Özcan Micalar
Kosova Türk Edebiyatı


öğretmen, şair7 Şubat 1965 yılında Prizren'de doğdu. İlk ve orta okulunu doğduğu kentte bitirdi. Yüksek öğrenimine Priştine'de devam etti. Prizren Yüksek Pedagoji Okulu'nu tamamladı. Halen Öğretmen olarak çalışmaktadır.

Yazma hevesi ilkokul sıralarında başladı. İlk şiirlerini "Tan" gazetesinde yayınladı. Ondan sonra "Birlik" gazetesinde "Çevren ","Sesler" ,"Çığ" , "Bay" dergilerinde de yayınladı. Şiirleri genelde sevi konularını işler. Şiir kitabı "Mutluluk Rüzgarı" başlığı altında Priştine "Tan" Yayınları'nda yayınlanmıştır.HAKKINDA YAZILANLAR

Balkanlar’da Türk Şiiri - Balkan Türklerinin Kimlik Destanı
Suat Engüllü
1. Karşıyaka Şiir Kurultayı
19-21 Mart 2004/ İzmir


Kosova Türk şiirinin en hızlı gelişim dönemi, Priştine’de, haftalık “Tan” gazetesinin yayımlanmaya başladığı 1969 sonrası dönemdir. Sadık Tanyol, Fahri Mermer, Raif Kırkul, Burhan Sait, Aziz Serbest, Özcan Micalar, bu dönemde ortaya çıkan şairlerdir.

Son Kosova olayları öncesinde, Türkçe olan bütün yayın faaliyetinin durdurulması nedeniyle zor günler yaşayan Kosova Türk şiiri, NATO’nun müdahalesinden sonra Türkiye’nin desteği sayesinde, tekrar toparlanma sürecine girmiş bulunmaktadır.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)