Teyfur Erdoğdu
akademisyen, yazar, çevirmen1970 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık ve İstanbul Üniversitesi Kamu Yonetimi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi yüksek lisansı ve Hacettepe Üniversitesi’nde Tarih doktorası yaptı. 1993-1999 arası Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1999-2000 yıllannda Alman devlet bursu ile 2 sene Otto Friedrich Bamberg üniversitesi’nde (Almanya); 2001 Hazel E. Heughan bursu ile 1 sene Edinburgh Üniversitesi'nde (İskoçya) ve 2000-2006 yıllarında Aix Marseille Üniversitesi'nde (Fransa) misafir olarak akademik ve bilimsel faaliyetlerde bulundu. 2006 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Fransızca'dan çevirdiği S çizgi romanı Yapı Kredi Yayınlarından yayımlandı.

Türk devlet yapısı, devlet-toplum ve birey ilişkileri, tarihyazıcılığı, mimarlık ve estetiğe yönelik monografik, etimolojik, alfabetik ve kavramsal çalışmalar yaptı. Tarih ve siyaset bilimine dair birçok bilimsel ve popüler çalışması muhtelif yerlerde yayımlandı.

Birçok akademik derginin editörler kurulunda, yayın kurulunda ve hakem kurulunda yer almaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Kavram Araştırmaları Laboratuvarı’nın kurucusu ve başkanıdır. 2012-2017 yılları arasında TRT’de yayımlanan Tarih Atölyesi isimli programın hem yapımcısı hem sunucusu oldu.

Osmanlıca, İngilizce, Fransızca, Almanca, Karamanlıca ve Ermenice biliyor. Fransızca, Karamanlıca ve Ermenice’den çeviriler yaptı.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)