa verilmesi bekleniyor.

BDP'li Hınıs Belediye Başkanı Hasan Basri Fırat'ın babası olan Ahmet Fırat için Hınıs'ta cenaze töreni düzenlenecek.

4 yaşındayken babası Şeyh Said idam edilen Ahmet Fırat, ömrünün büyük kısmını Hınıs'ın Kolhisar Mahallesi'ndeki evinde siyasetten uzak geçirmişti.

Solunum yetmezliği sonucu vefat eden Fırat'ın cenazesi Bölge Eğitim Araştırma Hastahanesi morguna kaldırıldı. Fırat'ın cenaze törenine çok sayıda kişinin katılması bekleniyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)