Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı1966 yılında Eskişehir’in Günyüzü ilçesinde doğdu. İlk tahsilini Günyüzü ilçesinde, orta ve lise tahsilini Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.

1988 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1993 yılına kadar öğretmenlik yaptı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Felsefe Tarihi üzerine yüksek lisansını tamamladı.

1993 yılında Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde akademik göreve başladı. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde araştırma görevlisi oldu. 2000 yılında kadar Gazi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde akademisyen olarak görev yaptı. 2000 yılında Tarım Bakanlığı’na geçti ve 2007 yılına kadar burada çalıştı.

1978 yılında Ülkü Ocakları’nda göreve başladı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra kurulan ilk Ülkücü Gençlik Teşkilatı olan “Gençlik Kültür Sanat Ocakları”nın Kurucu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

1992’de Nizam-ı Âlem Ocaklarında görev aldı. 2007 yılına kadar Nizam-ı Âlem Ocakları ve Alperen Ocakları’nda aktif görevlerde bulundu.

15 Nisan 2007’de yapılan 2. Olağanüstü Büyük Kurultay’da 17 yıllık memuriyet hayatından istifa ederek, Büyük Birlik Partisi’ne katıldı. Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyeliğine seçilerek, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

9 Kasım 2008 yılında 7. Olağan Büyük Kurultay’da MKYK Üyeliğine tekrar seçildi. Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

24 Mayıs 2009’da yapılan Olağanüstü Büyük Kurultay’da tekrar MKYK Üyeliğine seçilerek, Genel Sekreter oldu. 3 Temmuz 2011 tarihinde yapılan BBP Olağanüstü Kongresi'nde genel başkan seçildi.

Evli ve üç çocuk babası. İngilizce ve Arapça biliyor.
HABER

BBP'de yeni başkan Destici
3 Temmuz 2011

BBP, genel seçimlerin ardından istifa eden Yalçın Topçu'nun yerine yeni genel başkanını seçti. 3 adayın yarıştığı olağanüstü kongrede parti Genel Sekreteri Mustafa Destici galip geldi.

Destici, bin 73 delegeden 639'unun oy kullandığı seçimin ilk turunda 387 oy aldı. Diğer adaylardan Yavuz Ağıralioğlu 143, Nevzat Yanmaz ise 98 oyda kaldı. Oyların 11'i geçersiz sayıldı. Adayların genel başkan seçilebilmek için gereken salt çoğunluk oyunu (537) alamaması üzerine ikinci tura geçildi. Ancak diğer iki aday çekilince tek başına kalan Destici ikinci turda 476, üçüncü turda ise oy kullanan 463 delegenin geçerli 451'inin desteğini alarak BBP'nin yeni lideri seçildi.

BBP Olağanüstü Kongresi, Sürmeli Oteli'nde gerçekleştirildi. Kongrede başkanlık divanının oluşturulmasının ardından Yalçın Topçu'nun istifa etmesi üzerine geçici genel başkanlık görevini üstlenen Hakkı Öznur, kısa bir konuşma yaptı. Öznur, hiçbir gücün kendilerini doğru bildikleri yoldan ayıramadığını ifade etti. Öznur'un konuşmasının ardından rahatsızlığı dolayısıyla kongreye katılamayan, BBP kurucu genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu'nun mesajı okundu. Daha sonra genel başkan adaylarının konuşmalarına geçildi.

Adaylardan MKYK üyesi Nevzat Yanmaz, parti yönetiminin izlediği politikayı eleştirerek dünyada 'iktidara değil muhalefete muhalefet yaparak oy alan' hiçbir parti olmadığını söyledi. MKYK üyesi diğer aday Yavuz Ağıralioğlu da yeni bir vizyon, yeni bir siyaset ve yeni bir anlayışla göreve talip olduğunu söyledi. Genel başkanlığa aday olan partinin Genel Sekreteri Mustafa Destici ise, Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatından sonra partiye ömür biçenlere inat misyonu yaşattıklarını dile getirdi. Diğer adayların bazı eleştirilerinin ağır olduğunu ama bunlarla ilgili gerekli değerlendirmelerin de yapılacağını belirtti. Destici'nin konuşması sırasında bazı partililerin laf atması üzerine salonda kısa süreli gerginlik yaşandı. Divan Başkanı Lütfi Şehsuvaroğlu'nun müdahalesiyle gerginlik yatıştırılırken Destici, konuşmasını sürdürdü.

