Robert Bosh
Alman sanayici, mühendis, mucit23 Eylül 1861 tarihinde Almanya'nın Ulm kentine bağlı Albeck'de doğdu. On iki çocuklu ailesinin onbirinci çocuğuydu. Ailesi bölgede iyi konumda olan, çiftçi bir sınıftan geliyordu. Babası, bir Masondu ve çocukların iyi bir eğitim almasına özel bir önem vermiştir. 1869-1876 yıllarında, Ulm Realschule'ye (orta-teknik okul) gitti ve daha sonra bir hassas mekaniker olarak çıraklık eğitimi aldı.

Okul eğitiminden sonra Almanya'da, Amerika Birleşik Devletleri'nde (New York'ta Thomas Edison için) ve İngiltere'de (Alman firması Siemens için) çeşitli şirketlerde çalışarak daha yedi yıl geçirdi. 15 Kasım 1886 tarihinde Stuttgart'ta kendi 'Hassas Mekanik ve Elektroteknik Atölyesi' ni açtı.

1902 yılında Bosch'un mühendisi Gottlob Honold tarafından manyeto tabanlı ateşleme sisteminin bir parçası olarak ilk ticari amaçlı buji icat edildi. Bu içten yanmalı motorlar için bir dönüm noktası oldu.

19. yüzyıl sona ermeden, Bosch, Almanya ötesinde operasyonlarını genişletti.

Bosch, başından beri büyük ölçüde mesleki eğitimi teşvik konusunda endişeliydi. Sosyal sorumluluk bilinci taşıyarak, Almanya'da sekiz saatlik iş gününü gerçekleştiren ilk sanayicilerinden biri oldu. Robert Bosch, Birinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı şirkete verilen silah sözleşmelerinden kar istemiyordu. Bunun yerine, hayır amacıyla birkaç milyon Alman markı bağışladı. 1940 yılında, Stuttgart şehrinde bir hastane açtı.

1920'lerde ve 1930'larda, Robert Bosch politik olarak aktif oldu. Liberal bir iş adamı olarak, ekonomik komitelere katıldı.

Almanya'da Nazi (Nasyonal Sosyalist) rejiminin baskılarıyla, Şirket, savaş sırasında silah sözleşmeleri ve zorunlu işçi istihdamını kabul etti.

Robert Bosch, tarımsal konulara çok yakından ilgilendi ve Münih'in güneyinde bir çiftlik sahibi oldu. Ayrıca tutkulu bir avcıydı. 1942 yılında öldüğünde, yaptığı iki evlilikten dört çocuğu vardı. İlk evliliğinden bir oğlu, uzun süren bir hastalık sonrasında 1921 yılında ölmüştür.

1937'de şirketini limited şirket olarak yeniden yapılandırdı.

12 Mart 1942 tarihinde Stuttgart'ta öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Güven yerine para kaybetmeyi yeğleyen adam Robert Bosh
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 16 Aralık 2011

Biz onu Bosh reklamlarındaki sloganlaşan sözüyle tanıyoruz: “İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi yeğlerim.”

1861 yılında Güney Almanya’nın bir köyünde, 12 çocuklu bir ailenin 11. Çocuğu olarak doğdu. Babası çocuklarının eğitimine özen gösteriyordu. Ulm Realschule adlı teknik okula devam eden Bosh, bir süre de tesviyeci çıraklığı yaptı.

Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde Thomas Alva Edison’un yanında ve İngiltere’de çalıştı. Almanya’ya dönerek Stuttgart’ta teknik işler yapan bir şirket kurdu. 1887’de evlendi. Yanında bir kalfa ve bir de çırak çalışıyordu. Elektrik tesisatlarını onarıyor, ev telgrafı ve paratoner montajı yapıyorlardı.

İcat ettiği manyeto sistemi motorlarda kullanılmaya başlayınca herşey değişmeye başladı. Önce büyük atölyeler, sonra fabrikalar kurdu. Almanya genelinde 1918’de yasalaşan 8 saatlik iş gününü 1906 yılında uygulamaya başladığı için Kızıl Bosh olarak anıldı. 1910’dan itibaren çalışanlarına cumartesi günleri öğleden sonra izin verdi. Tabii bu sırada çalışma haftası 6 tam gündü. Tüm bunlara rağmen 1913 yılında şirketi 7 haftalık bir işçi eylemine sahne olunca, o güne kadar katılmayı reddettiği Alman İşverenler Birliği’ne katıldı.

Birinci Dünya Savaşı öncesi üretiminin yüzde 90’ını ihraç ediyordu. Daha çok, buji, akü, far ve starter üretiyordu. Savaş sonrası araştırma yatırımlarına büyük paralar ayırmaya başladı. İki dünya savaşı arasında krizden etkilense de büyüyen Bosh, fabrikalarının büyük bir yıkıma uğradığı günleri göremeden 1942’de öldü. Fabrikaların yeniden inşasından sonra ürün yelpazesi genişleyecek ve buzdolabı ve diğer elektrikli aletler de Bosh markasıyla üretilmeye başlayacaktı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)