Mustafa  Özçelik
Kürdistan Özgürlük Partisi Genel Başkanı


inşaat mühendisi, işadamı1965 yılında Mardin'in Derik ilçesinde doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nden mezun oldu. Uzun yıllar Kürt siyaseti ve yayıncılığında içinde yer aldı. İş yaşamında inşaat mühendisi ve işadamı olarak çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babası.
HABER

Bağımsızlık yanlısı Kürt partisi PAK kuruluyor
19 Ekim 2014

Türkiye'de yaklaşık bir yıldır girişim olarak faaliyet yürüten Kürdistani Parti Girişimi, bugün Diyarbakır'da kuruluşunu ilan etti.

Partiya Azadîya Kurdistan (PAK) (Kürdistan Özgürlük Partisi) adıyla siyasi hayatına başlayan partinin genel başkanlığını ise Kürt siyasetçi Mustafa Özçelik seçildi. Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Green Park Otel'de düzenlenen parti toplantısına PAK'ın kurucuları, üye ve teşkilatları ile çok sayıda davetli katıldı. Toplantıya Kürt siyasetçilerin Sertaç Bucak, İbrahim Güçlü, Osman Özçelik, İmam Taşçıer, Halim İpek'in yanı sıra Türkiye, Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi ve Avrupa'da yaşayan Kürt siyasetçi katıldı. Kürdistan bayraklarının asıldığı salondaki program Kürdistan Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programda konuşan PAK'ın Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Şeyh Said, Seyit Rıza, İhsan Nuri, Şeyh Mahmut Berzenci ve Molla Mustafa Barzani'nin ülkenin özgürlük bayrağını dalgalandırmak için mücadele ettiklerini dile getirdi. Özçelik, " Halepçe ve Enfal nasıl Irak Kürdistan'ının başlangıcı olduysa Şengal ve Kobani katliamlarının da Kürt ve Kürdistan'ın birliği ve devletleşmesinin tarihsel bir başlangıcı olacaktır" dedi. 2013 yılında Diyarbakır'da yaklaşık 400 kişinin bir araya geldiğini ve Kürdistan toplumunun ihtiyacı olan bir Kürdistani parti için ilk adımları attığını anlatan Özçelik, "Tam bir yıl girişim olarak çalışmalarımızı yürüttük ve bugün PAK'ın kuruluşuna varmış olduk." dedi.

Özçelik, "Bugün devlet Kürtlerin varlığını kabul ediyor. Hatta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayın Mesud Barzani'nin ziyareti vesilesiyle de olsa Kürdistan kelimesini kullandı. Bu gerçekliğin bir ifadesi olarak devlet, dil, eğitim ve kültürel hakları için bazı değişiklikler yapıyor. Bütün bunlar elbette önemlidir. Red ve inkar politikalarının kısmen de olsa gerilemiş olması hepimizin çıkarınadır." ifadelerini kullandı.

PAK olarak Türk devletini de PKK, HDP/ DBP'yi bu sonuçsuz , ötelemeci, halka onlarca yıl kaybettirecek yanlış siyasetten vazgeçmeye çağırdıklarını belirten Özçelik, "Eğer bu iki taraf için de 'takiyye siyaseti' ise bunun da sonu yoktur." dedi.
HABER

Kürdistan Özgürlük Partisi’ne izin çıktı
Namık DURUKAN
Milliyet 11 Aralık 2014

TBMM'nin "Kürdistan" ifadesi geçen bir metni basmasının ardından İçişleri Bakanlığı da, Kürdistan Özgürlük Partisi’nin (Partiya Azadiya Kurdistanê-PAK) kuruluş belgelerinin alındığına dair evrağı 24 gün sonra verdi.

Kürtlerin ayrı devlet kurabilme hakkını savunan PAK, 19 Ekim’de kuruluşunu ilan etmiş, 17 Kasım’da da kuruluş belgelerini İçişleri Bakanlığı’na teslim etmişti. Evrakların teslim edilmesine karşın PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve parti kurucularına evrakların alındığına dair bir belge verilmezken, iki gün Ankara’da bekleyen heyete, "İncelemeyi tamamladıktan sonra belge vereceğiz" denilmişti. İki gün içerisinde belgenin verileceğinin söylenmesine karşın bakanlık 24 gün boyunca belgeyi parti yöneticilerine vermemişti. PAK da İçişleri Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)