Ali Nesim Nesimoğlu
öğretmen, yazar


Kıbrıs Türk Edebiyatı10 Ocak 1941 tarihinde Kıbrıs Zeytinlik (Templos) köyünde doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi'nden sonra Ankara Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde Sosyoloji ve Felsefe Bölümü'nden mezun oldu. Uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı.

Eğitim Bakanlığı’nda çeşitli görevler üstlendi. Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürlüğü yaptı. Edebiyat, toplumsal konular ve Kıbrıs Türk insanı konularındaki araştırma-incelemeleri ve hikâyeleriyle tanınıyordu.

Kıbrıs’ta ve yurtdışında çok sayıda konferans verdi. Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanlığı yaptı. Kıbrıs Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden biriydi.

ESERLERİ:
Nesim’in “Kıbrıs Türk Edebiyatında Sosyal Konular”, “Batmayan Eğitim Güneşlerimiz”, “Şahmaran”, “Kıbrıslı Türklerin Kimliği”, “Sosyal Yaşam ve Kültürüyle Templos” ve Türkçe, İngilizce, Yunanca ve Almanca dillerindeki “Bir Zeytin Ağacının Feryadı” adlı kitapları bulunuyor.

Zeytin sevgisiyle de tanınan Nesim, son kitabı “Bir Zeytin Ağacının Feryadı”nın önsözünde “Bu kitapta en iyi dostlarım bildiğim ağaçların trajik öyküsünü anlatmaya çalıştım ve bunu kaçınılmaz bir görev olarak bildim” ifadelerine yer vermişti.

VEFAT-HABER

Kıbrıslı Türk yazar Ali Nesim Nesimoğlu hayatını kaybetti
haberkktc 8 Mayıs 2014

Birçok öğrenci yetiştiren, Kıbrıs Türk edebiyatına birçok kitap kazandıran Ali Nesim, orta dereceli okullarda uzun yıllar yaptığı öğretmenlikten emekli olduktan sonra Yakın Doğu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak da çalışmış; rahatsızlığı nedeniyle bir yıl kadar önce görevini bırakmıştı.

Sağlık sorunları nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi gören ve durumunun ağırlaşması üzerine 1 Mayıs’tan beri yoğun bakım servisine alınan Ali Nesim, bugün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

Ailesinden alınan bilgiye göre, Nesim’in naaşı yarın öğlen Lefkoşa’da İsmail Safa Cami’nde kılınacak cenaze namazından sonra köyü Zeytinlik’teki kabristanlıkta defnedilecek.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)