Özgü Namal
sinema oyuncusu28 Aralık 1978 tarihinde İstanbul Üsküdar'da doğdu. Ortaokul ve liseyi Üsküdar Cumhuriyet Lisesi’nde okudu.

1997 yılında profesyonel olarak Masal Gerçek Tiyatrosu’nda çocuk oyunlarıyla sahneye adım attı.

1998 yılında Affet Bizi Hocam dizisiyle televizyonlara transfer oldu. Konservatuar eğitimi sırasında Karete Can, Yeditepe İstanbul gibi dizilerde oyunculuk yaptı.

2000 yılında Tiyatro Fora'da Apaçık, Tekrar Çal Sam, Yan Etkili Konuşmalar adlı oyunlarda ve Kerem, Havada Bulut adlı televizyon filmlerinde rol aldı.

2002 yılında konservatuardan mezun oldu. Aynı yıl Sır Çocukları adlı filmde oynadı. Bu filmle, 14. Ankara Film Festivali’nde Umut Vadeden Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

2004 yılında Büyü ve Anlat İstanbul filmlerinde rol aldı. Aynı yıl İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak Taraf Tutmak adlı oyunda rol aldı.

Ortaoyuncularda Kiralık Oyun adlı oyunda rol aldı. Kurtlar Vadisi dizisinde geniş kitleler tarafından tanındı. Beynelmilel ve Polis filmlerinde oynadı.

2007 yılında 26.Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Beynelmilel deki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne sahip görüldü.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)