Özkan Yorgancıoğlu
KKTC Eski Başbakanı


CTP Genel Eski Başkanı


Lefkoşa Milletvekili1954 yılında Baf’a bağlı Lemba köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye ve Siyaset Bilimi Kürsüsü’nden mezun oldu. Askerlik görevini tamamladıktan sonra sırasıyla Seracılar Kooperatifi ve Kıbrıs Türk Petrolleri'nde çalıştı. Yenidüzen gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. Bu görevin ardından kendi işini kurarak süt ürünleri üreticiliği yaptı. Spor bakanlığı yaptı. Halen CTP Lefkoşa Milletvekilli. Evli ve iki çocuk babası. CTP’nin 5’inci genel başkanı olarak göreve getirildi.HABER

CTP'NİN YENİ GENEL BAŞKANI ÖZKAN YORGANCIOĞLU
(tak)
05.06.2011

CTP’nin yeni genel başkanı Özkan Yorgancıoğlu oldu. CTP-BG kurultayında başkanlık seçimi oy sayımı saat 22:00 sıralarında tamamlandı.

Başkanlık Divanı adaylardan Özkan Yorgancıoğlu’nun 334, Ömer Kalyoncu’nun 299, Mehmet Çağlar’ın 240, Kutlay Erk’in de 47 oy aldıklarını ve seçimin ikinci tura kaldığını, ikinci turda Yorgancıoğlu ile Kalyoncu’nun yarışacağını açıklamasının hemen ardından söz alan Ömer Kalyoncu, rakiplerinden bir eksik oy alması halinde adaylıktan çekileceği sözünü tutarak adaylıktan çekildiğini açıkladı ve CTP’nin yeni genel başkanı olarak Yorgancıoğlu’nu kutladığını ilan etti.

1970’te kurulan ve Kıbrıs Türk halkının yaşayan en eski siyasi partisi niteliğine sahip CTP’de bugünkü kurultayla genel başkanlık görevine seçilen Lefkoşa Milletvekili 57 yaşındaki Özkan Yorgancıoğlu, partinin Ahmet Mithat Berberoğlu, Özker Özgür, Mehmet Ali Talat, Ferdi Sabit Soyer’den sonraki 5. genel başkanı oldu.

Yorgancıoğlu, Kalyoncu’nun kararını basına değerlendirirken, diğer aday arkadaşlarıyla partiyi ileriye taşırken birlikte yürüyeceklerini söyledi. Kendisine oy veren vermeyen tüm partililere teşekkür eden Özkan Yorgancıoğlu, kavgayı yürütmeyi görev bildiğini vurguladı. Yorgancıoğlu, tüm partilileri kucaklama sözü vererek, büyük bir kavga yürüttüklerini, herkese de ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Ömer Kalyoncu ise, başarılı bir kurultay geçirdiklerini ve yeni genel başkanın seçildiğini belirterek, bundan sonra genel başkan ve organların vereceği doğrultuda göreve devam edeceklerini söyledi.

Kalyoncu, partinin ileriye gitmesi için gerekli çabayı ortaya koyacaklarını vurguladı. Mehmet Çağlar, Özkan Yorgancıoğlu’nun partinin 5. genel başkanı seçildiğini belirterek, Yorgancıoğlu’nu kutladı ve hayırlı olmasını diledi.

Kutlay Erk, yeni başkan Yorgancıoğlu’nun etrafında partiyi ve Kıbrıslı Türkleri geleceğe taşımak için hep beraber çalışacaklarını söyledi. Erk, Yorgancıoğlu’na başarı diledi. Başkanlık görevini devreden Ferdi Sabit Soyer de, Yorgancıoğlu’nu kutlayarak, diğer adayların gösterdiği demokratik eforu ve delegeleri kutladı. Soyer, CTP’nin başarısı için yola devam edeceklerini vurguladı.

Daha sonra 4 aday ve Ferdi Sabit Soyer birlikte kürsüye çıkarak delegeleri selamladı. CTP-BG’nin yeni Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, kurultayda yaptığı teşekkür konuşmasında, verdikleri sözleri, yerine getireceklerini ve daha profesyonel çalışacaklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, kadınların ve gençlerin parti organlarında daha çok görev almasının sağlanacağını ifade eden Yorgancıoğlu, CTP’ye emek vermiş çok değerli insanlar bulunduğunu vurguladı.

Yorgancıoğlu, “Hepimizin amacı bir olduğuna göre önümüzdeki günlerde yürüyeceğimiz yolda bu arkadaşlarımız da bizlerle beraber olacaktır. Onların deneyimlerinden yararlanmak en büyük rehberimiz olacaktır. Çünkü yürüteceğimiz kavga çok büyüktür, el ele, kol kola gönül birliğiyle hareket etmek dışında seçeneğimiz yoktur” dedi. Yorgancıoğlu partililere teşekkür ederek, yollarının açık olmasını diledi.
HABER

KKTC'de erken genel seçimin galibi CTP
29 Temmuz 2013

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek amacıyla bugün yapılan erken genel seçimde oy kullanılan sandıkların yüzde 97'si açıldı. Erken genel seçimlerin galibi, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) oldu. Oyların yüzde 38,41'ini alan CTP-BG ilk sırada bulunuyor.
KKTC'deki erken genel seçimde, Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler, yüzde 38.37 oranında oy alarak birinci parti oldu.

