Ali Hamaney
İran Dini Lideri


İran Eski Cumhurbaşkanı18 Nisan 1939 tarihinde Meşhed’de doğdu. İlkokulun yanında İslami dersleri babasından aldı. Okul bittikten sonra Meşhed’deki Nevvab Medresesi'ne yazıldı. 1957 yılında ziyaret için Necef’e gitti. Ayetullah Muhsin Hekim, Seyyid Mahmut Şahrudi ve Mirza Bakır Zencani’den dersler aldı. Necef’ten dönerek Kum şehrine yerleşti. Ayetullah Burucerdi, Ayetullah Humeyni, Allame Tabatabai’den dersler aldı. Devrim sürecinde Ali Şeriati ile birlikte Hüseyniye-i İrşad kurumunda konferanslar verdi. Devrim sonrası devrim rehberi Humeyni tarafından İran cumhurbaşkanlığına atandı. Humeyni'nin vefatı sonrası onun yerine İran devrim rehberliğine seçildi. Halen siyasal önderlik, taklidi mercilik makamında.

ESERLERİ:
1- Kuran’da Genel İslami Düşünce
2- Namazın Sırları
3- Sabır Hakkında
4- Rical İlminin Dört Ana Kaynağı
5- Velayet
6- İmamların Hayatı
7- İmam Sadık
8- İslami Vahdet.
9- İslam’ı Doğru Anlamak
10- Sanat

Arapça'dan Farsça'ya yapmış olduğu tercümeler
1- İmam Hasan’ın Barışı, Âli Yasin.
2- İslami Çerçevede Gelecek, Seyyid Kutub.
3- Hindistan Özgürlük Hareketinde Müslümanlar
4- Fi Zilal’il Kur'an-Seyyid Kutub.

HABER

Hamahey: Çocuğunuza Türkçe öğretin!
11 Ekim 2017

İran dini lideri Ayetullah Hamaney, oğlunun Türk olduğunu ancak sadece Farsça konuşabildiğini söyleyen bir anne vesilesiyle çocuklarınıza Türkçe öğretin çağrısında bulundu.

İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'den ilginç bir çıkış geldi . Hamaney, çocuğunun Türk olduğunu ancak sadece Farsça konuştuğunu söyleyen bir anneye "Çocuğunuza Türkçe öğretin, her ikisini de bilsin." dedi.

"TÜRK MÜSÜN FARS MI?"
Sputnik'in haberine göre sosyal medyaya İran dini lideri Ayetullah Hamaney'in küçük bir çocukla sohbet ettiği görüntüler yansıdı. Görüntülerde, çocuğun Hamaney'e üzerinde bir şeyler yazılı bir kağıt gösterdiği görülüyor. Kağıda bakan Hamaney ise çocuğa Farsça birkaç soru soruyor. Ardından da Azerbeycanca "Maşallah. Sen Türksen, ya Farssan?" (Maşallah. Türk müsün, Fars mı?) sorusunu yöneltiyor.

"EVDE TÜRKÇE ÖĞRETİN"
Bu soru üzerine araya giren anne, çocuğunun Türk olduğunu ancak Türki dil konuşmayı bilmediğini belirtiyor. Azeri kökenli Ayetullah ise "Okulda ve sokakta Farsça öğretiliyor. Siz de evde Türkçe öğretin, her ikisini de bilsin" yanıtını veriyor.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)