Hüsnü  Mahalli
gazeteci, yazar23 Mayıs 1949 tarihinde Suriye’nin Halep kentinde doğdu. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulundan 26 Kasım 1979 tarihinde mezun oldu.

Yüksek lisans eğitimini 20 Mayıs 1982 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'nda tamamladı. 31 Ekim 1990 tarihinde İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde doktora eğitimini bitirdi. Tez konusu 'Türk-Arap İlişkileri'.

1989 yılında Suriye Arap Haber Ajansı (SANA) adına Türkiye'de çalışmaya başladı. 1993-1999 yılları arasında BBC Arapça servisinde çalıştı. 2000 yılında geçici olarak El Cezire Televizyonunda bulundu. 2001-2003 yılları arasında yine BBC Arapça servisinde çalıştı. 2004 yılından itibaren tekrar Suriye Arap Haber Ajansı(SANA)'nda çalışmaya başladı.

BBC, NBC gibi uluslararası televizyon kuruluşlarının yanı sıra pek çok Arap ülkesinde radyo, dergi, gazete, ajans gibi basın yayın organlarında görev aldı. Halen Akşam gazetesi köşe yazarı. 2011 yılında Türk vatandaşı oldu. Sarı basın kartı sahibi.


ESERLERİ:
Ortadoğu'da Kanlı Bahar
Tezkereden Tezkereye Gerçekler
HABER

Hüsnü Mahalli: Canlı bombanın ailesini 30 yıldır tanırım
Radikal 15 Ocak 2016

Gazeteci Hüsnü Mahalli, Sultanahmet bombacısı Nabil Fadli'yle aynı aşiretten olduklarını, bombacının amcasını tanıdığını belirterek, 'Bu aileyi 30 yıldır tanırım, o zamandan beri radikal dinci, intihar eylemcisi olmaya müsait kişilerdi' ifadesini kullandı.RADİKAL - Sultanahmet bombacısı Suriyeli Nabil Fadli’nin akrabası olduğunu açıklayan gazeteci Hüsnü Mahalli, bombacının ailesini 30 yıldır tanıdığını, tanıdığı günden beri "intihar eylemi yapmaya müsait, radikal dinci bir aile olduklarını" söyledi.

Konuya ilişkin Sol'dan Ahmet Çınar'a konuşan Hüsnü Mahalli, “Yeni Şafak yakın akrabam olduğunu yazmış. Uzak akrabadır. Aynı aşiretten olduğumuzu ben Halk TV’deki programımda söyledim zaten. Bombacı Nabil Fadlı’nın amcasını tanırım. Babasını tanımam. Çünkü bunlar 1970’li yıllarda Suudi Arabistan’a gittiler. O zamanlardan beri radikal dinci, intihar eylemcisi olmaya müsait kişilerdi. Bunları televizyon ekranında kendim anlattım. Biz büyük bir aşiretiz. Babam da aşiret reisi. Bunları ben, orada yaşanan gerçeği anlatmak için ekranda söyledim. Bu aile, ta 30 yıl önceden acayip radikal dinci bir eğilim içinde olan bir aile. Aşirette çeşitli dallar olur. Nabil Fadlı’nın ailesi de o dallardan biridir. Biz de Cerablus kasabasında bir aşirettik” dedi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)