Hiroki Wakamatsu
akademisyen


Tunceli Üniversitesi Öğretim ÜyesiJaponya Tokai Üniversitesi Medeniyet Bilimleri Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldu. Ardından ülkesindeki Sophia Üniversitesi’nde antropoloji alanında yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı. 2011 yılında Tunceli Üniversitesi’nde yardımcı doçentlik unvanını aldı.

Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Alevilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı oldu.

Bölümde eğitim gören öğrencilere ’Antropolojiye Giriş ve Uzakdoğu Dinleri’ dersleri veriyor.

İslamiyet, Alevilik, Bektaşilik, Oryantalizm ve dinler arası diyalog üzerine araştırmalar yapıyor.

Wakamatsu’nun Türk eşi Nursen Wakamatsu da Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun. Wakamatsu çiftinin ”Deniz Tomoki Wakamatsu” adında bir oğlu bulunuyor.

Türkçe ve Japonca’nın yanı sıra İngilizce, Fransızca ve Arapça biliyor.HABER

Alevi Japon, Aleviler'e Alevlik öğretiyor
Milliyet 30 Aralık 2012

Tunceli'de hocalık yapan Yrd. Doç. Dr. Hiroki Wakamatsu, alevilere alevilik öğretiyor.

35 yaşındaki Wakamatsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”Antropolog olarak araştırma konusu bulmaya çalışırken, bir hocam Türkiye’de Alevi toplulukları üzerine çalışmamı tavsiye etti. Bunun üzerine başladığım çalışmada Alevi ocağı olan Baba Mansur Ocağı dikkatimi çekti ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde saha çalışması yapmaya başladım. Artık nasip kısmet diyelim, Tunceli’ye gelme imkanım oldu. Tunceli benim gibi bir antropolog için yaşayan laboratuvar gibi. Alevi geleneklerini sürdüren halklar arasında yaşamak benim için, aynı zamanda antropolog olarak laboratuvarda bulunmak gibi oluyor. Dolayısıyla Tunceli’de çalışıyorum” diye konuştu.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)