KKTC'de dün yapılan seçimlerin ardından sandıkların tamamı açıldı. Sonuçlar, Ulusal Birlik Partisi'ne (UBP) ve Demokrat Parti-Ulusal Güçler'e (DP-UG) muhalefet ve ana muhalefet, CTP-BG'ye ise iktidar yolunu açtı.

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek amacıyla yapılan erken genel seçimde kayıtlı 172 bin 803 seçmenden 120 bin 287'si, 670 sandıkta oy kullandı. Seçime katılım oranı yüzde 69,61 oldu.

KKTC genelindeki 670 sandıktan çıkan sonuçlara göre siyasi partilerin resmi olmayan oy dağılım oranları ve çıkaracakları milletvekili sayıları şöyle:

-Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG): (yüzde 38,37) 21 milletvekili,

-Ulusal Birlik Partisi (UBP) (yüzde 27,3) 14 milletvekili,

-Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG): (yüzde 23,11) 12 milletvekili,

-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP): (yüzde 7,43) 3 milletvekili,"

Bu sonuçlara göre, yüzde 5 olan ülke barajını aşan CTP-BG, UBP, DP-UG ve TDP Cumhuriyet Meclisine giriyor.

BÖLGELERE GÖRE MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI

Resmi olmayan sonuçlara göre, 16 milletvekili çıkaran Lefkoşa'da CTP-BG 7, UBP 4, DP-UG 4, TDP 1 milletvekilliği kazandı. Toplam 13 milletvekili bulunan Gazimağusa'da CTP-BG 5, UBP 4, DP-UG 3, TDP 1 milletvekili çıkardı. Milletvekili toplamı 10 olan Girne'de ise CTP-BG 4, UBP 3, DP-UG 2, TDP 1 vekillik kazandı. Güzelyurt'un 6 olan milletvekili sayısı, CTP-BG 3, UBP 2, DP-UG 1 olarak paylaşılırken, İskele'nin toplam 5 milletvekilliği ise CTP-BG 2, DP-UG 2, UBP 1 arasında bölüşüldü.
HABER

KKTC'de yeni hükümet güvenoyu aldı
11 Eylül 2013

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler - Demokrat Parti Ulusal Güçler koalisyon hükümeti meclisten güvenoyu aldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC'de) Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) - Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) koalisyon hükümeti meclisten güvenoyu aldı.

KKTC'de Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, koalisyon hükümeti için güven oylaması gündemiyle toplandı. Yapılan oylamada, toplam 50 sandalyenin bulunduğu mecliste 32 milletvekili kabul, 16 milletvekili ret oyu kullanırken, 2 milletvekili de oylamaya katılmadı.

Hükümet partilerine mensup milletvekilleri kabul oyu kullanırken, anamuhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve muhalefet partisi Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) vekilleri yeni hükümetin programına "ret" oyu verdi.

Oylamanın ardından sonucu açıklayan Meclis Başkanı Sibel Siber, yeni hükümeti kutlayarak başarı diledi.

YORGANCIOĞLU: ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE YAPILMASI GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ İŞLER VAR

Hükümetin güvenoyu almasının ardından kürsüye gelerek kısa bir teşekkür konuşması yapan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, güvenoyu veren, vermeyen herkese teşekkür ederek, "Önümüzdeki dönemde yapılması gereken çok önemli işler var" dedi.

Muhalefet partilerinin, muhalefet dışında işbirliği öngörmeleri halinde çok güzel işler başarılacağını ifade eden Yorgancıoğlu, halkın yararına çok önemli işler yapacaklarını söyledi.

KKTC'de 28 Temmuz'da yapılan milletvekilliği erken genel seçimiyle yeniden şekillenen Cumhuriyet Meclisi'nde, CTP-BG 21, UBP 14, DP-UG 12, TDP ise 3 milletvekiliyle temsil ediliyor.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'nun başbakanlığında kurulan CTP-BG/DP-UG koalisyon hükümeti, 30 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafınan onaylanmıştı.

HABER

KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu: Doğalgaz, Ada’da çözüm şansını artırdı
30 Eylül 2014

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Ada’da bulunan doğalgaz kaynakları sayesinde bugün Kıbrıs müzakerelerinde daha avantajlı bir noktada olduklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, 2004 yılında Ada’da birleşme için yapılan Annan Planı referandumunda kendilerini motive eden hususun Avrupa Birliği (AB) üyeliği olduğunu anlattı. “Barış olmadan (AB’ye) Rumlar girdiği için o treni kaçırmış olduk, ama şimdi hem Rumların hem Türklerin yaşam kalitesini artıracak bir doğalgaz seçeneği var önümüzde. Şansımız yüksek.” şeklinde konuştu.

HABER

KKTC'de koalisyon hükümeti istifa etti
3 Temmuz 2015

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, koalisyon hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Yorgancıoğlu, yaklaşık iki yıldır devam eden Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP BG) ile Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP UG) koalisyon hükümetinin istifasını Akıncı'ya iletti.

Cumhurbaşkanı Akıncı ayrıca Başbakan Yorgancıoğlu’ndan da yeni hükümet oluşuncaya kadar görevini sürdürmesini istedi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)