Mehmet Kılıçlar
Emniyet Eski Genel Müdürü1965 yılında Tokat'ın Artova ilçesinde doğdu. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu.

1985 yılında Samsun kaymakam adayı olarak göreve başladı. Sırasıyla Yozgat-Sarıkaya ve Ankara-Haymana Kaymakam vekilliği, Giresun-Yağlıdere, Elazığ-Kovancılar kaymakamlıkları yaptı.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı Temsilciliği, İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu.

30 Aralık 2005 tarih ve 9864 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Mardin Valisi olarak atandı. 22 Aralık 2008 tarih ve 14448 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile Eskişehir Valisi olarak 5 Ocak 2009 tarihinde görevine başladı.

1990-1991 yılları arasında ABD'de 1 yıl süreli İngilizce ve mesleki konularda eğitim, Japonya'da Kamu Yönetimi, Fransa ve Singapur'da mesleki konularda seminerlere katıldı.

18 Temmuz 2011 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı. 15 Eylül 2014 tarihinde Ankara Valisi oldu. 10 Eylül 2016 tarihine kadar görevini sürdürdü. 7 Eylül 2016 tarihinde Merkez Valiliği'ne atandı.

İyi derecede İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.
HABER

Kılıçlar Emniyet Genel Müdürü
18.07.2011

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı.

Devletin her kademesinde çalışmanın kendisi için gurur verici olduğunu ve bulunduğu makamlarda elinden geldiğince başarılı olmaya çalıştığını belirten Kılıçlar, "Şu anda Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atamam yapılmıştır. Bu bilgi bana tebliğ edildi." dedi. Eskişehir'de kaldığı süre içerisinde çok güzel günlerinin geçtiğini ve güzel işlere imza attığını belirten Kılıçlar, yarın itibariyle yeni görev yeri Ankara'ya gideceğini kaydetti.Mehmet Kılıçlar iki yıl önce Mardin Valiliği'nden Eskişehir'e atanmıştı.
HAKKINDA YAZILANLAR

Kılıçlar'ın Eskişehir'de yaptığı projeler

Kılıçlar'ın Eskişehir'de yaptığı projeler arasında; 'Engelsiz Eskişehir' projesi ve 'Sizi işitiyoruz', Eskişehir tarihi ve kültürel mirasın korunması için Frig vadisi tanıtım projesi, aralarında Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Seyid Battal Gazi gibi kültür ve tarihe katkısı olan birçok şahsiyetin kitaplarının basımı ve tanıtımı.

Yunus Emre'yi anma etkinliklerini uluslararası alana taşıması gibi projeleri yer alıyor.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)