Destici, genel başkan seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada da kongrenin, BBP hareketinin aynı inanç ve azimle devam edeceğinin işaretini verdiğini vurgulayarak, "Aynı inançla, sorumlu muhalefet anlayışıyla demokrasiden, bireysel hak ve özgürlüklerden yana olacağız." diye konuştu. Seçim sonuçlarını Destici ile birlikte yan yana oturarak bekleyen Yalçın Topçu ise sonuçtan memnun olduğunu bildirdi. Yeni liderin görevini başarıyla yerine getireceğine inandığını kaydetti.

HABER

Destici yeniden seçildi
29 Ocak 2012

Büyük Birlik Partisi'nin 8. Olağan Kurultayı sona erdi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) 8. Olağan Kurultayı'nda Mustafa Destici 780 oy alarak yeniden genel başkan oldu.

Atatürk Kapalı Spor Salonu'ndaki kurultayda kayıtlı bin 159 delegeden 801'i oy kullandı. 21 oy geçersiz sayıldı. Destici, geçerli 780 oyu alarak genel başkanlığa ikinci kez seçildi.

Teşekkür konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Destici, BBP'nin bir siyasi partinin ötesinde; misyonun, duruşun, ideolojinin partisi olduğunu belirterek yürüyüşünde kendisine destek verenlere teşekkür etti.

Kuruluşlarının 19. yılında dost düşman herkesin BBP'nin dürüstlük ve doğruluğundan bahsettiğini kaydeden Destici, milletin iktidarını gerçekleştirene kadar hareketin süreceğini ifade etti.

Teşkilatların daha iyi çalışması için bazı tüzük değişikliklerini yaptıklarını da anımsatan Destici, partinin gençlik kollarının adının ''Alperen Gençlik Kolları'' olarak değiştirildiğine dikkati çekti.

Tüm partililerden çalışmasını isteyen Destici, herkesi harekete destek vermeye çağırdı ve özellikle kadınlardan katılım istedi.
HABER

Destici trafik kazası geçirdi
Hürriyet 24 Aralık 2012

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara’da GATA'nın önündeki kavşakta kaza geçirdi. Kazada Destici hafif yaralandı.

BBP Genel Sekreter Zübeyir Tunç, kazayla ilgili şu bilgileri verdi:
''Genel Başkanımız Mustafa Destici ve şoförü yaralandı. Her ikisinin de sağlık durumu iyi. Mustafa Destici'nin makam aracı, başka bir araca çarptıktan sonra refüje çıkmış. Destici kafasını vurnuş. GATA'da tedavi altında. Tomografi çekildi. Şuuru yerinde. Tedbiren tedavi altında tutuluyor.''HABER

Destici: Türk Milletinin başı sağ olsun
22 Şubat 2013

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı dolayısıyla yayımladığı taziye mesajında, ''Türkiye büyük bir değerini yitirdi. Türkiye ekonomisine on binlerce insanı istihdam ederek katkılar sunan, İhlas Gurubu ve TGRT camiasının ağabeyi Sayın Enver Ören beyefendinin vefatından büyük üzüntü duydum'' dedi.

BBP Genel Başkanı Destici, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'in vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Mesajında, Türkiye'nin büyük bir değerini yitirdiğini belirten Destici, ''Gençlik yıllarımızda bizlerin kitap okumasına vesile olan, gelişen Türkiye'ye müteşebbis ruhuyla, kimya, elektronik, medya ve kurduğu diğer şirketlerinde binlerce, on binlerce insanımızı istihdam eden; Türk ve İslam dünyasının meselelerine kıyasıya ilgi duyan, ilgilenen çözüm yolları için sağlığını hiçe sayarak bu uğurda say u gayretler gösteren, İhlas Grubu'nun sevgili ağabeyi, milli ve manevi meselelere öncülük eden kıymetli evladı Mücahit Ören'in babası, İhlas Vakfı'nın bani'si, ilim ve teknolojik gelişmelerde önderlik yapan, başarılı gazete yöneticisi, Türkiye'mizin ekonomisine önemli katkılar ı olan saygıdeğer gazeteci-yazar ve biyolog Dr. Enver Ören'in vefatından dolayı müteessirim.

