Metin Hülagü
akademisyen


Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı23 Aralık 1962 tarihinde Ceyhan’ın Erenler Köyü'nde doğdu. İlkokulu Erenler Köyü İlkokulu'nda okudu. Ortaokulu 1976 yılında Ceyhan’da, lise tahsilini ise 1980 yılında İstanbul’da tamamladı. 1981-1985 yılları arasında Marmara Üniversitesine devam etti.

1985-1987 Eğitim-Öğretim dönemlerinde Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde mastır yaptı. 1987 yılında Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü adına İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. Yine aynı enstitüye bağlı olarak İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, Yakınçağ Tarihi Kürsüsü’nde, Prof. Dr. Ali İhsan Gençer’in danışmanlığında “Gazi Osman Paşa, Askeri ve Siyasi Hayatı” konulu doktora çalışmasına başladı.

Ekim 1988 - Ekim 1991 tarihleri arasında dil öğrenmek, doktora konumu ve sahasıyla ilgili araştırmalarda bulunmak üzere üç yıl süreyle İngiltere’de bulundu.

24 Aralık 1992 tarihinde doktora çalışmasını tamamlayarak Erciyes Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, Yakınçağ Kürsü­sü’n­deki görevine döndü.

14 Ekim 1993 tarihinde yardımcı doçent kadrosuna atandı. Yine aynı yılın Mart ayında doçentlik dil sınavı’nı verdi. 6 Aralık 1999 tarihinde yapılan doçentlik sınavı’nda başarılı bulundu.

Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde öğretim üyesi. Erciyes Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü ve Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı.
26 Haziran 2012 tarihinde Türk Tarih Kurumu Başkanlığı'na atandı.

İngilizce ve Arapça biliyor. Evli ve iki çocuk babası.

ESERLERİ:
1.Yaralı Mareşal Gazi Osman Paşa
2.Pan-İslamist Faaliyetler, 1914-1918
3.Osmanlı-Yunan Savaşı Abdülhamid'in Zaferi
4.Sicill-i Osmânî, Mehmed Süreyya (Yayına Hazırlayan)
5.Bir Umudun İnşası Hicaz Demiryolu
6.Sultan II.Abdülhamid'in Sürgün Günleri
7.İslam Birliği ve Mustafa Kemal
8.Yurtsuz İmparator Vahdettin
HABER

Türk Tarih Kurumu başkanı istifa etti
20 Haziran 2014

İki yıldır Türk Tarih Kurumu (TTK) başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. M. Metin Hülagü, ‘Yüksek Kurum’la ihtilafa düştüğünü gerekçe göstererek istifa etti.

İstifa dilekçesini çarşamba günü Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’ndan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sunduğunu açıklayan Hülagü, “Yüksek Kurum’la olan ihtilaflardan dolayı dilekçemi bakan beye sundum. İhtilafların konusunu; kurum işleyişindeki rutin uygulamalar oluşturuyor. İstifam kabul edilir büyük ihtimalle. Pazartesi günü itibarı ile kurumda olmayacağım.” dedi. Metin Hülagü, Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyeliği, Erciyes Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi müdürlüğü ve Erciyes Üniversitesi rektör yardımcılığı görevlerinde de bulundu. Hülagü’den önce Prof. Dr. Ali Birinci, iki yıllık bir başkanlıktan sonra görevinden istifa ederek ayrılmıştı. TTK’nın en uzun başkanlığını ise MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yürüttü. Halaçoğlu, 1993-2008 yılları arasında görev yaptı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)