Muhammed Vecih Cuma
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı


Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkanı


Halep Tabipler Odası Başkanı


cerrah, doktor1960 yılında Halep’in Münbiç ilçesinde doğdu. Cerablus kırsalında yerleşik bir Türkmen ailesine mensuptur.

1995-2003 yılları arasında Münbiç Devlet Hastanesi’nde başhekimlik görevini sürdürdü. 2003 yılından 2011 yılına kadar Halep El Razi Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanlığı yaptı.

2010-2012 yılları arasında Halep Tabipler Odası Başkanlığı yaptı.

2011 yılında Suriye siyasi muhalefeti içerisinde aktif görevlerde bulundu. 2014-2016 yılları arasında Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanlığı görevini yürüttü.

Aynı zamanda 2014-2017 yılları arasında Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi’nin kurucu başkanı olarak görev yaptı.

2017 yılı boyunca Suriye Geçici Hükümeti Başbakan Danışmanı olarak görev yaptı.

10 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Suriye Türkmen Meclisi 4. Olağan Genel Kurulu’nda Suriye Türkmen Meclisi Başkanı olarak seçildi.

Nisan 2018’de Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatı ile özgürleştirilen bölgelerde (Afrin, Cerablus, Azez, El Bab) bir dizi temaslarda görüşmelerde bulundu.

Suriye Türkmen Meclisi’nin Fırat Kalkanı Alanı’daki faaliyetlerinin hızlanmasına yönelik adımlar atmakta ve bu çerçevede hem Türkiye’de hem de Suriye içerisinde siyaset yürütmektedir.
HABER

Suriyeli Türkmenler parti kurdu
Muhabirler Muhammed Shehk Yusuf- Hacer Bal - Ömer Erdem
2 Mart 2014

Suriyeli Türkmenler, "Türkmen Milli Hareket Partisi" adıyla yeni bir parti kurdu.

İSTANBUL

Suriyeli Türkmenler, "Türkmen Milli Hareket Partisi" adıyla yeni bir parti kurdu.

İstanbul'da bir otelde gerçekleşen tanıtım toplantısında konuşan, Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma, Türkmenlerin ihtiyaçlarına cevap vermek, kültür ve kimliğini korumak amacıyla hareketten partiye dönüşün gerekli olduğunu belirtti.

Suriye Türkmenlerinin devrimin başından bu yana her zaman ön saflarda yer aldığını hatırlatan Cuma, "Türkmenler, Suriye'deki devrimci harekete barışçıl gösterilerin en ön saflarında yer alarak başından beri katıldı" dedi. Cuma, Türkmenlerin, Suriye devriminin yaşadığı aksilikler ve krizlere rağmen yeni bir vatanın inşa edileceğine inandığını vurgulayarak, partinin öncelikli hedefinin Türkmenlerin hakkını korumak ve bu anlamda proje ve planlar geliştirmek olduğunu ifade etti.

Türkmenlerin ülke için ek bir değer olduğunu dile getiren Cuma, insan faktörünü esas alacaklarını belirterek, bu zamana kadar beraber hareket ettikleri, ülkeyi beraber inşa ettikleri Suriyeli diğer gruplarla hep beraber zafer kazanacaklarını belirtti.

Cuma, Suriye'de Türkmenlerin rolünün önemine dikkati çekerek, ülkede başta İslamiyet'in korunması olmak üzere vatandaş olmanın gerektirdiği her görevi yerine getirdiklerini kaydetti.

"Suriye konusunda 'sözünü kim tuttu' diyecek olursak, listenin başında Türkiye gelir"

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra da birlik konusuna vurgu yaparak, Suriyelilerin, dünyada eşi görülmemiş şekilde kayıplar verdiğini, olayların kontrolünü tekrar elde etmek için kendi aralarında birlik olmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

"Suriye konusunda, sözünü kim tuttu diyecek olursak, listenin başında Türkiye gelir" diyen Sabra, "Bu Türkiye'ye yönelik dalkavukluk değil, gerçeğin ta kendisi. Türkiye, Suriyelilere yardım edenler listesinde en başta yer alıyor" dedi.

Türkmenlerin kurduğu yeni partinin milli çalışma ve çeşitlilik açısından önemine vurgu yapan Sabra, Türkmenlerin tarihler boyunca ülkenin inşası için Suriyelilerin yanında yer aldığını kaydetti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi Fayiz Sare ise SMDK'nın Türkmenlerin kurduğu partiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Suriye'de herkesin kendini ifade edeceği bir platformun bulunması en doğal hakları. Türkmenler de tıpkı diğerleri gibi Suriye vatandaşı, devrim herkesin ortak devrimi" dedi.

Suriyelilerin Türkiye'de sığınmacı gibi değil misafir konumunda olduğunu belirten Sare, "Türkiye, hükümet ve millet olarak, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yardımlarda bulundu. Türkiye büyük bir yük omuzladı. Eğer Suriye meselesinden yana bir tutuma sahip olmasaydı bunu yapmazdı. Suriyelilerin Türkler'e güller vermesi gerekir" ifadelerini kullandı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)