Hayatı sayısız başarılarla dolu olan Enver ağabeye Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ve tazarru ederken, kıymetli eşleri hanımefendiye, Mücahit Ören beyefendiye, İhlas Grubu ve TGRT camiasına sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Türk milletinin başı sağ olsun'' ifadelerini kullandı.
HABER

DESTİCİ: TÜRK IRKI YOKTUR DİYENİN, SOY PROBLEMİ VAR
1 Aralık 2013

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Ak Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi Yasin Aktay’ın “Türk diye bir ırk yoktur” sözleri...

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Ak Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi Yasin Aktay’ın “Türk diye bir ırk yoktur” sözlerine tepki göstererek, "Demek ki bu kişinin soy problemi var” dedi.

Mustafa Destici, partisinin Kayseri teşkilatını ziyarette yaptığı açıklamada, Ak Partili Yasin Aktay’ın, dün Bayburt Üniversitesi’nde düzenlenen panelde, “Türk dediğin bir sentezdir. Türk diye bır ırk yok” sözlerine tepki gösterdi. Türk ırkının yok denilmesiyle yok olmayacağını belirten Destici, "Büyük Türk milleti 10 asırdan fazla bir süredir İslamın sancaktarlığını yapmış. Büyük Türk milletinin ferdi olmaktan gurur duyuyoruz. Onun için de gururla diyoruz ki Türk milliyetçisiyiz. Birilerinin Türk ırkı yoktur demesi, büyük Türk milletinin yokluğu anlamına gelmez, sadece o kişinin soy problemini ortaya koyar. Demek ki bu kişinin soy problemi var" dedi.

Türk milletinin her dönemde azınlıklara, etnik kökenlere, dini inanca sahip olanlara karşı, hep hoşgörü içinde olup kardeş olarak gördüğünü hatırlatan Mustafa Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kardeşliğin hukukunu, hepsi bir yılan gibi zaman kolluyorlar ve zamanını bulduklarında Türk milletini sokmaktan geri durmuyorlar. MKYK üyesinin bir soy problemi olduğu ortada ki, böyle bir ifade kullanabiliyor. Şunu sormak lazım, sen önce kendi soyunu bir açıkla, hangi soyun mensubusun. Hangi mezhebe mensupsun. Biz de ona göre değerlendirme yapalım. Eğer Türk diye bir kavim yoksa, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Ak Parti’nin MKYK üyesi olan, strateji enstitüsünün başkanlığını yapmış kişi, bunu söylüyorsa, bir gerekçesi vardır diye düşünüyorum. Herhalde soyu- sopu olan birisidir. Hangi soy- soptan geldiğine rahatlıkla cevap verir diye düşünüyorum. Bir Türk olarak, bu kişinin cevabını da merak ediyorum."

"BAŞBAKAN PKK ÇİZGİSİNE GELDİ"

Mustafa Destici, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da çözüm süreci diyerek PKK çizgisine geldiğine dikkat çekti, "Maalesef bu coğrafyada Türk ile problemi olanlar olduğu çok net bir şekilde ortada. Hala, Anadolu’da Türk varlığını sindirebilmiş, kabullenebilmiş değiller. Bu kafalar, başbakanı PKK ile müzakere masasına oturtmuştur. Türk yoktur derler, ama öbür taraftar her iki cümlelerinden biri Kürttür. Büyük unsur Türk milletini yok sayarken, yeni bir millet ve kavim oluşturma çabası içindedirler" diye konuştu.

HABER

BBP, savcıları göreve çağırdı
Zaman 22 Aralık 2013

Hayrettin Karaman ne demek istedi?

Büyük Birlik Partisi (BBP), Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’ın merhum Muhsin Yazıcıoğlu davasında ‘tanık’ olarak dinlenmesi için savcılığa başvurdu.

