Süleyman  Tihiç
SDA Eski Genel Başkanı


Bosna-Hersek Cumhuriyeti-siyaset adamı26 Kasım 1951 tarihinde Bosna Hersek'in kuzeyindeki Bosanski Şamats şehrinde doğdu.

Kurulduğu 1990 yılından itibaren SDA'da yer aldı.
Partide birçok farklı görev üstlendi. 13 Ekim 2001'deki kongrede genel başkan olarak seçildi. 2005, 2009 ve 2013 yıllarında yapılan parti kongrelerinde de genel başkan olarak seçildi. Politik kariyeri boyunca Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konsey üyeliği, Bosna Sırp Cumhuriyeti Meclisi Başkan Yardımcılığı ve Bosna Hersek Milletler Meclisi Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulundu. Evli ve 3 çocuk babasıydı.
HABER

Bosna Hersek'li siyasetçi Süleyman Tıhiç hayatını kaybetti

Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi (SDA) lideri Süleyman Tıhiç hayatını kaybetti.

Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Demokratik Eylem Partisi'nin (SDA) Genel Başkanı Süleyman Tihiç, tedavi gördüğü Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi'nde hayatını kaybetti.

Tihiç'in yakın çalışma arkadaşlarından Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) Başkan Yardımcısı Mirsad Kebo, klinik yetkililerinin akşam saatlerinde kendisini arayarak acı haberi verdiğini söyledi.

Kebo, "Yıllardır yakın arkadaşım olan Süleyman Tihiç'in kalbinin durduğu haberini Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi yetkililerinden aldım" ifadesini kullandı. "Bu, Boşnaklar ve Bosna Hersek için büyük kayıp" diyen Kebo, "Tıpkı hayatı gibi ölümü de sessiz sedasız oldu" ifadesini kullandı.

Son olarak nefes darlığı şikayetiyle hastaneye kaldırılan Tihiç, 22 Ağustos'tan beri anestezi ve solunum servisinde tedavi görüyordu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)