Boyko Borisov
Bulgaristan GERB lideri1959 yılında doğdu. Eski bir güvenlik görevlisi. Halen Sofya Belediye Başkanı. 5 Temmuz 2009 genel seçimlerinin galibi GERB’in fiili lideri konumunda. GERB’in başında, resmi olarak, eski Sofya Belediye Başkanı Tsvetan Tsvetanov var. GERB’in açılımı, Bulgaristan’ın Avrupai Kalkınması için Yurttaşlar. Merkez sağ nitelikli GERB, 2006 yılında kuruldu.
GERB’in fiili lideri Boyko Borisov, güçlü fiziki yapısı ve atılımcı karakteriyle ünlü çizgi film kahramanı Batman’e benzetiliyor. 50 yaşındaki Borisov’un babası polis memuru, annesi ise ilkokul öğretmeni. 1991’de bir güvenlik şirketi kuran Borisov, önce devrik komünist lider Todor Jivkov’un güvenliğini üstlendi. Birkaç yıl sonra ise sürgünden dönen Kral Simeon Saxe Coburg’un korumalığını yaptı. 2001’de kralın partisi iktidar olduktan sonra emniyet genel müdürü oldu. Borisov, suç mahallerine yaptığı baskınlarla ve dobralığıyla halkın gönlünü kazandı ve 2005 yılında da Sofya belediye başkanlığına seçildi.
x

Bulgaristan'da BATMAN dönemiBulgaristan’da yapılan parlamento seçimlerini GERB kazandı.Batman lakaplı eski bodyguard, GERB’in fiili lideri ve Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov başbakan olmaya hazırlanıyor. Yolsuzluğa batan Sosyalist hükümeti, ırkçılığa karşı sandıkta sergilenen Türk-Bulgar dayanışması bile kurtaramadı. Ancak bu dayanışma, GERB’in tek başına iktidar olmasını önledi. Irkçı ATAKA ise korkulan patlamayı yapamadı.

İlk sonuçlara göre 2006 yılında kurulan çiçeği burnunda parti GERB, seçime katılanların yüzde 40’ının desteğini aldı, ancak tek başına iktidar olmanın uzağında kaldı. Başbakan Sergey Stanişev’in genel başkanı olduğu Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) seçimde oyların yüzde 17’sini alarak, ikinci siyasi güç durumuna düştü. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) seçmenin yüzde 13’ünün desteğini alarak üçüncü olmayı başardı.

Bu sonuçlara göre hükümet kurmak için gereken çoğunluğa ulaşamayan GERB mecliste 115 civarında bir milletvekiliyle temsil edilecek. Seçimi kaybeden Sosyalistlerin sandalye sayısı yaklaşık 40 olacak. HÖH ise parlamentodaki temsil gücünü koruyacak ve 30’un üzerinde milletvekili çıkaracak. Irkçı söylemleriyle öne çıkan ve yüzde 9 kadar oy alan ATAKA’nın çıkaracağı vekil sayısı da yaklaşık 20.

Salt çoğunluk için az sayıda vekile ihtiyacı olan GERB’in, yüzde 7,5 oyla beşinci olan sağcı Mavi Koalisyon grubuyla koalisyon yapması bekleniyor.

Avrupa seçimlerini kazanmıştı

Yolsuzlukla mücadele, aile değerlerinin korunması ve enerji bağımsızlığı vaadini siyasetinin merkezine oturtan parti, 2007 başından itibaren yükselişe geçmiş ve anketlerde ikinci sıraya yerleşmişti. Bulgaristan’ın ilk kez AP’ye vekil gönderdiği 2007 Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazanarak, dünkü başarılarının ipuçlarını vermişlerdi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)