Karaman, 19 Aralık tarihli yazısında Yazıcıoğlu’nu örnek göstererek, “Kamuya ait zararı önlemek için bir şahıs, bölge veya gruba ait zarar göze alınır, sineye çekilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Büyük Birlik Partisi (BBP), Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’ın merhum Muhsin Yazıcıoğlu davasında ‘tanık’ olarak dinlenmesi için savcılığa başvurdu. Karaman, 19 Aralık tarihli ‘Türkiye’nin dostları ve düşmanları’ başlıklı yazısında Yazıcıoğlu’nu örnek göstererek, “Kamuya ait zararı önlemek için bir şahıs, bölge veya gruba ait zarar göze alınır, sineye çekilir.” ifadelerini kullanmıştı. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Karaman’la görüştüğünü ve kendine ait olan bu düşüncenin ne anlama geldiğini daha net açıklaması gerektiğini söyledi. Destici, “Malatya özel yetkili cumhuriyet savcıları, bu konuyla ilgili kendisinin ifadesine başvuracaklardır. Ne dediğini ve neyi kastettiğini bence onlara da açıklayacaktır.” dedi.

Bu arada, yolsuzluk operasyonuyla ilgili konuşan BBP lideri, operasyonun ardından birçok ilde emniyet mensuplarının görevden alınmasını hatırlattı. Destici, “Görevden alınan arkadaşlarımızın, bugüne kadar yaptıkları görevler için ülkemiz ve milletimiz adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

HABER

BBP'de genel başkan yine Destici
8 Haziran 2014

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 483 delegenin oyu ile yeniden genel başkanlığa seçildi.

İvedik Organize Sanayi Bölgesi Kongre Salonu'nda düzenlenen 9. Olağan Kurultay'da Destici, 559 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterildi.

Mevcut 857 delegeden 498'inin katılımıyla yapılan oylamada, 483 oy alan Destici, yeniden genel başkan seçildi.

Genel başkan seçiminin ardından Merkez Karar Yürütme Kurulu ile Yüksek İstişare Kurulu üyelikleri için seçim yapıldı.

HABER

BBP-MHP ittifakı iddiası!
Milliyet 22 Aralık 2014

Haziran 2015 seçimlerine 6 ay kala parti kulisleri de hareketlenmeye başladı.

"Milliyetçi" kesimin 2015 seçimlerine tek çatı altında gireceği iddia edildi. Büyük Birlik Partisi (BBP) seçimlere MHP çatısı altında girecek. Milliyetçi oyları bölmemek adına ve yeni bir rüzgar yakalamak için MHP'de bu ittifaka ‘evet' dedi.

Yapılan görüşmeler neticesinde BBP genel başkanı Mustafa Destici'yle beraber 3 partili seçilecek yerlerden milletvekili adayı yapılacak. Böylelikle 2015 seçimlerinde MHP – BBP ittifakıyla milliyetçi bir blok oluşturulup seçime öyle girilecek.
HABER

MHP-BBP-SAADET ittifakına ilk sinyal
Sondevir 8 Mart 2015

2015 Genel seçimlerinde BBP-Saadet Partisi ve MHP ittifakı için ilk sinyal.

MHP-BBP-SAADET

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, seçimlerde Saadet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ile ittifak yapacakları iddialarına ilişkin, "Büyük buluşmanın olacağını düşünüyorum. Resmi görüşmelerimiz yok ama bu büyük buluşmayı millet istiyor. Biz büyük buluşma için hazırız" dedi.

Gürhan, Avrupa aday adayı listesinin henüz nihai şeklini almadığını ve aday adayı sayısının artabileceğini söyledi.

HABER

Destici yeniden BBP genel başkanı
13 Temmuz 2015

7 Haziran Genel Seçimi’ne Saadet Partisi’nin listelerinden girmek için Büyük Birlik Partisi’nden (BBP) istifa eden Mustafa Destici, tek listenin yer aldığı partisinin 6. Olağanüstü Büyük Kurultayı’nda, 340 oy alarak yeniden genel başkan seçildi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)