Bestami Yazgan
şair, yazar, öğretmen1957 yılında Osmaniye'nin Toprakkale ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Toprakkale'de, orta ve lise öğrenimini Osmaniye İmam Hatip Lisesi'nde
tamamladı. 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Osmaniye'de on yedi yıl yayınlanan Güneysu Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Özel Bahçelievler İhlas Koleji'nde edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Şiir, masal ve hikaye türlerinde altmış eseri bulunan yazar; 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "Çocuk Edebiyatı" alında "Yılın Yazarı", 2003 yılında Çocuk Edebiyatçıları ve Yayıncıları Birliği tarafından "Yılın Şairi" seçildi. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül aldı. Eserlerinin bir kısmı bestelendi. Bir kısmı da ders kitaplarına girdi. MESAM ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) üyesidir.

Evli ve dört çocuk babası.


ESERLERİ:

1.Yıldızlara Astık Yüreğimizi: Şiir-Erdem Yayınları

2. Masal Denizi: Masal-Erdem Yayınları

3. Uçtu Uçtu Şiir Uçtu: Çocuk Şiiri-Erdem Yayınları

4. Güneşle Ay Duymasın: Çocuk Şiiri-Erdem Yayınları

5. İlk Öğrendiklerimiz: İslam'ın Beş Şartı: Çocuk Şiiri-Erdem Yayınları

6. Alfabenin Öyküsü: Tekerlemeler-Erdem Yayınları

7. Şiirlerle Nasrettin Hoca: Erdem Yayınları

8. Sıcak Ekmek Kokusu: Hikâye-Gonca Yayınları

9. Hazinenin Şifresi: Hikâye-Gonca Yayınları

10. Bir Şiirsin Öğretmenim: Öğretmen ve Öğrenci Şiirleri-Gonca Yayınları

11. 34 adet masal kitabı: Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları

12. Çocuk Şiirleri: Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları

13. Masal Salıncağı: Masal-Timaş Yayınları

14. Anne Sen Melek misin? : Çocuk Şiiri-Timaş Yayınları

15. Çıtı Pıtı Kutu Kutu Şiirler: Çocuk Şiiri-Nesil Yayınları

16. Şimdi Sevda Yürüsün: Şiir-Yediharf (Nar) Yayınları

17. Sevgi Çiçeği: Çocuklara Mektuplar-Nar Yayınları

18. Ceren ve Arkadaşları: Masalsı Hikâyeler-Nar Yayınları

19. Doğum Günün Kutlu Olsun: Masalsı Hikâyeler-Nar Yayınları

20. Gözlük Takan Yıldızlar: Masal- Nar Yayınları

21. Paten Giyen Kaplumbağa: Masal-Nar Yayınları

22. Günaydın Çiçekleri: Yaşanmış Hikâyeler-Nar Yayınları

23. Yağmur Kuşları: Masal- Nar Yayınları

24. Gökkuşağı Sevinci: MEB Tavsiyeli Çocuk Şiiri-Nar Yayınları

25. Kutu Kutu Pense: Çocuk Şiiri-Nar Yayınları

26. Uçarım Dualarla Gökyüzüne: Çocuklar İçin Dua-Nesil Yayınları

27. Kirazlı Şemsiye: Hikaye-Nar Yayınları
HABER

Yazı hayatının 25. yılında Bestami YazganDostları, yakın arkadaşları, yazarlar ve şairler Bestami Yazgan'ı anlatıyor.Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nde, 30 Nisan Cumartesi günü saat 17.00'de başlayacak etkinlikte, Bestami Yazgan'ın eserlerinden, dostluğundan ve yazı-şiir hayatından bahsedilecek. Yazgan'ın bestelenmiş eserlerinden örneklerin de canlı olarak dinleneceği etkinlikte sürpriz konuklar da yer alacak. Mahmut Bıyıklı'nın yöneteceği ve slayt gösterimleriyle de renklenecek etkinlikte, Bestami Yazgan'ın eserleri de sergilenecek.HABER

Güneysu yeniden yeşerdi
22.05.2012

Osmaniye'de on beş yıl boyunca yayımlanan ve 2000 yılında ekonomik sebeplerle kapanan kültür, sanat ve edebiyat dergisi Güneysu yeniden yeşerdi.Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti'nin yayın haklarını alarak tekrar çıkardığı Güneysu dergisinin 101. sayısı geçtiğimiz hafta okurlarıyla buluştu. Güneysu dergisi, emekli Albay Neşet Dinçer ve bir grup edebiyat sevdalısı tarafından 1985'te yayın hayatına başlamıştı. Cemiyet Başkanı ve derginin imtiyaz sahibi Ali Cihangir, Güneysu'yu bir okul olarak gördüklerini söylüyor. Derginin uzun yıllar yayımlanmasında şair Bestami Yazgan'ın büyük emeği olduğunu ifade eden Cihangir, "Bestami Bey derginin uzun yıllar genel yayın yönetmenliğini yapmış değerli bir şairimiz. Kendisine dergiyi yeniden çıkarma fikrini açtığımızda bize gerekli müsaadenin yanı sıra cesaret de verdi. Güneysu dergisi yeniden okurlarıyla buluştuğu için çok mutluyuz." dedi. Üç ayda bir yayımlanacak olan Güneysu, şimdiden yurtiçinde ve yurtdışında 400 kişiye posta yoluyla gönderilmeye başlanmış.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)